Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Občiansky protest pred MK SR Stop SOZA! Hudbou proti výpalníkom, zameraný proti praktikám SOZA. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
25. októbra 2012 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(15)

Stop SOZA, kričali aktivisti pred ministerstvom

BRATISLAVA 25. októbra (WEBNOVINY) – Proti Slovenskému ochrannému zväzu autorskému pre práva k hudobným dielam (SOZA) dnes prišiel pred sídlo ministerstva kultúry na Námestí SNP v Bratislave protestovať približne tucet ľudí.

Organizátori protestu s názvom “Stop SOZA! Hudbou proti výpalníkom!” sa na ministra kultúry Mareka Maďariča obrátili so žiadosťou, v ktorej okrem iného chceli, aby ministerstvo kultúry vykonalo hĺbkovú kontrolu v SOZA a vyvodilo “zodpovednosť za amorálne pokusy vypaľovať deti a študentov”.

Žiadajú zvážiť odobratie licencie SOZA, vypracovanie právnej analýzy toho, kedy SOZA môže a kedy nemôže vyberať poplatky, ktorá bude pre SOZA a ďalšie inštitúcie kolektívnej správy autorských práv záväzná.

Minister Maďarič má podľa nich tiež zaujať verejne stanovisko k činnosti riaditeľa SOZA Vladimíra Repčíka, vyzvať Výbor SOZA, aby odvolal Repčíka a otvoriť verejnú diskusiu o zmenách vo forme a spôsobe výkonu autorských práv.

Spory pri organizovaní hudobných akcií má už čoskoro zmierniť malá novela autorského zákona.

Obrazom: Protest Stop SOZA! Hudbou proti výpalníkom!

Protest Stop SOZA! Hudbou proti výpalníkom!
Občiansky protest pred MK SR Stop SOZA! Hudbou proti výpalníkom, zameraný proti praktikám SOZA. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Návrh od poslancov Národnej rady SR za stranu Smer-SD Dušana Jarjabka, Jána Senka, Štefana Gašparoviča, Petra Náhlika, Viery Mazúrovej, Miroslava Číža a Petra Fitza bol do 12. októbra v medzirezortnom pripomienkovom konaní a 18. októbra ho odoslali na rokovanie vlády.

Poslanci menia jeden článok v súčasnosti platného autorského zákona.

Týka sa nahlasovania hudobných diel, ktoré verejne odznejú na kultúrnom podujatí, na organizácie kolektívnej správy. Po novom by to stačilo aspoň jeden deň pred uskutočnením podujatia.

Upraviť sa má ďalej i pravidlo, ktoré vyžaduje nahlásenie názvu diela a mena autora.

Diela totiž môžu byť vytvorené autorom pod pseudonymom alebo ich autor nemusí byť známy alebo dielo nemá autora, čo je časté pri folklórnych dielach.

Podľa návrhu v programoch kultúrnych akcií, ktoré nahlasujú ich usporiadatelia na organizácie kolektívnej správy ešte pred ich konaním, už nemusí byť popri názve aj meno autora hudobného diela. Postačí iba údaj o autorstve.

Poslanci tiež chcú, aby nenahlásenie zoznamu diel neznamenalo automaticky, že ide o diela, ku ktorým právo na verejné vykonanie spravuje organizácia kolektívnej správy. Usporiadateľ bude mať priestor na to, aby preukázal opak. Ak návrh prejde legislatívnym procesom, mohol by platiť od 1. novembra. Ministerstvo kultúry však v svojich pripomienkach k návrhu uvádza ako reálnejší termín 1. december.

Minister kultúry Marek Maďarič 7. júna informoval, že ministerstvo kultúry našlo rýchle legislatívne riešenie, ktoré by už koncom tohto roka zabránilo opakovaniu absurdných prípadov, aké sa stali medzi SOZA a napríklad obcami Pohorelá či Heľpa.

Marek madaric
Minister kultúry SR Marek Maďarič (vľavo)Foto: SITA/Diana Černáková

Ministerstvo kultúry (MK) SR chápe rozhorčenie verejnosti v súvislosti s niektorými prípadmi vyberania poplatkov Slovenského ochranného zväzu autorského (SOZA).

Zdôrazňuje však, že na príčine nie je zlý autorský zákon, ale jeho uplatňovanie v praxi niektorými ľuďmi a inštitúciami.

“SOZA nie je v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva kultúry, to znamená, že my máme na SOZA obmedzený dohľad a obmedzené právomoci, nemôžeme ani hovoriť do toho, kto má stáť v čele tejto inštitúcie,” povedal médiám v reakcii na dnešný protest proti SOZA pred budovou ministerstva kultúry hovorca rezortu Jozef Bednár.

“Jasne sme dali najavo aj naše stanovisko v súvislosti so stužkovými a svadbami. Nepokladáme takéto podujatia za podujatia verejné, pretože sú určené len pre uzavretú spoločnosť, a z tohto dôvodu sme vyzvali SOZA, aby nevyberala poplatky za hudobnú produkciu na takýchto podujatiach,” konštatoval ďalej hovorca.

Ministerstvo kultúry preto opakovane vyzýva SOZA, aby postupoval individuálne “v súlade so zdravým rozumom a citlivo”. Ako dodal, ministerstvo je pripravené v nadchádzajúcom období urobiť výklad toho, čo je, a čo nie je verejné podujatie.

Odporúčané články

SOZA otočila, od maturantov už nepýta ani cent SOZA upozorňuje maturantov, aby nezabudli platiť

Témy

Diskusia

IngOK Repčík má dobre platený válov a akože si robí svoju prácu. Celé SOZA treba vyhodiť z okna a pokračovať ďalej autormi zákonov a darmožráčmi zo SNR, lebo títo všetci umožnili nepodarenými zákonmi zdierať občanov. Soze sa da vyhnut. Napr. su internetove radia, ktore nespadaju pod sozu, ale pod zahranicnu firmu, ktora za symbolicky poplatok udeluje licencie aj na slovnesku. Taktiez sa da vyhnut soze hranim hudobnych diel, ktore soza nezastupuje. xXx @ frawd (Neregistrovaný užívateľ) dnes 20:03 ale rádiá platia, aj televízie platia. to je práve tá sranda. platí rádio aj podnik, v ktorom rádio beží. fajn, chápem, že aj hudobníci chcú mať niečo zo svojej práce, veď to chceme každý,... Keď vidím jeho ksicht rád by som si zahral, ale na jeho zuby...veď sa naňho pozrite takých riaditeľov nas***m za vedro...nech robí to čo robí,raz dostane riadne cez papuľu a potom sa zbadá, na akého chuja sa hrá. frawd Neplat za diela autorov zoskupenych v SOZA. Nech si za to platia radia, ktore aj tak vsetci pocuvaju len kvoli dopravnym informaciam. Mna styve aj to, ze musim platit vypalnicke poplatky z kazdeho kupeneho cisteho CD, DVD, BR, HDD, Flash...
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

NAJKY.sk

Dámskajazda

DRAN.sk

Podnikam.sk

Autolike.sk

Byvanie je hra

Mňamky-recepty

najAPPKY.sk

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...