Srbský a kosovský premiér dosiahli v rokovaniach pokrok

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ivica dacic
Foto: SITA/AP
Hashim Thaci
Foto: SITA/AP

Podpálili im autá

Tri vozidlá patriace členom vlády kosovského premiéra Hashima Thaciho v noci zo štvrtka na piatok neznámi páchatelia podpálili. Incident sa stal v kosovskej metropole Priština presne v čase, keď Thaci rokoval so srbským premiérom Ivicom Dačičom v Bruseli.

Médiá preto špekulujú, že útok súvisí práve so snahou šéfa kosovskej vlády znormalizovať vzťahy s Belehradom. Medzi Kosovčanmi je pritom zmierlivá politika voči Srbsku podľa posledných prieskumov verejnej mienky nepopulárna.

BRUSEL 18. januára (WEBNOVINY) – Srbský premiér Ivica Dačič a jeho kosovský partner Hashim Thaci sa vo štvrtok stretli v Bruseli, kde absolvovali vzájomné rozhovory vedené šéfkou zahraničnej politiky Európskej únie (EÚ) Catherine Ashtonovou.

Bolo to už štvrté kolo rokovaní na najvyššej úrovni, pričom to najnovšie sa podľa všetkých zúčastnených skončilo miernym úspechom. Najdôležitejším záverom štvrtkovej schôdzky však zostáva prísľub, že Thaci sa s Dačičom stretne aj vo februári.

„Dohodli sme sa na schôdzke a intenzívnom dialógu vo februári, pričom dúfame, že sa nám v konkrétnych otázkach podarí dosiahnuť pokrok,“ odcitovala Ashtonová v piatok zo spoločne prijatého stanoviska. Rokovania medzi Srbskom a Kosovom pritom označila za „dlhé a konštruktívne“.

K najdôležitejšej, aj keď len predbežnej dohode prišlo v otázke vyberania hraničných poplatkov a výnosov z dane z pridanej hodnoty (DPH).

„Dohodli sme sa, že peniaze z ciel poputujú do špeciálneho fondu vytvoreného Európskou úniou,“ cituje Thaciho spravodajský portál srbskej vysielacej stanice B92. Rokovania podľa miestnych médií trvali viac ako päť hodín.

Srbi aj Kosovčania si ešte v predvečer rozhovorov vymenili niekoľko útočných odkazov cez miestne médiá. Thaci v stredu vylúčil, že by jeho vláda niekedy v budúcnosti uvažovala o vytvorení autonómie pre Srbov žijúcich na území spravovanom jeho vládou.

V médiách sa totiž tento týždeň objavili správy, že Belehrad by v prípade udelenia autonómie pre kosovských Srbov uvažoval o podpore Prištiny v otázke získania kresla v OSN. Dačič však svoje slová už v stredu korigoval, keď vyhlásil, že Srbsko nebude súhlasiť s prijatím Kosova za plnohodnotného člena OSN. Ešte rezolútnejšie sa vyjadril srbský prezident Tomislav Nikolič, ktorý podporu Kosova v OSN „úplne“ vylúčil.

Nezávislosť Kosova, ktorú tamojšia vláda jednostranne vyhlásila vo februári 2008, dnes uznáva okolo 90 krajín sveta vrátane 22 z 27 členských štátov EÚ. Srbsko územie naďalej považuje za jednu zo svojich provincií, Brusel však od Belehradu požaduje, aby sa v záujme priblíženia k členstvu v únii snažil znormalizovať vzťahy s Prištinou.

Brusel je spokojný

Srbsko urobilo dostatočný progres v normalizácii vzťahov s Kosovom a Brusel preto na jar zváži stanovenie termínu začiatku prístupových rokovaní o ich vstupe do bloku. Potvrdil to v piatok stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy po stretnutí so srbským premiérom Ivicom Dačičom, ktorý vo štvrtok v Bruseli rokoval so svojím kosovským náprotivkom Hashimom Thacim. Belgický expremiér vyjadril spokojnosť a podporu obom lídrom, aby čo „najlepšie využili tento čas v záujme urýchlenia práce“. Ako Rompuy povedal, „veľké výzvy sú pred nami, no som potešený, pretože dnes som v srbskom premiérovi uvidel muža s víziou budúcnosti jeho krajiny s cieľom jej priblíženia sa k EÚ“.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Hashim ThaciHerman Van RompuyIvica DačićTomislav Nikolič