Útok na Srí Lanke: Výbuchy zabili takmer 300 ľudí, polícia zadržala už 24 podozrivých (video)

Útok na Srí Lanke
Vojaci a policajti hliadkujú po výbuchu v kostole na Srí Lanke. Kolombo, 21. apríl 2019. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 22. apríla 8:09

KOLOMBO 21. apríla (WebNoviny.sk) – Séria nedeľných bombových útokov na Srí Lanke si vyžiadala 290 mŕtvych. V pondelok to oznámil hovorca polície Ruwan Gunasekara s tým, že zranenia utrpelo viac ako 500 ľudí.

Medzi mŕtvymi by mali byť aj desiatky cudzincov, pričom srílanské ministerstvo zahraničných vecí zatiaľ potvrdilo úmrtie 36 ľudí z rôznych krajín. Mali by to byť „viacerí“ Američania a tiež občania Veľkej Británie, Indie, Číny, Japonska, Portugalska, Dánska, Turecka a Holandska.

V súvislosti s útokmi, ku ktorým sa zatiaľ nikto neprihlásil, zadržali viacero podozrivých, podľa BBC až 24.

Vyhlásili zákaz vychádzania

Z troch kostolov a troch hotelov, ktoré často navštevujú turisti, sa v nedeľu ozvalo šesť takmer simultánnych výbuchov. Útoky zasiahli kostol svätého Antona v Kolombe, kostol Šebastiána v Negombe a jeden z kostolov sa nachádzal v meste Batticaloa

Niekoľko hodín po šestici takmer simultánnych explózií sa ozvali ďalšie dve na okraji hlavného mesta. Siedmy výbuch zasiahol penzión na predmestí Dehiwala a ôsmy hlásili z ďalšieho predmestia Dematagoda. Polícia pritom predpokladá, že na niektorých miestach zabíjali samovražední útočníci.

Neskôr v nedeľu neďaleko letiska v hlavnom meste ešte našli a zneškodnili ďalšie po domácky vyrobené výbušné zariadenie.

Zbabelé a barbarské útoky

Zdesenie nad útokmi vyjadrili európski lídri. Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier v správe svojmu srílanskému kolegovi napísal, že ho tieto „zbabelé teroristické útoky“ šokovali.

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter napísal, že ním útoky hlboko otriasli a podobne sa vyjadril aj predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker, ktorý zároveň vyjadril sústrasť rodinám obetí.

Ruský prezident Vladimir Putin odsúdil útoky ako „kruté a cynické“. V sústrastnom telegrame, ktorý poslal svojmu srílanskému kolegovi, prisľúbil, že Moskva zostáva „spoľahlivým partnerom Srí Lanky v boji proti medzinárodnému terorizmu“ a zároveň vyjadril istotu, že páchateľov a organizátorov útokov čaká zaslúžený trest. Rusi podľa Putina trúchlia spolu s rodinami obetí a želajú skoré uzdravenie zraneným.

Nemilosrdné potrestanie vinníkov

Nedeľné útoky na Srí Lanke odsúdil aj turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a označil ich za „útok na celé ľudstvo“. Vo vyhlásení, ktoré zverejnil na Twitteri, zároveň vyjadril sústrasť rodinám obetí a obyvateľom Srí Lanky.

Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Cavusoglu uviedol, že bez ohľadu na motív útoku, to bolo rovnaké, ako zradný útok v Christchurchi – „zbabelé, barbarské a kruté“.

Britská premiérka Teresa Mayová označila útoky za hrôzostrašné a vyjadrila sústrasť všetkým, ktorých sa dotkli. „Musíme sa spoločne postaviť za to, aby sme zabezpečili, že už nikdy nikto nebude musieť praktizovať svoju vieru v strachu,“ doplnila. Útoky odsúdila aj novozélandská premiérka Jacinda Ardernová.

Arcibiskup srílanského Kolomba, kardinál Malcolm Ranjith, vyzval na „nemilosrdné“ potrestanie vinníkov, pretože takto sa podľa neho môžu správať len zvieratá. Veľkonočné útoky odsúdilo aj pakistanské ministerstvo zahraničných vecí a predstavitelia troch arabských štátov Perzského zálivu, Bahrajnu, Kataru a Spojených arabských emirátov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom