Starý most sa na jeseň dočká opravy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Starý most
Starý most (pôvodne: Most Františka Jozefa, Franz Josef Brücke, Ferencz József híd, po prvej svetovej vojne Štefánikov most, po druhej svetovej vojne Most Červenej armády) je najstarší (ešte stojaci) most cez Dunaj v Bratislave. Foto: SITA/Michal Burza
Starý most je opäť otvorený pre chodcov
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 11. januára (WEBNOVINY) – Mesto Bratislava podá v marci žiadosť o nenávratný finančný príspevok na opravu Starého mosta a budovanie koľajovej trate do Petržalky. Ako na dnešnej tlačovej besede informoval primátor Milan Ftáčnik, v prípade, že Európska komisia príspevok schváli, v druhej polovici roka by mali Starý most zrekonštruovať.

„To bude signál pre obyvateľov, že sme boli úspešní,“ uviedol primátor. Keď teda Bratislavčania na jeseň uvidia, že most je dole, bude to pre nich signál, že mesto má peniaze na to, aby začalo aj s budovaním trate do Petržalky. Primátor dnes predstavil štyri kľúčové témy, ktorými sa bude hlavné mesto v tomto roku zaoberať.

„Mesto urobí kroky na podporu verejnej a nemotorovej dopravy, pripraví projekty nových rozvojových zámerov, Bratislava zlepší svoje postavenie ako destinácia cestovného ruchu. Chceme, aby sa téma cestovný ruch stala témou roka 2012. Mesto bude pokračovať v presadzovaní myšlienky otvorenej samosprávy,“ informoval Ftáčnik.

Ako primátor uviedol, bratislavská samospráva plánuje v tomto roku aktívne využiť 491-tisíc eur na budovanie hlavných cyklotrás, ktoré sú na tento účel vyčlenené v rozpočte mesta. „Chceme sa sústrediť nie na rekreačné trasy, ale na tie, ktoré pomáhajú cyklistom dostať sa do práce,“ priblížil Ftáčnik. Mesto má fungujúcu komisiu pre cyklodopravu, čokoľvek, do čoho sa v rámci cyklistickej dopravy pustí, bude teda podľa primátora konzultovať s odborníkmi a cyklistami v komisii.

Bratislave pomôžu peniaze z eurofondov

Ako primátor ďalej informoval, mesto za peniaze z eurofondov dokončí trolejbusovú trať Pražská – Hroboňova a začne s prípravou ďalšej trolejbusovej trate do Vojenskej nemocnice. V rámci rozvojových projektov chce bratislavská samospráva pripraviť projekty nových zberných dvorov, čo podľa primátora súvisí s myšlienkou čistejšej Bratislavy. „Máme predstavu, že minimálne päť zberných dvorov by malo byť pripravených v rámci mesta,“ informoval Ftáčnik.

V tomto roku mesto pripraví aj projekt krytej verejnej plavárne či projekt výstavby ďalších nájomných domov. Ako Ftáčnik informoval, mesto v závere uplynulého roka založili Bratislavskú organizáciu cestovného ruchu. „Je to prvýkrát, kedy sa podarilo na jedno miesto dostať mesto a 40 podnikateľských subjektov pôsobiacich v oblasti cestovného ruchu,“ povedal primátor. Vďaka zákonu o cestovnom ruchu má mesto možnosť stať sa atraktívnejším pre turistov. Mesto s partnermi vloží 400-tisíc eur, štát v zmysle schváleného zákona prispeje rovnakou sumou.

„Zdvojnásobíme peniaze, ktoré teraz dávame do cestovného ruchu,“ dodal primátor. V otázke otvorenej samosprávy spravilo podľa Ftáčnika mesto veľký pokrok. „Na rok 2012 nám ostal dokument Protikorupčné minimum pre Bratislavu,“ uviedol primátor, podľa ktorého bude tento rok prijatý. Dokument obmedzí korupciu a zvýši transparentnosť tak, aby Bratislava bola „jednou z tých najotvorenejších, najtransparentnejších samospráv na Slovensku,“ dodal Ftáčnik.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Milan Ftáčnik