Stosurová vyradila v Paríži favorizovanú Heninovú

Bez názvu
Samantha Stosurová Foto: SITA/AP

PARÍŽ 31. mája (WEBNOVINY) – Tretia štvrťfinálová dvojica dvojhry žien na tenisovom Roland Garros nebude mať očakávanú podobu súboja dvoch parížskych šampióniek z minulosti. Víťazka z roku 2002 Američanka Serena Williamsová síce v osemfinále zdolala hladko Izraelčanku Šahar Peerovú 6:2, 6:2, ale úlohu favoritky nesplnila Justine Heninová. Štvornásobná šampiónka z rokov 2003, 2005, 2006 a 2007 podľahla pomerne prekvapujúco nasadenej sedmičke, Austrálčanke Samanthe Stosurovej 6:2, 1:6, 4:6. Zverenkyňu Carlosa Rodrígueza Heninovú, ktorá sa predstavila v Paríži po dvojročnej odmlke, zradilo v rozhodujúcich fázach tretieho setu podanie. Najprv súperke dvojchybou ponúkla brejk na 3:2, ktorý ešte vzápätí vymazala. Po ďalšej dvojchybe a zaváhaní z bekhendu však bolo 5:4 pre Stosurovú a túto výhodu si už 26-ročná Austrálčanka pri vlastnom podaní nenechala ujsť. Prevaha austrálskej víťazky v druhom a treťom sete bola zrejmá aj zo štatistík. Vo víťazných úderoch v týchto fázach dominovala 20:8 a využila štyri z piatich brejkových príležitostí. Heninová si nedala darček k utorkovým 28. narodeninám.

„Mala som svoj herný plán a snažila som sa ho držať aj po nezdare v prvom sete. Verila som si a v koncentrácii som vydržala až do samého konca,“ komentovala Stosurová. „Chcela som, aby moje parížske dobrodružstvo pokračovalo, ale nepodarilo sa. Bola som miestami zakríknutá a možno aj trochu viac unavená ako súperka. Hrala som zápasy niekoľko dní za sebou bez prestávky a tá by sa mi veru zišla. Dnes som nehrala svoj najlepší tenis a súperka využila svoje šance. Nie je jednoduché sa vrátiť po dlhšej pauze na veľký turnaj a odviesť tam maximum,“ poznamenala Heninová, ktorá mala pred začiatkom aktuálnej sezóne 20-mesačnú prestávku. Pôvodne ju považovala za predčasné ukončenie kariéry.

Bývalá svetová jednotka vo štvorhre Stosurová postúpila len druhýkrát v kariére do štvrťfinále na podujatí „veľkej štvorky“. Prvýkrát to bolo vlani rovnako vo francúzskej metropole na Seine.

Sedemnásobná grandslamová šampiónka Heninová nepredĺžila svoju víťaznú sériu na najcennejšej antuke na 25 zápasov a nevyrovnala sa tak na historicky druhej priečke Američanke s balkánskym pôvodom Monice Selešovej. Celkovo vedie iná Američanka Chris Evertová s 29 triumfami v sérii v rokoch 1974 – 1981.