So Stephenom Hawkingom sa v Cambridgei prišli rozlúčiť stovky ľudí

Stephen Hawking
Pohreb Stephena Hawkinga v Cambridge, ktorý zomrel 14. marca vo veku 76 rokov, Cambridge, Anglicko, 31. marec 2018 Foto: SITA/AP

LONDÝN 31. marca (WebNoviny.sk) – Stovky ľudí sa v sobotu v anglickom Cambridgei lúčili s jedným z najznámejších vedcov 20. a 21. storočia Stephenom Hawkingom, ktorý zomrel 14. marca vo veku 76 rokov. Na súkromný pohreb bolo pozvaných 500 hostí, ďalšie stovky Hawkingových priaznivcov sa s ním lúčili lemujúc cestu, ktorou na pohreb prevážali jeho rakvu.

Na pohrebe prednesú smútočnú reč postupne herec Eddie Redmayne, ktorý Hawkinga stvárnil vo filme Teória všetkého (2014), kozmológ a astrofyzik Martin Rees, ktorý je od roku 1995 vo funkcii kráľovského astronóma, jedno z Hawkingových troch detí a jeden z jeho študentov.

Zvon na kostole potom zaznie 76 krát, po jednom raze za každý rok Hawkingovho života. Telo slávneho fyzika a kozmológa neskôr spopolnia a jeho popol uložia 15. júna vo Westminsterskom opátstve v Londýne vedľa hrobov dvoch ďalších velikánov, Isaaca Newtona, ktorý tam bol pochovaný v roku 1727 a Charlesa Darwina, ktorého pozostatky tam ležia od roku 1882.

Stephen William Hawking

  • Narodil sa 8. januára 1942 v Oxforde.
  • Bol popredný svetový odborník v oblasti teoretickej fyziky, a to aj napriek ochrnutiu tela spôsobenému amyotrofickou laterálnou sklerózou, teda chorobou motoneurónov.
  • Zaoberal sa kozmológiou a fyzikou čiernych dier. Objavil tepelné žiarenie čiernych dier.
  • Je autorom mnohých kníh ako napríklad Stručná história času (1988) a Vesmír v orechovej škrupinke (2001).
  • Od roku 1979 pôsobil ako profesor matematiky na univerzite v Cambridge, pričom od roku 2009 bol emeritným profesorom.
  • Jeho životný príbeh sa stal predlohou pre filmy Hawking (2004) alebo Teória všetkého (2014).

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Stephen Hawking