Srdcom komplexu Eurovea bude dvojhektárový nábrežn

BRATISLAVA 19. októbra (WEBNOVINY) – Srdcom komplexu Eurovea na ľavom brehu Dunaja v Bratislave bude centrálne námestie a takmer dvojhektárový nábrežný park, povedala pre agentúru SITA hovorkyňa spoločnosti Ballymore Properties Patrícia Hradilová. Park by sa mal ťahať od Starého mosta až po zrekonštruovanú budovu bývalej Admirality. Návrh nábrežného parku pochádza z dielne francúzskeho krajinného architekta Michela Desvigna. „Vyslovene sa s tým pohral. Navrhol lavičky z kameňa, schodisko až k brehu Dunaja. Bude tam nábrežná promenáda a tri vyhliadkové móla z exotického dreva s lavičkami,“ uviedla Hradilová. Móla by sa mohli najmä počas leta využívať na rôzne kultúrne a spoločenské akcie. Nad parkom budú zimné záhrady. Tie by mali slúžiť pre budúce kaviarne či reštaurácie. „Budú dýchať atmosféru Dunaja,“ doplnila hovorkyňa.

Druhou centrálnou časťou bude podľa nej námestie, ktoré by malo plynulo prepájať komplex Eurovea s novostavbou Slovenského národného divadla. V súčasnosti nesie pracovný názov Námestie Eurovea. Jeho súčasťou je socha generála Milana Rastislava Štefánika v nadživotnej veľkosti a na pylóne lev so znakom Československa. Sochu slávnostne odhalili 4. mája tohto roka pri príležitosti 90. výročia tragického úmrtia generála na letisku v Ivanke pri Dunaji. V strede námestia bude tiež presklená plocha, pod ktorou bude podzemné podlažie Pribina Galleria, teda obchodnej pasáže. Na vydláždenom námestí s dizajnovým osvetlením bude aj celoročná fontána. Po oficiálnom otvorení celého komplexu v marci 2010 bude park aj centrálne námestie odovzdané mestu, naďalej sa však o ne bude starať investorská spoločnosť.

Výstavba prvej časti komplexu Eurovea v Bratislave sa začala v roku 2006. Jej súčasťou sú štyri obytné budovy Eurovea Apartments, tri administratívne budovy Eurovea Central, nákupná zóna Pribina Galleria s 2 300 strešnými sklami trojuholníkového tvaru a päťhviezdičkový hotel Sheraton Bratislava. Súčasťou projektu má byť aj dvojpodlažné podzemné parkovisko. Vybudovala sa tiež protipovodňová ochrana. Tvorí ju podzemná železobetónová stena, ktorá dokáže ochrániť územie pred tisícročnou vodou. V prípade potreby možno zvýšiť ochrannú líniu ešte o 50 centimetrov. Vybudovanie protipovodňovej ochrany stálo viac ako milión eur.

Naplánovaná je aj výstavba druhej časti komplexu, bližšie informácie ešte nie sú známe. Podľa hovorkyne je táto časť projektu „v štádiu plánovania a prípravy technických nákresov“.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom