Štát diskriminuje Rómov, OSN dvíha varovný prst

Romovia
Foto: archívne, SITA/Ivan Fleischer

BRATISLAVA 26. marca (WEBNOVINY) – Výbor OSN pre odstránenie rasovej diskriminácie vydal záverečné odporúčania, v ktorých upozorňuje na pretrvávajúce nedostatky v potláčaní rasizmu a rasovej diskriminácie na Slovensku.

Výbor nabáda slovenskú vládu, aby dôsledne plnila právne záväzky vyplývajúce z Medzinárodného dohovoru o odstránení všetkých foriem rasovej diskriminácie.

V tlačovej správe o tom informujú mimovládne organizácie, ktoré sa problematike venujú dlhoročne.

Výraznú pozornosť venoval výbor dvom oblastiam – pokračujúcej segregácii rómskych detí vo vzdelávaní a porušovaniu práva na primerané bývanie v rómskych osídleniach. OSN si všíma, že na Slovensku vznikajú čisto rómske triedy i celé školy. Všíma si tiež nepomerne vysoké zastúpenie malých Rómov v špeciálnych školách.

Z výsledkov výskumu Rozvojového programu OSN vyplýva, že jedno z piatich rómskych detí školského veku navštevuje školu so špeciálnym systémom vzdelávania.

Kritika pre návrhy Polláka

Pollak
Foto: SITA/Marián Peiger

Podľa OSN sú tieto výsledky alarmujúce.

„Značná časť žiakov rómskej populácie v budúcnosti nebude schopná nájsť uplatnenie na trhu práce, pričom vieme, že už v súčasnosti existujú viaceré systémové problémy v súvislosti s prístupom Rómov k zamestnaniu,“ uviedol Dezideriu Gergely, výkonný riaditeľ Európskeho centra pre práva Rómov.

Ako sa píše v správe, výbor vyjadril znepokojenie aj v súvislosti s plánovanou povinnou predškolskou výchovou, ktorú spomína rómska reforma vládneho splnomocnenca Petra Polláka.

Výbor ocenil niektoré pozitívne kroky, ako napríklad prijatie Stratégie pre integráciu Rómov do roku 2020. Na druhej strane však žiada slovenskú vládu, aby vyvinula väčšie a koncentrovanejšie úsilie pri riešení pretrvávajúcich problémov. Okrem iného nám OSN vyčíta neúčinnú antidiskriminačnú legislatívu.

Tá by mala byť riadnym právnym nástrojom v ochrane diskriminovaných osôb.

Rómov má diskriminovať aj polícia

Slovensko v roku 2011
Foto: SITA/Nina Bednáriková

Ďalej upozorňuje na stály výskyt policajného násilia voči príslušníkom menšín.

„Vyšetrovanie násilnej trestnej činnosti príslušníkov polície u nás trpí dlhodobo vážnymi nedostatkami, čo sa týka celkovej kvality a nezávislosti. Výbor nám v tejto súvislosti odporúča zriadiť od štruktúr ministerstva vnútra plne nezávislý orgán na vyšetrovanie trestnej činnosti príslušníkov polície,“ hovorí Vanda Durbáková z Poradne pre občianske a ľudské práva.

OSN upozorňuje aj na závažné nedostatky v infraštruktúre rómskych osád, najmä na východnom Slovensku. Zlá je podľa výboru aj nová prax výstavby múrov, búrania obydlí a nútených vysťahovaní v rôznych obciach.

„Domáce mimovládne organizácie už dlho tvrdia, že priestorová segregácia Rómov je jedným z najzávažnejších porušení práva na primerané bývania,“ vysvetľuje Laco Oravec z Nadácie Milana Šimečku. Výbor varuje, že by pripravený systém vysporiadavania pozemkov v rámci rómskej reformy mohol viesť k ďalšiemu prehlbovaniu takejto segregácie.

Odporúčania Výboru OSN proti odstráneniu rasovej diskriminácie by

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom