Polícia začala pre nehodu autobusu trestné stíhanie, nemocnice informovali aj o stave zranených

NITRA: Tragická nehoda autobusu a kamióna
Miesto tragickej dopravnej nehody autobusu a nákladného auta na zlatomoraveckej ceste pri obci Malanta. Nitra, 13. november 2019. Foto: SITA/Martin Havran.
  • aktualizované 14. novembra 16:09

V súvislosti so stredajšou tragickou nehodou autobusu a nákladného auta pri Nitrianskych Hrnčiarovciach, ktorá si vyžiadala 12 obetí, začala polícia trestné stíhanie pre všeobecné ohrozenie. Informovala o tom vo štvrtok na sociálnej sieti. Žiadne obvinenie voči konkrétnej osobe zatiaľ polícia neoznámila.

Vraky vozidiel odviezli na expertízu

Okolnosti a miera zavinenia tragédie sú podľa polície predmetom vyšetrovania. Na mieste udalosti ešte prebieha obhliadka a vyšetrovateľ vypočúva svedkov tragédie. Vraky vozidiel čakajú na expertízu.

Na mieste nehody na zlatomoraveckej ceste pri Nitre boli podľa polície od prvých chvíľ aj policajní psychológovia a Tím posttraumatickej intervenčnej starostlivosti Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Nitre. V prvom rade sa snažili poskytnúť pomoc tým, čo prežili a uľahčiť im prežiť ťažké okamihy po obrovskom šoku.

NITRA: Tragická nehoda autobusu a kamióna
Vrak autobusu po zrážke s nákladiakom pri Nitrianskych Hrnčiarovciach. Foto: www.facebook.com.

Aj vo štvrtok sa po krátkom odpočinku vracajú na miesto udalosti a budú pokračovať v pomoci postihnutým. Psychologická pomoc bude v čo najkratšom čase poskytnutá aj zasahujúcim policajtom.

NITRA: Tragická nehoda autobusu a kamióna
Vlak nákladiaka po zrážke s autobusom pri Nitrianskych Hrnčiarovciach. Foto: www.facebook.com.

Najvážnejšie zranený je v Nových Zámkoch

Z Fakultnej nemocnice v Nitre ešte večer 13. novembra prepustili jedného účastníka nehody. Vo štvrtok pôjde domov aj šesťročný chlapec, ktorého stav si nateraz nevyžaduje hospitalizáciu. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa nemocnice Tatiana Timková.

„V stredu večer sme jedného pacienta po operačnom zákroku oka prepustili domov. Chlapček, ktorý bol hospitalizovaný spolu so svojou babičkou, bude vo štvrtok po kontrolných vyšetreniach tiež prepustený domov. Stará mama zostáva aj naďalej v našej nemocnici, no jej stav, ako aj stav ostatných dvoch pacientov je stabilizovaný,“ uviedla Timková.

>>> Tragické nehody autobusov na Slovensku

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská po stredajšom mimoriadnom rokovaní vlády informovala, že 14 z 20 zranených stále zostáva v zdravotníckych zariadeniach. Najvážnejšie zranený pacient po stredajšej nehode autobusu pri Nitre zostáva vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou Nové Zámky v umelom spánku v ohrození života.

„Pacient bol prijatý s veľmi vážnymi mnohopočetnými poraneniami, okamžite bol prijatý na klinike anesteziológie a intenzívnej medicíny, kde podstúpil operáciu. Momentálne je v umelom spánku v ohrození života,“ uviedol vo štvrtok dopoludnia hovorca novozámockej nemocnice Ján Baček. Ďalší piati pacienti so strednými a ľahšími poraneniami sú podľa neho mimo ohrozenia života, zostávajú však v opatere lekárov.

Pri zrážke autobusu s nákladným autom, ktorá sa stala v stredu popoludní v katastri obce Nitrianske Hrnčiarovce v okrese Nitra prišlo o život dvanásť ľudí, ďalších dvadsať skončilo v nemocniciach.

Auto bolo naložené kamennou zmesou, pričom podľa ministerky vnútra Denisy Sakovej (Smer-SD) išlo smerom na Nitru. Keď schádzalo dolu kopcom, rozkývalo sa, pričom oprotiidúci autobus sa mu snažil vyhnúť. Následne sa prevrátil do priekopy.

Podľa ministerky ide o najhoršiu nehodu od roku 2009. Po zrážke zostal nákladiak prevrátený na ceste a autobus v priekope.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom