Strážca divočiny získal na Hory a mesto dve ceny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hory a mesto
Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 26. apríla (WEBNOVINY) – Film Erika Baláža a Roberta Rajchla Strážca divočiny získal na jedenástom ročníku Medzinárodného festivalu horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto dve ceny – Grand Prix festivalu a Cenu Literárneho fondu pre najlepší slovenský film. „Filmársky kvalitný dôkaz o tom, že existuje priestor a šanca na súžitie nedotknutej tatranskej prírody a civilizácie 21. storočia. Dokonale zvládnutý pohľad na životný cyklus zvierat v Tichej doline,“ znie zdôvodnenie poroty v prípade oboch ocenení. Víkend však tvorcom nepriniesol len dôvod oslavovať, Braňovi Balážovi, bratovi Erika Baláža, totiž zhorela drevenica v Beňušovciach pri Liptovskej Mare. „Celú sumu spojenú s výhrou sme sa rozhodli hneď venovať Braňovi Balážovi (Erikovmu bratovi), ktorému predminulú noc vypálili dom,“ uviedli tvorcovia na Facebook stránke snímky.

Medzinárodná filmová porota v zložení poľský horolezec a himalájista, roľník a publicista Alek Lwow, študentka dokumentárnej tvorby na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU Vladislava Plančíková, filmový režisér, cestovateľ a účtovník Daniel Liška, nominant Literárneho fondu, fotograf, lezec a parašutista Marcel Rebro a profesionálny fotograf a cestovateľ Pavel M. Smejkal rozhodla o oceneniach v ďalších šiestich kategóriách. Cenu v kategórii Skala udelili americkej snímke Reel Rock – Sám na stene, v kategórii Zem najviac zaujal francúzsky film Himaláje – Chodník do neba, spomedzi snímok v sekcii Voda zvíťazil americký film Prepádlovať Atlantik, v kategórii Vzduch zas Vtáčí muž Karakoramu a v kategórii V4 slovenská snímka Klimatizačné zariadenie má poruchu. Špeciálnu cenu poroty získali dva filmy – animovaný Medzi nami a krátky sen o lietaní úradníka cestujúceho do práce s názvom Rush Hour Dream.

Jedenásty ročník Medzinárodného festivalu horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto sa konal od 22. do 25. apríla. Na filmovej prehliadke sa zúčastnilo 46 filmov z USA, Kanady, Nemecka, Švajčiarska, Rakúska, Francúzska, Brazílie, Japonska, Nového Zélandu, Veľkej Británie, Poľska a Českej republiky. V tomto roku premietli aj rekordných 14 slovenských filmov, z toho 11 súťažných.

Agentúru SITA informovala PR manažérka podujatia Natália Bokníková.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať