Aktualizované: Starostovia a primátori zvolili nového predsedu ZMOS, na poste nahradí Michala Sýkoru

ZMOS, Združenie miest a obcí Slovenska
Zľava na pódiu: Výkonný podpredseda ZMOS Jozef Turčány, prezient SR Andrej Kiska, predseda ZMOS Michal Sýkora, ministerka vnútra SR Denisa Saková, podpredseda ZMOS Ľubomír Lörinc, výkonný podpredseda ZMOS Milan Muška a podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná (vľavo dole) počas otvorenia 30. snemu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) za účasti prezidenta SR, predsedu vlády SR a členov vlády SR, poslancov NR SR a ďalších hostí v bratislavskej Inchebe. Bratislava, 22. máj 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 23. mája, 15:00

BRATISLAVA 23. mája (WebNoviny.sk) – Novým predsedom Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) je primátor Liptovského Hrádku Branislav Tréger. Na štvrtkovom rokovaní 30. snemu ZMOS-u zvolili starostovia a primátori Branislava Trégera v prvom kole nadpolovičnou väčšinou hlasov.

O post mali záujem aj ďalší

Na poste predsedu tak nahradí Michala Sýkoru, ktorý túto funkciu vykonával v rokoch 1993-2011 a 2015-2019. „Budem sa usilovať o zachovanie jednoty ZMOS. Musíme totiž pracovať moderne, aby sme boli rešpektovaní štátnou mocou.  Aby to ZMOS dosahoval aj naďalej, potrebuje pokojné a vyrovnané pracovné prostredie a svieže riešenia problémov a spoločenských otázok. Chcem preto viesť ZMOS tak, aby bol aj naďalej silnou súčasťou našej spoločnosti,“ uviedol Tréger.

O post predsedu Združenia miest a obcí Slovenska sa okrem neho pôvodne uchádzali ďalší štyria kandidáti, starosta obce Píla Radovan Mičunek, starostka obce Spišské Tomášovce Zuzana Nebusová, primátor mesta Nováky Dušan Šimka a už bývalý predseda ZMOS Michal Sýkora. Ten však na sneme oznámil stiahnutie svojej kandidatúry. Vysvetlil to snahou o upokojenie situácie a zachovanie jednoty združenia.

Najväčšia výzva

Nový predseda  Tréger považuje finančnú otázku za najväčšiu výzvu, ktorej bude v najbližšej dobe ZMOS čeliť. Uviedol to na štvrtkovej tlačovej konferencii k 30. snemu ZMOS.

„Okrem finančnej otázky máme pred sebou veľké výzvy, ako sú informačno-komunikačné technológie, problematika smart cities či odpadového hospodárstva. Táto doba nebude ľahká a preto je potrebné na tieto výzvy nájsť riešenia,“ vysvetľuje Tréger.

Zmenu volebného systému, aby bolo pri voľbách do Národnej rady SR Slovensko rozdelené na viacero volebných obvodov, ktorú v stredu na sneme načrtol prezident SR Andrej Kiska, považuje za správnu.

„Regióny potrebujú svojich lídrov. V parlamente tak budú mať svojich zástupcov, ktorých výsledky budú môcť kontrolovať,“ objasňuje nový predseda.

Trenčín hrozí vystúpením

Tréger reagoval aj na vyjadrenia primátora mesta Trenčín Richarda Rybníčka, že mesto Trenčín vystúpi zo ZMOS, pretože nie je spokojné s jeho činnosťou, doteraz nebolo schopné prísť s dokumentom, ktorý by definoval reformu verejnej správy.

„Krajským mestám ponúkneme vytvorenie Komory krajských miest. Všetky riešenia sa však musia prijímať na pôde ZMOS,“ zdôrazňuje Tréger. Končiaci predseda ZMOS Michal Sýkora v tejto súvislosti zdôraznil, že primátori krajských miest sa dávno rozhodli, že odídu zo ZMOS, takže to nie je žiadna novinka.

„Nemôže niekto robiť plány, predstavovať reformu, ktorú nepodporuje žiadna z politických strán a neriešiť reálne problémy. Našou prácou je písať a presadzovať stanoviská, ktoré sa dotknú priamo občanov a samospráv,“ objasňuje Sýkora.

Tréger a Sýkora ocenili dobrý a pokojný priebeh snemu v príjemnej atmosfére. „Aj v nasledujúcom období budeme pokračovať v tej línii, ktorá je začatá. Čaká nás ťažké obdobie vyjednávania s politickými stranami pred voľbami a po voľbách s vládou SR, na ktorých musíme byť úspešní. Budem sa usilovať o to, aby bol ZMOS pod mojím vedením konštruktívny a prístupný partner pre všetky takéto rokovania,“ dodáva Tréger.

Prvý snem od komunálnych volieb

Nového predsedu ZMOS si takmer 1 300 primátorov a starostov volilo na 30. sneme Združenia miest a obcí Slovenska, ktorý sa konal 22. až 23. mája. Dvojdňové rokovanie najvyššieho orgánu ZMOS bolo zároveň prvým snemom od jesenných komunálnych volieb.

Úlohou ZMOS je podľa ich stanov „obhajovať spoločné záujmy a práva členských miest a obcí pri rešpektovaní ich autonómneho postavenia, v súlade s Európskou chartou miestnej samosprávy, Ústavou SR a zákonmi Slovenskej republiky a na základe princípov trvalo udržateľného rozvoja a sociálnej kohézie“. Združenie funguje od roku 1990.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav Tréger
Firmy a inštitúcie ZMOS Združenie miest a obcí Slovenska