Stopa k zlodejom z Osvienčimu vedie do Švédska

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Osvienčim_koncentračný tábor

BRATISLAVA 30. decembra (WEBNOVINY) – Pri pátraní po nápise z brány bývalého koncentračného tábora v Osvienčime (Arbeit macht frei) narazili poľskí vyšetrovatelia na stopu vedúcu do Švédska. Poľsko chce preto požiadať o pomoc švédskeho ministra spravodlivosti. Potvrdila to hovorkyňa prokuratúry v Krakove a dodala, že žiadosť pošlú do Štokholmu vo štvrtok. Odmietla však uviesť ďalšie podrobnosti. Uviedla rakúska televízna stanica ORF na svojej webovej stránke.

Historický nápis ukradli páchatelia v noci zo 17. na 18. decembra. Troch podozrivých páchateľov zatkli tri dni po krádeži a momentálne sedia vo vyšetrovacej väzbe. Poškodený nápis, rozpílený na tri časti, našli v lese.

Poľskí vyšetrovatelia predpokladajú, že objednávateľom krádeže je niekto v zahraničí, pravdepodobne zberateľ zo Švédska, čo vyšetrovatelia nepotvrdili. Uviedli len, že pochádza z európskej krajiny. Otvorene pravicová televízna stanica TVP1 uviedla, že za krádežou stoja švédski neonacisti. Poľský minister spravodlivosti Krzysztof Kwiatkowski potvrdil, že vyšetrovanie má „širšiu dimenziu, ako sa pôvodne predpokladalo.“

Podľa poľskej tlačovej agentúry PAP, zdroje z kruhu vyšetrovateľov uviedli, že objednávateľ a lupiči si vopred prehliadli miesto činu a nápis určili „ako objekt krádeže“.

V koncentračnom tábore Osvienčim a v neďalekom vyhladzovacom tábore Birkenau zavraždili nacisti od roku 1940 do roku 1945 najmenej 1,1 milióna osôb, najmä Židov. Koncentračné tábory boli súčasťou „konečného riešenia židovskej otázky“, systematickej genocídy, ktorú naplánoval nacistický vodca Adolf Hitler. Celkovo počas fašistického holokaustu zomrelo zhruba šesť miliónov Židov. Medzi ďalšími obeťami Osvienčimu boli desaťtisíce Poliakov nežidovského pôvodu, sovietskych vojnových zajatcov, Rómov a ľudí, ktorí sa pridali k protifašistickému odboju.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Adolf Hitler