Stav postreleného vojaka sa zlepšil, už je na Slovensku

Vojak z Afganistanu
Foto: SITA/MO SR/ Ivan Kelement

BRATISLAVA 9. augusta (WEBNOVINY) – Slovenského vojaka, ktorého s ťažkým poranením hlavy hospitalizovali 10. júla v americkej vojenskej nemocnici v Landstuhle v Nemecku, dnes previezli na Slovensko.

Od dnešného dňa mu budú odbornú lekársku starostlivosť poskytovať odborníci v Ústrednej vojenskej nemocnici (ÚVN) v Ružomberku.

Zdravotný stav zraneného vojaka sa v posledných dňoch výrazne zlepšil. Nevyžaduje už monitoring vitálnych funkcií a je definitívne mimo ohrozenia života. Súčasne sa začal proces dlhodobej rehabilitačnej liečby.

„Teší ma, že aj náš druhý ťažko zranený vojak je už z najhoršieho vonku. Jeho stav sa zlepšil natoľko, že lekári povolili prevoz domov na Slovensko, čo určite potešilo nielen jeho, ale aj jeho blízkych. Obom našim zraneným vojakom prajem mnoho síl a pokroky v ďalšej liečbe,“ uviedol minister obrany Martin Glváč.

Vojak z Afganistanu
Foto: SITA/MO SR/ Ivan Kelement

Druhý vojak s prestreleným hrudníkom

Druhý vojak, ktorému útočník v Kandaháre spôsobil priestrel hrudníka, bol prevezený do Ústrednej vojenskej nemocnice Ružomberok už pred týždňom. Liečiť sa tu bude do úplného zahojenia rán. „Ani u jedného z týchto pacientov sa zatiaľ nedá predpokladať dĺžka liečby, oboch čaká dlhodobá rehabilitácia,“ povedali slovenskí vojenskí lekári. Obaja slovenskí vojaci utrpeli ťažké zranenia v operácii ISAF v Afganistane počas útoku teroristu v uniforme afganskej armády, ktorý dňa 9. júla spustil paľbu na slovenskú cvičiacu jednotku v Kandaháre.

Zdravotný stav vojaka sa už údajne zlepšil natoľko, že jeho ošetrujúci lekári z americkej nemocnice v nemeckom Landstuhle povolili presun do slovenského zdravotníckeho zariadenia.

Do nemocnice v Ružomberku už 30. júla previezli z Nemecka aj druhého ťažko zraneného vojaka s priestrelom hrudníka, ktorý sa predtým zotavoval v Landstuhle.

Vojakov zranili v Afganistane

Túto dvojicu slovenských vojakov ťažko zranil 9. júla útočník Lambar Chán v afganskom Kandaháre. Bol príslušníkom Afganskej národnej armády a na slovenskú jednotku zaútočil zo strážnej veže medzinárodného letiska, teda civilnej časti, ktorá sa nachádza v bezprostrednej blízkosti územia vojenskej základne, kde práve cvičili Slováci.

Išlo o tzv. „green-on-blue“ útok, keď „spojenec“ útočí na koaličné sily. O život prišiel 35-ročný čatár Daniel Kavuliak. Je prvou slovenskou obeťou v operácii ISAF v Afganistane a 55. slovenským vojakom, ktorý zomrel počas plnenia úloh v zahraničných misiách od roku 1993. Dvaja slovenskí vojaci boli zranení ťažko a štyria ľahko. Štyria ľahko zranení vojaci odmietli možnosť vrátiť sa domov a ostali slúžiť v misii.

Obrazom: Posledná rozlúčka s Danielom Kavuliakom, ktorého zabil terorista v Afganistane

Útočník neskôr ušiel z afganského väzenia, na slobodu mu pomohol strážnik jeho cely. Dvojica predstierala, že zadržiavaný muž je chorý a potrebuje ošetrenie vo vojenskej nemocnici. Hnutie Taliban potvrdilo, že strelec bol naň napojený. Aktuálne zverejnili aj video s útočníkom, na ktorom Taliban útok na Slovákov oslavuje. Po zlyhaní afganských orgánov a následných oslavách teroristu bude podľa premiéra Roberta Fica použitie smrtiacej sily zo strany našich vojakov v podobných situáciách viac ako adekvátne.

Agentúru SITA informoval komunikačný odbor rezortu obrany.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel KavuliakMartin Glváč