Štát usporil na tendroch viac ako po minulé roky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Slovensko v roku 2011
Stavenisko budúceho tunela Višňové (úsek D1 Višňové - Dubná Skala). Národná diaľničná spoločnosť (NDS), a.s. vyhlásila verejnú súťaž na najviac očakávanú výstavbu diaľnice D1 Lietavská Lúčka-Višňové-Dubná Skala v dĺžke takmer 13,5 kilometra. Súčasťou plánovanej diaľnice pri Žiline s predpokladanou cenou projektovania a prác 896,53 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty bude 7,5 kilometra dlhý tunel Višňové. Višnové, 5. december 2011. Foto: SITA/Lukáš Macek

BRATISLAVA 27. januára (WEBNOVINY) – Štát dosiahol vlani pri tendroch vyššie úspory ako v predchádzajúcich rokoch, firmy súťažili viac.

Nákupy s jedným uchádzačom klesli za posledné tri roky zo 47 percent na 38 percent objemu všetkých tendrov, kým na druhej strane z desatiny na pätinu vzrástol objem obstarávania, v ktorom súťažilo aspoň päť firiem.

Priemerná úspora oproti predpokladanej cene dosiahla minulý rok 14 percent, kým v roku 2009 to bolo len päť percent. Vyplýva to z analýzy kvality verejného obstarávania v rokoch 2009-2011, ktorú pripravila Transparency International Slovensko (TIS).

Elektronické aukcie pomohli

Internet banking
Foto: http://nationsloan.com

Kým v roku 2009 o verejné zákazky v priemere súťažili 2,3 firmy, minulý rok to už bolo 3,6 uchádzačov. Vysoká účasť spoločností v tendroch pozitívne vplýva na kvalitu a výhodnosť ponúk. Slovensko tak za dva roky stiahlo na polovicu zaostávanie oproti krajinám EÚ, kde tender súťaží v priemere päť dodávateľov.

Hlavným dôvodom zvýšenia súťaživosti a výhodnosti ponúkaných cien je okrem ekonomickej krízy najmä masové zavedenie elektronických aukcií a sprísnenie postupu užšou súťažou. V druhej polovici roka 2011 sa e-aukcia používala už v každom štvrtom tendri, kým v roku 2009 to bolo v každom 140. obstarávaní.

Ako ukázala minuloročná štúdia Transparency, úspory pri aukciách sú v priemere dvojnásobné oproti tendrom s klasickou metódou jedného kola ponúk. Minulý rok celý verejný sektor zadal zákazky za 2,5 miliardy eur. Práve štátne tendre sú podľa prieskumov medzi podnikateľmi oblasťou vysoko náchylnou na klientelizmus a korupciu.

V štúdii čerpala TIS dáta o výsledkoch verejného obstarávanie z aplikácie Otvorené verejné obstarávanie (tender.sme.sk). Analýza je prístupná online na http://bit.ly/Obstaravanie2011. Agentúru SITA informoval riaditeľ TIS Gabriel Šípoš.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Gabriel Šípoš