Správy vo fľaši: To najlepšie z tradičnej pošty

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Foto: SITA/AP

Vo svete, kde písanému slovu vládne chat, e-maily, tweety či sms-ky, sa správy vo fľaši postupne stávajú múzejnými exponátmi. Tato tradícia však ešte úplne nevymrela. Ponúkame vám prehľad tých „naj“ správ na dlhé vzdialenosti.

Bez názvu
Foto: SITA/AP

Mierne drzý odkaz písaný ceruzkou s textom: „Ahoj, ako sa máš? Píše sa rok 2008. A smrdíš! Megan“, prišiel z Aberdeenu vo Veľkej Británii až na ostrov Uter na západnom pobreží Nórska. Našiel ho miestny orintológ Magne-Nenrik Velde v zablatenej fľaši a pre škótsky denník Daily Record uviedol: „Prečítal som si odkaz niekoľkokrát, ale zdá sa mi zvláštny. Žeby mal nejaký miestny význam?“ Keďže správa obsahovala aj spätnú adresu, milovník vtáctva Megan o nájdení odkazu informoval. Odporučil jej, aby pokračovala v posielaní správ a aby písala „na úrovni“.

Najstaršiemu odkazu vo fľaši trvalo presne 92 rokov a 229 dní, kým si našiel cestu na súš po dlhej oceánskej plavbe. Na cestu sa vydal 25. apríla 1914 zo Škótska a do rúk dánskeho rybára sa dostal 10. decembra 2006. Zároveň sa tak zapísal do Guinnessovej knihy rekordov.

Najdlhšiu cestu absolvovala správa vo fľaši odoslaná z Nórska, ktorá svoju plavbu po troch mesiacoch zakončila na Novom Zélande. Správu do mora hodila 6-ročná Keely Reid, ktorá pôvodne dúfala, že vlny prenesú jej odkaz na pobrežie Škandinávie. Správa vo fľaši však prekonala 32 187 km na opačný koniec sveta, kde ju objavil James Wilson z Whangamaty. Predpokladá sa, že na to, aby dosiahla novozélandskú pevninu za 47 dní, ju oceánske prúdy museli niesť asi 684 km rýchlosťou 30 km/h.

Bez názvu
Foto: SITA/AP

Keď mala Mandy English 13 rokov, poslala zo svojho rodného mesta Yorkshire pohľadnicu vo fľaši. Písal sa rok 1979 a Mandy dúfala, že si tak nájde priateľa na dopisovanie. O dva roky neskôr jej odkaz vylovil vtedy 6-ročný Richard Morwood, ktorý práve prázdninoval v škótskom Carradale. Richard odpovedal na správu a hoci o 9 rokov staršiu Mandy odkaz potešil, kvôli veľkému vekovému rozdielu naň neodpovedala. Keď sa Richard dostal do puberty, jeho rodina sa presťahovala do Yorkshireu. Pár sa spoznal uplynulý rok a po dlhšom rozhovore prišli na to, že sa už raz „stretli“. Dnes už 44-ročná matka troch detí pre magazín Sun uviedla: „Bolo to úžasné. Až potom som si uvedomila, že to malé dieťa, ktoré mi poslalo milú pohľadnicu, žilo tak dlho vedľa mňa.“

Asi najdrahšou doteraz odoslanou správou boli pozlátené medené disky známe aj pod názvom Voyager Golden Record. Neplavili sa však na morských vlnách, ale mierili do vesmíru. Disky s priemerom 30 cm v sebe skrývali zvuky a obrázky, ktoré reprezentujú ľudskú rasu a život na Zemi. Patrili medzi ne aj skladby Mozarta a ďalších hudobných velikánov i zvuky prírody. Disky zahŕňali aj pozdravy v rôznych svetových jazykoch. Do vesmíru boli odoslané v roku 1977 na misiách Voyager I a II bez posádky. Materiál uchovaný v diskoch mal hodnotu 584 miliónov eur a svojich mimozemských nálezcov zatiaľ asi ešte nenašiel.

http://uk.news.yahoo.com

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať