Štrbské Pleso bude nečakane hostiť bežcov na lyžiach

Bežci paralympiáda
Foto: SITA/AP

ŠTRBSKÉ PLESO 5. januára (WEBNOVINY) –

Program pretekov Slavic Cup – Štrbské Pleso:

7. januára (sobota): šprint mužov a žien voľnou technikou (10.30)

8. januára (nedeľa): preteky mužov a žien klasickou technikou (11.00)

Štrbské Pleso bude v sobotu a nedeľu (7. a 8. januára) dejiskom pretekov v behu na lyžiach v rámci seriálu Slavic Cup.

Pôvodne sa preteky mali uskutočniť v poľskom Zakopanom, to je však na rozdiel od slovenského lyžiarskeho strediska takmer bez snehu, a tak Poliaci požiadali o pomoc slovenskú stranu.

„Dostali sme žiadosť z Medzinárodnej lyžiarskej federácie, súhlasili sme s tým, aby sa preteky uskutočnili u nás. Organizujú ich však Poliaci, my im prakticky iba ´prenajímame´ trate,“ vysvetlila situáciu generálna sekretárka Slovenskej lyžiarskej asociácie (SLA) Petra Kurcábová.

„My už teraz máme pripravený okruh s dĺžkou dva a pol kilometra, na ktorom sa preteky môžu bez problémov uskutočniť. Vo štvrtok od rána u nás intenzívne sneží. Ak to bude možné, pripravíme do soboty päťkilometrový okruh,“ informoval o aktuálnej situácii agentúru SITA šéf bežeckého lyžiarskeho areálu v Štrbskom Plese Jaroslav Chalúpka.

V Zakopanom boli pôvodne naplánované šprint voľnou technikou a preteky na „dlhých“ tratiach klasickou technikou s hromadným štartom. „Detaily dohodneme v piatok večer na záverečnej porade. Šprint sa riadne uskutoční, kvalifikácia je naplánovaná na 10.30 h, vyraďovacia časť príde po skončení kvalifikácie. Poliaci sami podľa technickej pripravenosti tratí rozhodnú, či sa na nedeľu naplánované preteky pôjdu s hromadným alebo intervalovým štartom. Ak by bol pripravený päťkilometrový okruh, môžu ísť ženy desať a muži pätnásť kilometrov, na kratšom okruhu by to bolo pre ženy päť a pre mužov desať kilometrov. Začiatok je predbežne dohodnutý na 11.00 h,“ dodal Jaroslav Chalúpka.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom