Stephen Daldry dostal na Art Film Feste cenu Zlatá kamera

Stephen Daldry
Laureát ocenenia Zlatá kamera, britský režisér Stephen Daldry, prichádza na otvárací ceremoniál Art Film Fest 216 v košickej Kunsthalle. Košice, 17. jún 2016. Foto: SITA/Ivan Fleischer

KOŠICE 19. júna (WebNoviny.sk) – Anglický režisér Stephen Daldry, ktorý priniesol na strieborné plátna snímky ako Billy Elliot (2000), Hodiny (2002) či Predčítač (2008), si v sobotu na 24. ročníku Art Film Festu prevzal ocenenie Zlatá kamera.

Program ceremoniálu v zaplnenej košickej Kunsthalle oživilo dvojnásobné prekvapenie, ktoré pre 56-ročného filmára pripravili organizátori festivalu. Do Košíc totiž potajomky pozvali aj Daldryho kamaráta z detstva, filmového producenta Mikea Downeyho a nemeckého herca Davida Krossa, ktorý v spomínanej snímke Predčítač stvárnil jednu z hlavných úloh.

Sobotný ceremoniál otvorili prezident Art Film Festu Milan Lasica a herečka Petra Vajdová, ktorí po krátkom úvodnom slove pristúpili k predstaveniu kariéry a diela hlavného hosťa večera. Následne na pódiu privítali Mikea Downeyho, ktorý si pripravil energický a humorný príhovor.

Downey si neodpustil fóry

„Dámy a páni, prišiel som pochváliť Stephena, nie ho pochovať,” začal producent svoju reč a pokračoval rozprávaním o tom, ako s Daldrym vyrastal a chodil do školy. Downey si neodpustil niekoľko fórov na kamarátov účet, no prejavil mu aj úctu, keď prezradil, že to bol práve on, kto ho zoznámil s divadlom. „Za to mu budem navždy vďačný,” povedal. Producent pritom nezabudol pripomenúť ani najväčšie úspechy svojho priateľa, medzi ktoré patria nominácie na Oscara za réžiu spomínanej trojice titulov či dve ceny Tony. Zároveň však poznamenal, že ho každý z týchto úspechov „šialene štve”.

„Či pracuje na filmovom pľaci alebo režíruje divadelnú hru, vždy začína nové projekty so skúsenosťou a vedomosťami skutočného veterána a zároveň s vášňou tínedžera, ktorý musí prísť na to, ako najlepšie vyjadriť a komunikovať všetky emócie a myšlienky,” vyhlásil tiež Downey.

„V skutočnom živote sa ale vôbec nezmenil. Stále je to ten istý, pomaly sa rozvíjajúci chlapec, stále váhavý, trošku neistý, večne zvedavý, neustále hľadajúci odpovede, stále sa zaujímajúci viac o cestu než o cieľ. Skrátka je to človek, chybujúca ľudská bytosť, ktorá však dokáže dosiahnuť najväčšie hlbiny lásky,” uzavrel, pričom po jeho slovách nasledoval vrúcny potlesk publika a vrchol večera – odovzdanie ocenenia. O to sa postaral David Kross, ktorý bol ďalším prekvapením slávnosti. Jeho nečakanú účasť na ceremoniáli s radosťou prijal nielen Daldry ale i niektoré dámy v hľadisku.

Daldry vrátil úder

„Ďakujem vám všetkým. Som veľmi rád, že som tu, v tomto nádhernom meste,” povedal režisér počas preberania ceny, pričom zároveň priznal, že Mike Downey mu pripomenul, ako sa ho často pýtajú, ktorý zo svojich filmov má najviac v obľube. „To je ale otázka, ako keď sa niekto spýta, ktoré z tvojich detí je tvoje najobľúbenejšie. Alebo tvoj kamarát. Všetkých milujeme rovnako. Ale pravdou je, že takých tých slabších, neschopáčikov, čo to potrebujú, tých zvykneme milovať viac,” povedal vrátiac úder za znášku vtipov, ktorú predtým vychrlil Downey na účet svojho priateľa.

Sobotný večer v košickej Kunsthalle následne pokračoval projekciou snímky Predčítač, za ktorú hlavná predstaviteľka Kate Winslet si vyslúžila Oscara i Zlatý Glóbus. Daldry, ktorý okrem spomínaných titulov má na konte ešte snímky Príšerne nahlas a neuveriteľne blízko (2011) a Odpad (2014), sa začal venovať filmu, pretože ho o to požiadali. „Nikdy to nebolo mojou ambíciou,” priznal filmár v rozhovore pre agentúru SITA.

„Želám si, aby za tým bolo vážne rozhodnutie, no jednoducho sa ma spýtali, či to neurobím. A ja rád skúšam veci,” povedal filmár, ktorý pred nakrútením svojho celovečerného debutu Billy Elliot mal už za sebou bohatú kariéru v divadle. Hoci od premiéry spomínanej snímky ubehlo 16 rokov, stále je súčasťou režisérovho života. V roku 2005 ponúkol adaptáciu príbehu pre divadelné dosky, ktorá mu o štyri roky neskôr priniesla cenu Tony.

Sám Daldry pritom muzikálovú verziu označil za lepšiu. „Príbeh je lepší na pódiu. Máte tam emócie vyjadrené tancom a môžete spievať naživo. V divadle je to zaujímavejšie a môžete ten príbeh priblížiť rôznym komunitám,” poznamenal. Rodák z Anglického Dorsetu sa v roku 2012 postaral aj o úvodný a záverečný ceremoniál londýnskych olympijských a paralympijských hier.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Kate WinsletMilan Lasica