Stávkarska mafia ovplyvnila zápas Banskej Bystrice

Futbal_bystrica
Hráči Banskej Bystrice boli nevedomky súčasťou zmanipulovaného zápasu. Foto: SITA/Ján Viazanička

Vyšetrovali 680 podozrivých zápasov

Európska policajná agentúra (Europol) počas vyšetrovania v rokoch 2008 až 2011 odhalila približne 680 zmanipulovaných výsledkov duelov vrátane stretnutí Ligy majstrov či kvalifikácie o postup na majstrovstvá sveta či Európy.

Stopy Europolu vedú k stávkarskému syndikátu, ktorý sídli v Singapure. Táto mafia spolupracuje s kriminálnymi gangmi po celej Európe. Do podvodov sa zaplietlo 425 podplatených rozhodcov a hráčov z 15 krajín. Maďarský klub Honvéd Budapešť sa k ovplyvneným stretnutiam s Banskou Bystricou a Šaľou odmietol vyjadriť.

BRATISLAVA 14. februára (WEBNOVINY) – Slovenské futbalové kluby FK Dukla Banská Bystrica a FK Slovan Duslo Šaľa sa stali nevedomky aktérmi zmanipulovaných stretnutí, ktoré viedol maďarský rozhodca Kolos Lengyel.

Ten mal plniť pokyny stávkarskej mafie sídliacej v Singapure a zámerným ovplyvnením výsledkov si za tri týždne v januári 2011 so spolupracovníkmi zarobil viac než 1 milión eur. Informuje o tom denník Plus jeden deň.

Bystričania zápas nedohrali

Futbalisti banskobystrickej Dukly odohrali 29. januára 2011 v Budapešti priateľské prípravné stretnutie s miestnym FC Honvéd, ktoré však na protest proti výrokom spomenutého maďarského arbitra nedohrali.

Slováci v 82. min za stavu 0:1 opustili ihrisko. „To fakt bol zmanipulovaný?! Vlastne to aj sedí. To, čo stváral hlavný rozhodca, bolo niečo škandalózne. Väčšinu zápasu sme mali pod kontrolou, ale rozhodca nás vymyslenými ofsajdmi a faulmi do ničoho nepustil. Naopak, najprv v druhom polčase zapískal vymyslenú penaltu a potom o desať minút urobil to isté. Tú prvú sme ako-tak predýchali, pri druhej už tiekli všetkým nervy. Napokon sme sa na toto odporné divadlo vykašľali a odišli sme predčasne z ihriska,“ povedal pre Plus jeden deň stopér a zároveň športový riaditeľ Dukly Martin Poljovka.

Lengyel bol aj vo väzbe

Futbal
Foto: SITA/AP

Dva týždne pred zmanipulovaným stretnutím Banskej Bystrice s Honvédom viedol 30-ročný rozhodca Kolos Lengyel aj priateľský duel toho istého maďarského tímu so Šaľou (15. januára 2011, výsledok 5:1 pre Honvéd).

„Bolo to dávnejšie, ale viem, že aj my sme cítili krivdu. No na rozdiel od Bystričanov, ktorí hrali dva týždne po nás v Budapešti, my sme ten zápas dohrali. Maďarskí rozhodcovia vždy pískajú zvláštne, ale toho Lengyela si neviem presne vybaviť. Prešiel už nejaký čas,“ povedal šéf druholigového klubu FK Slovan Duslo Šaľa Tibor Takács.

O tom, že oba spomenuté súboje sú na zozname „kúpených“, „plusku“ písomne informoval hovorca štátneho centrálneho vyšetrovacieho úradu v Maďarsku Géza Fazekas. Rozhodca Lengyel strávil necelý rok vo vyšetrovacej väzbe, teraz čaká na slobode na súdny proces. Podľa maďarských vyšetrovateľov mal arbiter spolu s ďalšími kumpánmi zarobiť na zápase Honvéd Budapešť – Dukla Banská Bystrica (1:0) 500-tisíc eur. Pred začiatkom duelu vložili do stávkovej kancelárie 40-tisíc eur, rovnakú sumu „investovali“ aj do zápasu Honvédu so Šaľou (5:1).

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom