Stop percentám pre umelecké fondy vyvolal rôzne ohlasy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze_euro
Foto: Archívne foto SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 10. decembra (WEBNOVINY) – Na rozdiel od dane z príjmu, ktorá sa vracia všetkým, dve percentá z dane umeleckým fondom sú adresné a vracajú sa komunite, ktorá ich zaplatila, hovorí na základe oficiálneho posudku znalca z odboru daní a finančných záležitostí predseda Rady Literárneho fondu, prekladateľ, spisovateľ Otakar Kořínek.

Zrušenie dvojpercentných príspevkov by znamenalo koniec Literárneho fondu. Literárny fond, ako aj Hudobný a Výtvarný, sú dnes jedinými celoplošne fungujúcimi organizáciami na podporu autorov – a čo je najdôležitejšie, nič nežiadajú od štátu, financujú si ich sami autori,“ uviedol pre agentúru SITA Kořínek v reakcii na návrh novely zákona o umeleckých fondoch.

Návrh zrušiť dvojpercentné príspevky z autorských príjmov umelcov do Literárneho, Výtvarného a Hudobného fondu predložili do Národnej rady SR poslanci za SDKÚ-DS Magdaléna Vášáryová a Miroslav Beblavý 13. novembra. Na ich iniciatívu vzápätí vznikli podporné aj odmietavé výzvy a petície.

Pre ministra je to dôležitý zdroj financovania kultúry

Peniaze
Foto: bullionstreet.com

Minister kultúry Marek Maďarič s Beblavého a Vášáryovej návrhom nesúhlasí, dve percentá považuje za dôležitý zdroj financovania kultúry. „Minister kultúry je dlhoročným platcom 2% do umeleckých fondov a osobne je za zachovanie tejto povinnosti, ktorá vracia naspäť do kultúry každý rok približne trištvrte milióna eur,“ uviedol pre SITA hovorca ministerstva kultúry Jozef Bednár. Ak by si to však priala väčšina umelcov, nebude ministerstvo tomu brániť.

Literárny fond vo výzve zverejnenej na svojej webstránke – http://litfond.sk protestuje voči iniciatíve za zrušenie povinných 2% príspevkov z autorských honorárov a žiada o podporu ich zachovania. Ako tvrdí, návrh novely zákona o umeleckých fondoch a aj Petícia za zrušenie povinných príspevkov do umeleckých fondov sú založené na nepresnom výklade daňových zákonov SR.

Návrh zákona, ktorým sa majú príspevky zrušiť, neponúka nijakú reálnu alternatívu na ich nahradenie. Dôvodová správa uvádza, že by umelecké fondy mohli žiadať tieto prostriedky od štátu prostredníctvom grantového systému. To je v dnešnej ekonomickej situácii ilúzia,“ uviedol pre SITA predseda Rady Literárneho fondu Otakar Kořínek.

Ak by sa podľa Kořínka premenili umelecké fondy na nadácie podľa vzoru Českej republiky, ako sa to navrhuje, bola by to cesta do priepasti. „Český literárny fond po tejto premene prakticky zanikol. Stačí si vypočuť hlasy českých spisovateľov. Je na počudovanie, že o tom predkladatelia zákona nevedia. Alebo nechcú vedieť,“ doplnil Otakar Kořínek.

Proti je aj Slovenská asociácia novinárov

Maďarič
Foto: Archívne foto SITA/Diana Černáková

Zároveň pripomína, že Literárny fond poskytuje ročne podporu 2 600 tvorcom z umeleckej a vedeckej obce, podporuje umelcov na dôchodku alebo v ťažkých životných situáciách, udeľuje mnohé umelecké ceny a podporuje literatúru národnostných menšín. „Priviesť k zániku niečo, čo už vyše 50 rokov funguje – a posledných 20 rokov bez financovania štátom – je protikultúrny, priam trestuhodný zásah a amaterizmus,“ dodal pre SITA Kořínek.

Proti navrhovaným zmenám je aj Slovenská asociácia novinárov. „Zrušenie dvoch percent príspevkov z hrubého príjmu umelca, ktoré tvoria podstatnú časť príjmov Literárneho fondu, by znamenalo zánik doterajších možností, pričom náhradné legislatívne nástroje na podporu tvorby vo všetkých oblastiach umenia neexistujú a pre budúcnosť nič nie je pripravené. Návrh na akési nadácie bez financií nie sú a nebudú riešením,“ konštatuje Slovenská asociácia novinárov vo vyhlásení.

Podporu návrhu vyjadrujú iniciátori a signatári Petície za zrušenie povinných príspevkov do umeleckých fondov. Tvrdia, že umelci, ktorí musia trom fondom povinne odvádzať dvojpercentné príspevky z autorských príjmov, „sú tak zdaňovaní dvakrát: najprv rovnako ako všetci daňovníci, no následne musia tvoriví ľudia navyše povinne odviesť spomínané dve percentá.

Podľa iniciátorov petície takýto systém nemá logiku. Umelcov, ako konštatujú, zasiahnu daňové opatrenia, obmedzenie paušálnych nákladov a zvýšenie minimálneho vymeriavacieho základu pri odvodoch. Dodávajú, že návrh zákona nie je zameraný proti samotným umeleckým fondom a nemieni ich zrušiť. Fondom by ostali príspevky za použitie voľných diel a príspevky používateľov diel. Petíciu podali režisérka a spisovateľka Eva Borušovičová, spisovateľ Michal Hvorecký a hudobný producent a textár Tomáš Zubák.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Magdaléna VášáryováMarek MaďaričMichal HvoreckýMiroslav Beblavý