Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sudy kladivko sudcovia justicia sudnictvo
Foto: ilustračné, Thinkstock
29. decembra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Sťažnosť Baťovcov na súde nebude mať podľa Bárányho úspech

BRATISLAVA 4. januára (WEBNOVINY) – V prípade podania sťažnosti vnukov Jána Antonína Baťu na Ústavný súd SR niet zaručeného výsledku. Konštatoval to pre agentúru SITA bývalý sudca tohto súdu Eduard Bárány. Predpokladá však, že sťažnosť asi nebude úspešná.

Vnuci Jána Antonína Baťu žiadajú na Slovensku náhradu za znárodnený majetok. Na Ústavný súd SR sa obrátili potom, čo bratislavský krajský súd zrušil rozhodnutie Okresného súdu Bratislava I. Ten anuloval rozsudok Národného súdu v Prahe, ktorý v neprítomnosti odsúdil Jána Antonína Baťu na 15-ročný trest väzenia a prepadnutia majetku.

Rodina Baťovcov na základe rozhodnutia okresného súdu požiadala slovenské ministerstvo financií o vysporiadanie za znárodnený majetok.

Sťažovatelia prezentujú svoju časť pravdy

Ústavný právnik Bárány ďalej pre agentúru SITA uviedol, že po prečítaní ústavnej sťažnosti Baťovcov má zmiešané pocity z pokusu po viac ako polstoročí otvárať rozsudky retribučnej justície. Tieto asi neobstoja podľa kritérií dnešných predstáv o spravodlivom procese, ale dva roky po vojne boli výkonom spravodlivosti, zdôraznil.

Sťažovatelia prezentujú svoju verziu a svoju časť pravdy. Ide o komplex nových otázok pred ústavným súdom. Predpokladám, že ak bude vec prijatá na ďalšie konanie, čo nie je isté, tak i druhá strana predloží svoje argumenty, dodal.

Baťovci chcú vec vrátiť na nové prerokovanie

Na Ústavný súd sa Baťovi dediči obrátili preto, lebo trvajú na tom, že bolo porušené ich základné právo na spravodlivý proces a prístup k súdu.

Žiadajú preto zrušiť rozhodnutie krajského súdu a vrátiť vec na nové prerokovanie. V podaní na súd upozorňujú aj na mediálny tlak a neskrývaný nátlak vlády SR na justičné orgány. Baťovci sú pripravení obrátiť sa aj na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu.

Odporúčané články

Ústavný súd nevyhovel Čentéšovi, spor s Gašparovičom ukončil Šéfka súdnej rady dá zákon o platoch sudcov na ústavný súd

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...