Bratislavský Volkswagen pre koronavírus zastaví výrobu do odvolania

Volkswagen Slovakia
Foto: ilustračné, SITA/Volkswagen Slovakia.
  • aktualizované 15. marca 21:15

Volkswagen Slovakia sa pripravuje na prerušenie výroby do odvolania. Rozhodnutie sa týka všetkých troch závodov automobilky na Slovensku, v Bratislave, Martine a Stupave. Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa spoločnosti Lucia Makayová, Volkswagen pristupoval k situácii v súvislosti so šírením koronavírusu od začiatku s plnou vážnosťou.

„Dúfali sme, že doposiaľ zavedené zásadné opatrenia všetkých európskych vlád povedú k zmierneniu následkov rozšíreného koronavírusu a že už v priebehu tohto víkendu príde vzhľadom na okolnosti k primeranému upokojeniu situácie. To sa, žiaľ, nestalo. Požiadať koncern o prerušenie výroby považujeme za aktuálnych okolností za najzodpovednejšie riešenie,“ uviedol predseda predstavenstva Volkswagen Slovakia Oliver Grünberg.

V pondelok bude ešte fabrika v prevádzke

V pondelok má byť známe, ako budú jednotlivé závody, v prvom rade európske, postupovať, a to s prihliadnutím na individuálnu situáciu v konkrétnej krajine.

Viac o téme: Koronavírus

Fabrika pritom upozorňuje, že v pondelok bude v prevádzke, nakoľko je to podľa nej nevyhnutné pre správne odstavenie technológií a ukončenie logistických procesov, a to aj s ohľadom na aktuálne objednávky zákazníkov nachádzajúce sa už vo výrobe.

„Zdôrazňujeme, že príprava na zastavenie výroby je slobodným rozhodnutím spoločnosti a mrzí nás, že sa v týchto náročných časoch nájdu osoby a inštitúcie, ktoré túto situáciu využívajú vo svoj osobný, respektíve politický prospech,“ konštatuje automobilka.

Výzva starostu Devínskej Novej Vsi

O prerušení výroby vo Volkswagen Slovakia informoval po nedeľnom mimoriadnom rokovaní vlády aj premiér Peter Pellegrini. „Je to prvá veľká fabrika, najväčší zamestnávateľ v krajine,“ skonštatoval predseda vlády.

Zároveň dodal, že v pondelok by mal mať minister hospodárstva Peter Žiga konferenčný hovor s predstaviteľmi slovenského priemyslu o aktuálnej situácii. Potvrdil taktiež, že rezorty financií a hospodárstva pracujú na opatreniach, ktoré by mohli zmierniť ekonomické dopady súčasného stavu.

Na zatvorenie fabriky vyzýval v nedeľu aj starosta mestskej časti Bratislava – Devínska Nová Ves Dárius Krajčír, ktorý zverejnil video na sociálnej sieti Facebook.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

„Vyzývam vládu Slovenskej republiky a ústredný krízový štáb Slovenskej republiky, aby okamžite prijal nariadenie o uzatvorení fabriky v Devínskej Novej Vsi,“ žiada starosta na videu zverejnenom na sociálnej sieti. Stojí pritom spolu s hasičmi pred bránou bratislavskej automobilky, ktorá sa nachádza v katastrálnom území Devínskej Novej Vsi.

„Pracuje tu 11 tisíc zamestnancov a ja neverím, že sú dodržané všetky hygienické a protiepidemiologické nariadenia a opatrenia,“ tvrdí starosta Devínskej Novej Vsi. Vládu, premiéra, ako aj všetkých kompetentných vyzýva, aby toto opatrenie urobili čo najskôr. „Cítime sa byť ohrození a právom. Pracujú tu aj cudzinci a ľudia, ktorých ťažko skontroluje náš zdravotnícky systém,“ konštatuje Krajčír na videu.

Volkswagen Slovakia

… je pilierom slovenského exportu, jedným z najväčších súkromných zamestnávateľov a spolu so svojimi zamestnancami aj najväčším prispievateľom do verejných rozpočtov. Spoločnosť preinvestovala na Slovensku od svojho vzniku už vyše 4,5 mld. eur.

Vyrába automobily Volkswagen Touareg, Audi Q7, Audi Q8, Porsche Cayenne, Porsche Cayenne Coupé, Volkswagen up!, Volkswagen e-up!, SEAT Mii electric, ŠKODA CITIGOe iV. Okrem vozidiel produkuje prevodovky, komponenty pre prevodovky a podvozky, ako aj zariadenia používané pri výrobe vozidiel.

.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dárius Krajčír
Firmy a inštitúcie Volkswagen