Správanie KDH je podľa Galka v poslednej dobe nehorázne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Galko, Sulík, Figeľ
Foto: Ilustračné foto SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 5. júna (WEBNOVINY) – To, ako sa Kresťansko-demokratické hnutie (KDH) správa v poslednej dobe, je podľa ministra obrany Ľubomíra Galka (SaS) nehorázne. Reagoval tak na situácia z poslednej schôdze Národnej rady SR, počas ktorej kresťanskí demokrati nepodporili viaceré návrhy zákonov z dielne SaS. Pripustil, že liberáli tiež nepodporili návrh KDH, no podľa neho je v tom rozdiel. „KDH nám odmietlo vopred dohodnuté zákony, to nebol len zákon o striedavej starostlivosti, ale aj zákon o pohrebníctve alebo pozmeňujúci návrh na zníženie pokút za očkovanie. To boli veci, ktoré boli dopredu dohodnuté, kde nám KDH prisľúbilo svoj súhlas,“ priblížil v diskusnej relácii Slovenskej televízie O päť minút dvanásť. Takéto veci podľa neho korektný partner nerobí. Galko tvrdí, že SaS dlho dopredu avizovala, že návrh novely zákona o hazardných hrách z dielne kresťanských demokratov nepodporí. „Je to otázka korektnosti,“ je presvedčený.

Galkovi sa nepáči komunikácia koaličných partnerov pri viacerých témach

Napríklad pri otázke nominácie nového šéfa Národného bezpečnostného úradu (NBÚ), kde je aktuálne navrhnutým sudca Najvyššieho súdu SR Juraj Kliment, ktorý je už tretím kandidátom SaS. Ako šéf rezortu obrany poukázal, predseda SaS Richard Sulík informoval o Klimentovi niekoľkých koaličných partnerov a chceli o tom najprv rokovať na úrovni koalície, no už onedlho mu volali z niektorého média, aby im meno potvrdil. „Treba nastaviť komunikáciu tak, aby sa dodržalo to, čo si navzájom dohodneme,“ zdôraznil Galko. Spoločnosť podľa neho trápia úplne iné problémy a je zbytočné ľudí zaťažovať takýmito témami. Galko je presvedčený, že kreslo šéfa NBÚ nie je obsadené preto, „lebo niektorí politici nevedia prekročiť svoj tieň.“

Obrana potrebuje chirurga, nie ľudového liečiteľa, tvrdí Galko

Rezort obrany je ťažký pacient, ktorý potrebuje lekára chirurga, a nie ľudového liečiteľa, zhodnotil aktuálnu situáciu v obrane minister obrany Ľubomír Galko (SaS). Ako zdôraznil rezort obrany je dlhodobo poddimenzovaný, v rokoch 2006 až 2011 narástol dlh na 1,5 mld eur, čo sú dva rozpočty ministerstva. „Ministerstvo obrany je v súčasnosti v takom stave, že len s veľkým obmedzením plní zmluvy,“ skonštatoval. Galko upozornil, že ak nebudú prijaté závažné strategické rozhodnutia, „behom niekoľkých rokov môže obrana kľaknúť.“

GALKO: Baška nechal nekryté zmluvy na 150 miliónov eur a hrozia aj medzinárodné arbitráže

Galko reagoval aj na kritiku svojho predchodcu v kresle ministra Jaroslava Bašku (Smer-SD), podľa ktorého sa za Galka v rezorte nič nedeje. „Mal by citlivo zvažovať, keď sa bude vyjadrovať,“ odkázal mu Galko. Poukázal, že exminister nechal nekryté zmluvy na 150 miliónov eur a hrozia aj medzinárodné arbitráže.

Pripravených je šesť modelov riešenia, od optimálneho so zachovaním súčasného stavu a zabezpečením modernizácie v prípade, ak ministerstvo získa v budúcom roku rozpočet vo výške 1,56 percenta HDP až po najkritickejší s prijatím drastických opatrení pri navrhovaných 0,98 percentách HDP.

Zo strategického hodnotenia obrany podľa Galka vyplýva, že 70 percent pozemnej techniky je na hranici alebo za hranicou životnosti. „Ak s tým nič neurobíme, do troch rokov to bude 90 percent,“ upozornil. Problémom sú aj vzdušné sily, kde 70 percent rozpočtu zhltne nadzvukové letectvo. Jedným z následkov nedostatku financií preto môže byť jeho zrušenie. Ako Galko zdôraznil, on je proti tomu, lebo nadzvukové letectvo je symbol štátnosti, no odmieta sa „mlčky pozerať na to, ako nadzvukové letectvo a celé vzdušné sily privedieme do krachu.“ Poukázal, že napríklad v súčasnosti sa stíhačky opravujú takým spôsobom, že sa vyberú náhradné diely z iných stíhačiek a prehadzujú sa do tých pokazených, lebo na nákup nových náhradných dielov peniaze nie sú. Galko pripustil, že vzdušný priestor napríklad pobaltským krajinám zabezpečujú iné krajiny, no v histórii NATO sa podľa neho nestalo, aby sa krajina dobrovoľne vzdala tohto letectva. Ako zdôraznil, pri takomto kroku ide o nezvrátiteľné rozhodnutie, ktoré sa nevzkriesi najbližších 20 až 30 rokov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj KlimentĽubomír GalkoRichard Sulík
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieNR SR Národná rada Slovenskej republiky