Štrbák sa v semifinále vyrovnal Sekerášovi

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hokej Kanada - Slovensko
Zľava: Eric Staal a Jozef Stumpel počas semifinále olympijského hokejového turnaja Kanada - Slovensko na ZOH 2010. Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

VANCOUVER 27. februára (WEBNOVINY) – Zaujímavosti po piatkovom zápase slovenskej mužskej hokejovej reprezentácie v semifinále na XXI. zimných olympijských hrách vo Vancouveri proti Kanade (2:3):

* Kanada a Slovensko sa na ZOH stretli druhý raz. Predtým to bolo v Lillehammeri v roku 1994 a Slováci vtedy zvíťazili v otváracom zápase turnaja 3:1.

* Naposledy na seba narazili Slovensko a Kanada na MS 2009 vo Švajčiarsku, kde „javorové listy“ triumfovali hladko 7:3.

* Vzájomná bilancia Slovenska a Kanady je napriek piatkovému nezdaru vyrovnaná. Tieto tímy sa vo vzájomných súbojoch stretli 43-krát – Kanada vyhrala 20 duelov, Slováci devätnásť zápasov a štyri stretnutia sa skončili nerozhodne.

* Slovenskí hokejisti sa prvýkrát v histórii predstavili v semifinále olympijského turnaja.

* Slováci už určite dosiahnu svoje najlepšie umiestnenie na ZOH, keďže budú najhoršie štvrtí. Doterajším maximom bola piata priečka z Turína 2006.

* Slovensko bojovalo prvýkrát o medailu na svojich piatych majstrovstvách sveta elitnej kategórie v Petrohrade 2000. Pri svojej piatej olympijskej účasti postúpilo premiérovo do zápasu o bronz. V oboch prípadoch bol na lavičke tréner Ján Filc a na ľade korčuľovali Martin Štrbák, Ľubomír Višňovský, Zdeno Chára, Miroslav Šatan, Michal Handzuš a Ľuboš Bartečko.

* Slováci boli najnižšie nasadeným tímom spomedzi všetkých semifinalistov, pred ZOH 2010 im patrilo v rebríčku IIHF desiate miesto.

* Slovensko dominovalo pred semifinálovou fázou v troch tímových štatistikách na ZOH 2010 – oslabeniach (jeden inkasovaný gól v 19 početných nevýhodách), presilových hrách (7 strelených gólov v 19 presilovkách) a priemernej návštevnosti (17 245 divákov).

* Najproduktívnejšími hráčmi Slovenska na ZOH 2010 sú naďalej Pavol Demitra a Marián Hossa, ktorí majú zhodne na konte dva góly a päť asistencií.

* Súboj s Kanadou na MS 2005 bol pre Žigmunda Pálffyho na viac ako štyri roky posledným v slovenskej reprezentácii. Pri štvrťfinálovej výhre 5:4 v Innsbrucku boli Kanaďania Brodeur, Boyle, Nash, Thornton, Heatley, Marleau a Morrow.

* Slovenská reprezentácia pred semifinále prvýkrát na severoamerickom kontinente zvíťazila v štyroch zápasoch v rade. Doteraz boli maximom dva duely z MS 2008 v Halifaxe.

* Slovenskému tímu sa doteraz na severoamerickom kontinente nedarilo. Pred ZOH odohral v Kanade a v USA 22 stretnutí s bilanciou 5 víťazstiev, 2 remízy a 15 prehier.

* Okrem trojice brankárov má nulu v kolónke gólov v slovenskej reprezentácii z aktuálneho kádra už len jeden hráč – obranca Andrej Meszároš.

* Rekordér v počte štartov za slovenskú reprezentáciu z aktívnych hráčov Martin Štrbák nastúpil proti Kanade už na svoj 152. zápas v najcennejšom drese, čím sa vyrovnal na čele rebríčka Ľubomírovi Sekerášovi. Ak sa Štrbák predstaví aj v sobotňajšom stretnutí o bronz proti Fínsku, dostane sa v celkovom poradí osamotene na 1. miesto.

* Slovenský útočník Ľuboš Bartečko nemohol nastúpiť proti Kanade pre zdravotné problémy. Momentálne má na svojom konte 99 reprezentačných zápasov, ak sa stihne dať do poriadku pred sobotňajším duelom proti Fínsku, bude to pre neho jubilejný stý súboj. Bartečko vynechal štvrťfinále proti Švédsku aj semifinále proti Kanade po tom, ako ho v utorok v dueli s Nórskom nešetrne zrazil na ľad Tollefsen a spôsobil mu tržnú ranu v zadnej časti lebky.

* Rekordérom v počte strelených gólov v slovenskom národnom mužstve je naďalej Miroslav Šatan, ktorý doteraz zaznamenal 71 presných zásahov. Druhý v poradí Ľubomír Kolník má v najcennejšom drese na konte 59 gólov. Z aktívnych hráčov sú na tom ďalej najlepšie Žigmund Pálffy (37 gólov/70 duelov) a Marián Hossa (35/75).

* Od roku 1980 nedokázal žiadny tím získať zlatú medailu na zimných olympijských hrách na domácej pôde. Vtedy sa to podarilo Spojeným štátom americkým.

* V roku 2006 skončili Kanaďania v Turíne ako obhajcovia zlata na ZOH na 7. mieste. Bolo to prvýkrát od roku 1980, čo Kanada neobsadila jednu z prvých štyroch priečok.

* V piatkovom semifinále Kanada – Slovensko sa proti sebe predstavili viacerí kluboví spoluhráči: Patrice Bergeron a Zdeno Chára (obaja Boston Bruins), Duncan Keith a Marián Hossa s Tomášom Kopeckým (všetci Chicago Blackhawks), Rick Nash a Milan Jurčina (obaja Columbus Blue Jackets), Drew Doughty a Michal Handzuš (obaja Los Angeles Kings) a Roberto Luongo a Pavol Demitra (obaja Vancouver Canucks).

SITA – od vyslaného redaktora Miroslava Antola

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej MeszárošJán FilcĽubomír VišňovskýĽuboš BartečkoMarián HossaMartin ŠtrbákMichal HandzušMilan JurčinaMiroslav ŠatanPatrice BergeronPavol DemitraRick NashRoberto LuongoZdeno CháraŽigmund Pálffy
Firmy a inštitúcie Slovenská hokejová reprezentácia