Spríjemnite si advent návštevou koncertu

1 sf ilustracna fotka© jan.f.lukas_.jpg
Foto: Ján F. Lukáš

Decembrová ponuka koncertov Slovenskej filharmónie je bohatá. Pre našich abonentov a priaznivcov sme pripravili mnoho hudobných zážitkov.  Uskutočnia sa v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie. Na základe aktuálnych usmernení  môžeme obsadiť  50 % kapacity Koncertnej siene.  S hudbou prídeme aj k vám domov prostredníctvom našich live-streamov, ktoré môžete sledovať na stream.filharmonia.sk.

Pripravili sme pre vás osem stretnutí s hudbou. Začíname v piatok 4. decembra a pokračujeme 6., 8., 11., 13., 17., 19. a 22. decembra 2020. 

  • Členovia Slovenského komorného orchestra s umeleckým vedúcim Ewaldom Danelom pozývajú na koncert v piatok 4. decembra o 19.00 h. Na programe sú dve sláčikové kvartetá – Sláčikové kvarteto č. 11 f mol, op. 95 Ludwiga van Beethovena a Sláčikové kvarteto č. 14 d mol Smrť a dievča, D. 810 Franza Schuberta v úprave symfonika Gustava Mahlera. Koncert dávame do pozornosti prednostne držiteľom abonentiek na cyklus SKO.
  • Druhý Adventný koncert je na programe v nedeľu 6. decembra – recitál slovenského organistu, pedagóga a dlhoročného iniciátora Organových koncertov pod pyramídou Imricha Szabóa. Program zostavený diel z Bacha, Listzta, Widora a ďalších uvedie v Slovenskej filharmónii na kráľovskom nástroji, ktorý patrí k najväčším píšťalovým organom na Slovensku. Na koncert pozývame držiteľov abonentiek cyklu O a všetkých priaznivcov organových koncertov. Začne sa o 16.00 h.
  • Na utorkovom komornom koncerte 8. decembra si vypočujeme repertoár pre flautu a gitaru v interpretácii popredných slovenských umelcov – dlhoročného člena orchestra Slovenská filharmónia, flautistu Tomáša Janošíka a gitaristu Martina Krajča. Koncert platí prednostne pre držiteľov abonentiek cyklu HM a začne sa o 19.00 h.
4valcuha © jan.f.lukas foto ku koncertu 11. 12. 2020 .jpg
Foto: Ján F. Lukáš
  • Slovenský dirigent svetového renomé Juraj Valčuha, hudobný riaditeľ Teatro San Carlo v Neapole a prvý hosťujúci dirigent Konzerthausorchestra v Berlíne, patrí k pravidelným hosťom posledných sezón Slovenskej filharmónie. Orchester Slovenská filharmónia a Slovenský filharmonický zbor sa pod jeho vedením predstavia v piatok 11. decembra. Počas celého roka 2020 dramaturgia reflektuje na 250. výročie narodenia velikána hudobných dejín Ludwiga van Beethovena. Výročie zavŕšime uvedením jeho hudby k tragédii Johanna Wolfganga Goetheho Egmont op. 84 so sopránovým partom, ktorý uvedie sólistka Opery SND Eva Hornyáková a hovoreným slovom Tomáša Maštalíra. V druhej polovici koncertu je na programe Gloria Francisa Poulenca, francúzskeho skladateľa a  zakladateľa skupiny „Parížska šestka“. Koncert k Roku slovenského divadla platí prednostne pre abonentov cyklov AD, BE, A a B.

Vstupenky na koncert pre ďalších záujemcov budú v predaji tesne pred koncertom vo vstupnom foyeri Slovenskej filharmónie. Koncert sa začne o 19.00 h.

5 slavka zamecnikova © jan.f.lukas koncert 13. 12. 2020.jpg
Foto: Ján F. Lukáš
  • Tretí Adventný koncert zaznie v nedeľu 13. decembra v interpretácii Slovenského komorného orchestra (um. vedúci Ewald Danel), Speváckeho zboru Lúčnica (zbormajsterka Elena Matúšová) a poprednej mladej slovenskej sopranistky Slávky Zámečníkovej, ktorá sa od aktuálnej sezóny stala sólistkou Viedenskej štátnej opery. Program z diel Johanna Sebastiana Bacha, Franza Schuberta, Mikuláša Schneidera-Trnavského doplní Magnificat pre soprán, miešaný zbor a orchester súčasného anglického skladateľa Johna Ruttera. Dielo zaznelo v premiére v newyorskej Carnegie Hall roku 1990. Koncert sa začne o 16.00 h.
6 sf a daniel raiskin foto_brenkus c 9179 koncert 17. 12. 2020 vianocny 1.jpg
Foto: Peter Brenkus
  • Vianočný koncert Slovenskej filharmónie zaznie pod taktovkou nového šéfdirigenta Daniela Raiskina vo štvrtok 17. decembra. Vo vianočne ladenom programe nebudú chýbať hudobné prskavky  –  miniatúra Jazda saní Fredericka Deliusa, Vianočná predohra nemeckého mága opernej hudby Otta Nicolaia, Luskáčik či December Piotra Iľjiča Čajkovského a mnohé ďalšie, ktoré nám navodia hudobnú atmosféru vianočných sviatkov. Koncert sa začne o 19.00 h.
  • Pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina zaznie aj silvestrovsky ladený program v sobotu 19. decembra, ktorý Slovenská filharmónia nahrá na záznam a odvysiela na Silvestra a Nový rok online. Na verejnej nahrávke Silvestrovského koncertu budú znieť najkrajšie valčíky sveta. Koncert sa začne o 19.00 h.
  • Decembrové koncerty uzavrie Vianočný koncert súboru pre starú hudbu Solamente naturali s umeleckým vedúcim Milošom Valentom, vutorok 22. decembra o 19.00 h.

Vstupenky na všetky decembrové koncerty sú v predaji v Pokladnici SF, Reduta vo všetky pracovné dni:

po 9-14.00, ut – pia 13-19.00 a hodinu pred koncertom v deň jeho konania.

Informačný servis

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom