Srbi kupujú od U.S. Steel závod za jeden dolár

US Steel
Foto: SITA

BELEHRAD 28. januára (WEBNOVINY) – Srbská vláda odkúpi naspäť od americkej spoločnosti U.S. Steel Corp jej stratový srbský závod za 1 USD, aby pred májovými voľbami predišla stratám pracovných miest a zatvoreniu kľúčového exportéra krajiny.

Dohodli sme sa, že závod odkúpime naspäť za 1 USD,“ povedal v piatok na tlačovej konferencii srbský premiér Mirko Cvetković. „U.S. Steel odchádza zo Srbska, pričom dôvodom je ekonomická kríza,“ dodal.

Podnik U.S. Steel kúpil ocelareň Sartid v roku 2003, ktorá vtedy bola v bankrote, za 33 mil. USD. Za posledných päť rokov však ocelareň málo vyúživala svoju výrobnú kapacitu. Cvetković povedal, že srbská vláda nemá v úmysle si oceliareň nechať, ale bude hľadať strategického partnera. Sartid sa na exporte Srbska podieľa 14 percentami a zamestnáva 5 500 ľudí. Vlani v októbri podnik U.S. Steel oznámil, že jej ocelarne v Srbsku a na Slovensku za január až september 2011 spoločne vykázali stratu 50 mil. USD.

Na Slovensku U.S. Steel podniká prostredníctvom spoločnosti U.S. Steel Košice, s.r.o. (USSK), ktorá vznikla v roku 2000 prevzatím niekdajšieho hutníckeho kombinátu VSŽ. Hovorca spoločnosti Jána Bača U.S. Steel Košice (USSK) tento týždeň informoval, že neštandardný skrátený štvordňový pracovný režim v spoločnosti sa od začiatku februára končí. „Môžem potvrdiť, že manažment U. S. Steel Košice sa dohodol s odbormi na ukončení štvordňového pracovného týždňa a prechode na štandardný od začiatku februára,“ uviedol Bača. Pôvodne mali košickí hutníci pracovať od začiatku roka v skrátenom režime dva mesiace, no s odbormi sa dohodli, že situáciu budú pravidelne prehodnocovať a na základe tohto urobia potrebné zmeny. Skrátený pracovný čas bol v USSK naposledy pred vyše dvoma rokmi.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mirko Cvetkovič
Firmy a inštitúcie U.S. Steel