Srbi naberú proeurópsky smer, vyhrala pokroková strana

Aleksandar Vučič
Strana lídra Aleksandara Vučiča s prehľadom prevalcovala súperov. Srbská pokroková strana má jasnú väčšinu v parlamente. Foto: SITA/AP

BELEHRAD 17. marca (WEBNOVINY) – Jednoznačným víťazom nedeľňajších predčasných volieb v Srbsku sa stala Srbská pokroková strana (SNS) pod vedením súčasného vicepremiéra Aleksandara Vučiča.

Podľa odhadov získala takmer 50 percent hlasov a mala by dosiahnuť absolútnu väčšinu v 250-člennom parlamente. Socialistická strana končiaceho premiéra Ivicu Dačiča podľa povolebných prieskumov získala 14 percent a opozičná Demokratická strana (DS) približne šesť percent.

Do parlamentu by sa s približne rovnakým ziskom malo dostať aj novozaložené hnutie bývalého lídra DS a dvojnásobného exprezidenta Borisa Tadiča.

Štyridsaťštyriročný Vučič, minister informácií za niekdajšieho prezidenta Slobodana Miloševiča, údajne chce Tadiča do svojej vlády. SNS po jeho vymenovaní za premiéra bude disponovať dvoma najvyššími ústavnými funkciami, keďže prezidentom je od roku 2012 zakladateľ strany Tomislav Nikolič.

Ten doviedol stranu k víťazstvu v minulých voľbách, v ktorých získala 24 percent. SNS tak svoj zisk v nedeľňajších voľbách viac ako zdvojnásobila.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Aleksandar VučičTomislav Nikolič