Stovky policajtov pátrajú po mužovi, ktorý ušiel z väzenia na vrtuľníku

Francúzsko, streľba
Polícia na mieste útoku pred francúzskym supermarketom. Foto: SITA/AP

PARÍŽ 2. júla (WebNoviny.sk) – Francúzski vyšetrovatelia sú presvedčení, že drony, ktoré pred niekoľkými mesiacmi krúžili nad väznicou v Réau južne od Paríža, súvisia s pozoruhodným útekom odsúdenca Redoina Faida.

Uviedla to ministerka spravodlivosti Nicole Belloubetová. Podľa jej slov úrady momentálne skúmajú medzery v bezpečnostnom systéme, ktoré umožnili ozbrojeným mužom pristáť s vrtuľníkom na dvore väznice a odletieť aj s Faidom.

Vrtuľník našli už podpálený

Stalo sa tak v čase, keď bol za ním vo väzení na návšteve jeho brat. Vrtuľník našli medzičasom podpálený na poli niekoľko desiatok kilometrov od väznice.

Francúzske médiá informovali, že traja muži vzali pilota – leteckého inštruktora – ako rukojemníka a neskôr ho prepustili. Faidovho brata už polícia zatkla.

Oznámenie o hľadanej osobe uvádza, že Faid pravdepodobne pokračoval v úteku v bielej dodávke. Francúzsky premiér Édouard Philippe uviedol, že po ňom aktuálne pátra 2 900 policajtov.

Veľká dráma v malom meste

Ministerstvo spravodlivosti v nedeľu oznámilo, že 46-ročnému Faidovi trval útek len „niekoľko minút“ a nikto pri ňom neutrpel zranenia.

„Ozbrojené komando pristálo s vrtuľníkom na dvore väznice, keď bol väzeň v miestnosti pre návštevy,“ uviedlo ministerstvo. Dráma sa odohrala vo väzenskom zariadení v malom meste Réau v departemente Seine-et-Marne. Polícia okamžite vyhlásila po Faidovi pátranie a prokuratúra spustila vyšetrovanie.

Nejde pritom o prvý prípad, keď sa Faidovi podaril podobný kúsok. V roku 2013 si z väzenia na slobodu pomohol pomocou trhaviny. Zdržali ho o šesť týždňov neskôr v hoteli. Faida odsúdili v roku 2010 na 25 rokov za smrť mladej policajtky, ktorá prišla o život počas nevydarenej ozbrojenej lúpeže.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Édouard Philippe