Stovky filipínskych vojakov bráni obyvateľom vrátiť sa domov, môže za to hroziaci zosuv pôdy

Filipíny, zosuv pôdy
Obyvateľka jednej z dedín sleduje spadnutý svah, ktorý zničil dedinu na Filipínach. 21. september 2018 Foto: SITA/AP

NAGA 21. septembra (WebNoviny.sk) – Filipínski vojaci a polícia nútene evakuovali obyvateľov piatich obcí v provincii Cebu, ktorým hrozia zosuvy pôdy po tom, čo sa vo štvrtok v meste Naga zosunul svah.

Policajný náčelník Debold Sinas v piatok informoval, že niektorí z obyvateľov odišli sami, vyše 1200 ďalších však museli úrady vo štvrtok v noci odviezť z ich bydlísk nasilu. Úrady nasadili do rizikových obcí približne 270 vládnych vojakov a policajtov, aby zabránili miestnym vrátiť sa domov.

Zosuv pôdy zasiahol mesto Naga vo štvrtok ráno. Zemina zavalila desiatky domovov. Pri zosuve zahynulo najmenej 22 ľudí. Úrady nasadili v zasiahnutej oblasti obmedzený počet záchranárov a tiež tam umožňujú vstup len obmedzenému počtu ďalších ľudí.

Dôvodom sú obavy zo silných dažďov, ktoré by mohli zaťažiť už tak nasiaknutú pôdu a spôsobiť ďalšie zosuvy. Štvrtkový zosuv svahu okrem iného zakryl časť rieky, čo prinútilo kompetentné orgány k vykopaniu dočasného kanála. V piatok by mal mesto Naga navštíviť prezident Rodrigo Duterte.

Pôda sa zosunula v čase, keď sa viaceré filipínske provincie na severe snažia vysporiadať s úmrtiami a rozsiahlymi škodami, ktoré spôsobil tajfún Mangkhut. Živel zasiahol sever Filipín v sobotu a zanechal za sebou 95 mŕtvych a vyše 50 nezvestných.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Rodrigo Duterte