Starší muži sú zábudlivejší než ich rovesníčky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dôchodca
dôchodok

BRATISLAVA 7. septembra (WEBNOVINY) – Podľa americkej štúdie muži trpia prejavmi senility častejšie než ženy. Výskumníci z centra na výskum Alzheimerovej choroby v Minnesote zistili, že 19 percent mužov vo veku od 70 do 89 rokov trpí miernymi poruchami kognitívnych funkcií, pričom z tejto kategórie šlo len o 14 percent žien. Títo ľudia mávajú problém s pamäťou, ale dokážu zvládať všetky každodenné aktivity a jednoducho si povedia, že sú zábudliví. Podľa Národného inštitútu zdravia sa mierne poruchy kognitívnych funkcií zaraďujú medzi normálnu zábudlivosť a demenciu. Podľa doktora Ronalda Petersna ide o prekvapivé zistenie, pretože Alzheimerovou chorobou, ktorej spomínané poruchy predchádzajú, trpí viac žien ako mužov.

Keď vedci brali do úvahy úroveň vzdelanosti, veku či chorôb, ako diabetes alebo hypertenzia, zistili, že u mužov je o 50 percent vyššie riziko vzniku miernych porúch kognitívnych funkcií ako u žien. „Je to niečo naozaj prekvapujúce, pretože sme si doteraz mysleli, že ženy sú rizikovejšie ako muži,“ povedal Petersen. Priemerne u 15 percent ľudí s týmito poruchami sa ročne vyvinie demencia. V celkovej populácii sú to jedno až dve percentá.

Do štúdie publikovanej v časopise Neurology zapojili dvetisíc náhodne vybraných starších ľudí z Minnesoty, ktorých podrobne testovali. Asi štvrtina seniorov mala kognitívne poruchy za hranicou normálnych známok starnutia. Vzdelanejší ľudia trpeli kognitívnymi poruchami menej než ostatní.

Petersen nevie ako výsledok štúdie zdôvodniť. Jednou z teórií je možnosť, že muži trpia miernymi poruchami kognitívnych funkcií, no ženy toto štádium preskočia rovno k demencii. Keďže zatiaľ na tieto poruchy neexistujú lieky, Petersen radí dodržiavať zdravý životný štýl.

SITA/Reuters

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať