Štart druhej misie na Mesiac zrušili, spôsobili to technické problémy

India
Indian Space Research Organization (ISRO)'s Geosynchronous Satellite launch Vehicle (GSLV) MkIII carrying Chandrayaan-2 stands at Satish Dhawan Space center after the mission was aborted at the last minute at Sriharikota, in southern India, Monday, July 15, 2019. India has called off the launch of a moon mission to explore the lunar south pole. The Chandrayaan-2 mission was aborted less than an hour before takeoff on Monday. An Indian Space Research Organization spokesman says a "technical snag" was observed in the 640-ton launch-vehicle system. (AP Photo/Manish Swarup) Foto: SITA/AP

India zrušila pondelkový štart svojej druhej misie na Mesiac. Stalo sa tak menej ako hodinu pred štartom, a to z technických príčin. Indická vesmírna agentúra (ISRO) plánuje čoskoro oznámiť dátum nového štartu.

Vesmírna loď bez posádky by mala dopraviť na teleso rover, ktorý má pristáť blízko neprebádaného južného pólu. Čandraján-2, ktorej hodnota je 141 miliónov dolárov (v prepočte zhruba 125 miliónov eur), by mala analyzovať minerály, mapovať povrch Mesiaca a hľadať vodu.

Prvá indická lunárna misia, Čandraján-1, sa v roku 2008 dostala na obežnú dráhu a pomohla potvrdiť prítomnosť vody. India zároveň plánuje do roku 2022 poslať do vesmíru ľudí.

Spojené štáty americké sa v súčasnosti pripravujú na vyslanie ľudí na mesačný južný pól. Tento cieľ by si chceli splniť do roku 2024.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom