Stavba na Betliarskej v Petržalke je zlegalizovaná

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Milan Ftáčnik
Milan Ftáčnik na výšku

BRATISLAVA 16. apríla (WEBNOVINY) – Stavebný úrad v bratislavskej Petržalke zlegalizoval donedávna čiernu stavbu na Betliarskej ulici. Ide o stavbu, ktorej „korene“ siahajú do roku 1996, keď vtedajší starosta Vladimír Bajan prenajal stavebníkovi parkovisko. Ten tu chcel pôvodne postaviť obchodné centrum a garáže, neskôr projekt zmenil na apartmány a škôlku. Zatiaľ posledným plánom investora je vybudovať polyfunkčnú nebytovú budovu s doplnkovou funkciou bývania – časť by mal byť bytový dom, časť hotel. Rozostavaná je stavba už niekoľko rokov. Stavebný úrad však v uplynulých dňoch po tom, ako všetky dotknuté orgány vydali súhlasné stanoviská, medzi nimi aj hlavné mesto, musel vydať rozhodnutie o dodatočnom povolení stavby. Starosta Milan Ftáčnik upozorňuje, že rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné. Občania sa môžu voči nemu odvolať do 15 dní a celú vec by mal preveriť Krajský stavebný úrad v Bratislave. Kým ten ako nadriadený stavebný orgán nerozhodne, investor stavať nemôže.

Za jeden z najväčších problémov Ftáčnik označuje, že bývalé vedenie mestskej časti prenajalo parkovisko, kde v minulosti mohlo parkovať takmer 90 áut. Stavebník pozemok neskôr odkúpil od majiteľa – spoločnosti, ktorá vlastní v súčasnosti väčšinu pozemkov v lokalite Lúky VII, VIII. Desať rokov sa však na stavbe nič nedialo, obyvatelia v roku 2006 napadli právoplatnosť stavebného povolenia. Krajský stavebný úrad však jeho platnosť potvrdil, pretože sa podľa neho začalo s prácami. Drobné práce sa ale obyvateľom nezdali postačujúce a kritizujú, že krajskí úradníci rozhodujú často bez toho, aby poznali realitu. Investor svoj zámer prehodnotil a požiadal o súhlas na zmenu stavby. S tým však nesúhlasilo súčasné, podobne ako minulé vedenie samosprávy. Investor však začal stavať aj v rozpore s povolením. Nasledovali štátne stavebné dozory, výzvy na zastavenie stavby a uloženie niekoľkých pokút, medzi nimi aj takmer 83-tisíc eur (2,5 mil. korún). Stavbu sa podarilo zastaviť a začalo sa konanie o odstránení alebo dodatočnom povolení.

Občania kritizujú, že investor mal príliš dlhý čas na dodanie stanovísk dotknutých orgánov, išlo údajne o viac ako rok. Súčasná samospráva sa bráni aj tým, že sa dlho čakalo na stanovisko mesta, ktoré ho vydalo až po siedmich mesiacoch. „Možno sme nemali čakať. Chceli sme ale, aby sa rozhodlo vecne, nie procedurálne,“ povedal Ftáčnik. Dotknuté orgány dali súhlasné stanovisko aj pre zámer škôlky a apartmánov, lebo je podľa kompetentných v súlade s územným plánom mesta. „Ak by bol objekt monofunkčný, nebolo by to v súlade s územným plánom. Polyfunkčný je v súlade,“ povedal Vladimír Hrdý z magistrátu. Keď dotknuté orgány vydali súhlasné a opätovné súhlasné stanoviská, nemohol stavebný úrad podľa starostu konať inak, len vydať dodatočné povolenie stavby. „Ľudia sa však môžu odvolať. Podstatou odvolania bude asi to, že podľa občanov nie je možné dať takúto stavbu do stabilizovaného územia,“ konštatoval.

Samospráva zároveň preverí bezpečnosť žeriava, ktorý stojí na stavenisku. Ľudia sa totiž boja o svoju bezpečnosť a čakajú, kedy im „padne na hlavu“. Podľa konateľa investorskej spoločnosti T.I.E.S., s.r.o., Petra Baligu tam žeriav stáť môže, označil ho dokonca za „peknú dominantu.“ Pozemok údajne kupovali s dobrým úmyslom, stavbu označuje za čistú a celková situácia je podľa neho „nešťastnou vecou pre spoločnosť“, ktorej vzniká aj finančná strata a rozkráda sa údajne majetok. „Keď sa to dostavia, budeme to mať za sebou my aj vy,“ dodal Baliga. Občania nesúhlasia s jeho tvrdením, že stavba je vo verejnom záujme. Jeden z nich poukázal na to, že stavba znížila hodnotu jeho bytu v prípade predaja o 40 percent.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Milan FtáčnikVladimír Bajan