Stredajšie zápasy play-off Slovnaft extraligy

Bez názvu
Kapitán Slovana Ľubomír Vaic (druhý sprava), útočník Ján Lipiansky (vľavo) a zvolenský obranca Juraj Valach (druhý sprava) s brankárom Jánom Lacom po prvom góle v sieti Zvolena počas prvej tretiny tretieho zápasu štvrťfinálovej play-off série slovenskej hokejovej Slovnaft extraligy medzi HKm Zvolen a Slovanom Bratislava Foto: SITA/Dušan Hein

BRATISLAVA 17. marca (WEBNOVINY) – Hokejisti Banskej Bystrice a Slovana Bratislava dokázali zvíťaziť v stredajších tretích dueloch štvrťfinále play-off najvyššej slovenskej hokejovej súťaže Slovnaft extraligy 2009/2010 u súperov. Víťaz základnej časti z Bratislavy uspel vo Zvolene a na zápasy vedie 2:1 a rovnaký stav je aj v prospech Banskej Bystrice v sérii s Nitrou. V belasých farbách sa v stredu darilo najmä Ľubomírovi Vaicovi, ktorý si na svoje konto pripísal štyri asistencie. Nitra doma nedokázala prekonať brankára „baranov“ Imricha Petríka ani raz. Štvrté zápasy sú na programe vo štvrtok 18. marca o 17.00 h.

Hokej – Slovnaft extraliga – štvrťfinále play-off – tretie zápasy (hrá sa na 4 víťazstvá):

HK K Cero Nitra – HC’05 Banská Bystrica 0:3 (0:0, 0:1, 0:2) – stav série 1:2

Góly: 23. Drotár (Bambúch, Ľ. Sabol), 49. Ľ. Sabol (Padělek, Dian), 58. Pardavý (Ľ. Sabol).

Vylúčení: 7:5 na 2 min, navyše: Kolba (B. Bystrica) 5+DKZ za napadnutie, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Kubuš, Rudý – Bednár, Snášel, 4389 divákov

Nitra: Lakosil – Ďurák, Špelda, Širokovs, Jass, Rais, Vlk, Ďurkech, König – S. Saliji, T. Chrenko, H. Ručkay – M. Slovák, M. Kováčik, Čaládi – Gráčik, M. Štefanka, Kmeč – Šinkovič, M. Novák, Tvrdoň

B. Bystrica: I. Petrík – Frühauf, Bauer, Kolba, Biro, Vizváry, Vantroba, Paľov, Bambúch – Tománek, Bulík, Pardavý – Padělek, M. Hlinka, Dian – Rumpel, Češík, Kútny – Liščák, Ľ. Sabol, Drotár

Zápas v búrlivej atmosfére začali obaja súperi v rýchlom tempe a odštartovala ho presilovka hostí, no tú „barani“ nevyužili. Domáci pohrozili dobrými príležitosťami v polovici prvej časti, no Kováčik prestrelil bránku a Kmečovu strelu švihom zmaril brankár Petrík efektným „semaforom.“ V 12. min sa pred odkrytou bránkou Lakosila neskoro zorientoval Bulík a o dve minúty neskôr na to domácu svätyňu vo výbornej pozícii medzi kruhmi prestrelil Bauer. V závere prvej časti sa Petrík vyznamenal po strele Širokovsa a aj preto odchádzali mužstvá do kabín za nerozhodného stavu. Domáci hrali nervózne a dobre forčekujúci hostia do vedeli využiť.

Z dobrého napádania Bystričania vyťažili aj úvodný gól. V 23. min domáci obrancovia stratili puk a po tom, čo Bambúchovu strelu Lakosil neudržal, nemal Drotár problém dopraviť puk do bránky. Po ďalšej chybe domácich, tentoraz Špeldovej, mohol v polovici zápasu zvýšiť náskok hostí Češík, avšak proti bola efektná Lakosilova lapačka.

Na začiatku tretej tretiny mali domáci presilovku, no v nej ich mohol potrestať Pardavý, v brejku však bekhendom Lakosila neprekonal. Druhého gólu sa hostia dočkali v 49. minúte. Po strele Paděleka sa k dorážke dostal nekrytý Sabol a pridal dôležitý druhý gól. Domáci sa v závere snažili čosi s výsledkom spraviť. Nepresadili sa však ani v presilovkách a v jednej z nich naopak inkasovali. V 57. minúte sa hostia pri početnej výhode odhodlali k hre bez brankára, no presná strela Pardavého definitívne rozhodla o bystrickom víťazstve.

Peter Oremus (tréner Nitry): „Dôležitosť stretnutia nám zväzovala ruky. Zajtra musíme byť úspešní a verím, že sa chlapci dobre vyspia a zvládnu to.“

Miroslav Chudý (asistent trénera B. Bystrice): „Dnešný zápas ukázal, že sme sa naň dobre pripravili. Čakali sme emotívne stretnutie, nitrianske prostredie poznáme. Až na pár minút sme hrali veľmi dobre v defenzíve aj ofenzíve. Vytvorili sme si šance a myslím, že niet pochýb o tom, že sme to vyhrali zaslúžene.“

HKm Zvolen – HC Slovan Bratislava 1:4 (0:1, 0:1, 1:2) – stav série 1:2

Góly: 58. P. Pucher (L. Čierny, M. Chovan) – 4. Sersen (Vaic, Lažo), 25. Kuľha (Hujsa, Vaic), 42. Lažo (Lipianský, Vaic), 59. Lipiansky (Lažo, Vaic)

Vylúčení: 8:13 na 2 min, navyše: Sersen (Slovan) na 10 min za napadnutie zozadu, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lauff, Grečko – Junek, Šefčík, 4010 divákov

Zvolen: J. Laco – L. Čierny, Juraško, J. Valach, Pikkarainen, Cebák, V. Urban, J. Suchý – Zdeněk Nedvěd, P. Pucher, Michal Chovan – P. Barinka, M. Jurík, Šimurda – J. Kopecký, P. Szabo, Marek Haščák – V. Baláž, Kóňa, Otčenáš

Slovan: Konrád – Tesařík, S. Hudec, J. Kováčik, Bohunický, Štajnoch, Sersen, Tulupov – Róbert Huna, A. Nedorost, Richard Huna – Kuľha, Hujsa, Demel – Lažo, Lipiansky, Vaic – M. Bakoš, L. Hudáček, D. Skokan

Slovan začal zostra. Na domácich vybehol hneď od úvodných minút. V 59. sekunde po chybe zvolenskej obrany išiel Hujsa sám na Laca, ale domáci gólman sa nenechal prekonať. Rovnako zachraňoval situáciu aj v 3. min pri šanci Skokana z bezprostrednej blízkosti. Gólom neskončilo ani sólo domáceho Šimurdu v oslabení. Vzápätí prišiel trest, keď sa v 4. min v presilovke presadil strelou od modrej čiary Sersen. O minútu neskôr mohlo byť už 0:2, ak by sa Richard Huna presadil zoči-voči Lacovi. Na opačnej strane napodobnil slovanistu Milan Jurík. Domáci hráči potom nevyužili dvojminútovú presilovku o dvoch hráčov, bol to viac boj ako kombinačný hokej, hostia vyčkávali na svoju šancu a nepúšťali domácich do akcií.

Vyrovnanie mal na hokejke v 23. min Juraško, keď v presilovej hre mohol poslať puk do odkrytej bránky, avšak ležiaci Konrád v poslednej chvíli zastavil puk lapačkou. Hostia v 25. min ťažili zo zlého striedania Zvolena, do prečíslenia sa dostali Hujsa s Kuľhom a pre druhého menovaného nebol problém z pravej strany skórovať. Po polovici stretnutia mohol znížiť v presilovke Pucher, na strane Slovana sa zase dobre črtalo prečíslenie Laža s Lipianskym. Šancí nebolo veľa, hostia hrali umne zozadu a oba tímy málo strieľali na bránku súpera.

V 42. min dal definitívny úder Zvolenčanom Lažo, keď brankár Laco vyrazil puk po Lipianskeho strele z ľavej strany a autor gólu sa nemýlil na pravej strane. Zvolenčania mohli vykresať iskru nádeje, ak by v presilovke Pucher zblízka bekhendom prekonal Konráda a neskôr aj voľný Juraško. Domáci hokejisti nevyužili ani 70-sekundovú presilovku o dvoch hráčov. Až v 58. min sa v početnej výhode presadil P. Pucher, keď tečoval puk, ktorý poslal pred bránku od modrej čiary L. Čierny. Dráma sa však nekonala, pretože o minútu neskôr v rozhodenej obrane úradovali Vaic, Lažo a strelec gólu Lipiansky, ktorý zdvihol puk ponad ležiaceho zvolenského brankára.

Ernest Bokroš (tréner Zvolena): „Konečne sme mali väčšiu návštevu na štadióne. Chceli sme vyhrať, no bolo to len naše zbožné želanie. Začali sme veľmi zle, neplnili sme to, čo sme si povedali v kabíne. V oslabení sme nevyhodili jasný puk a nahrali súperovi na gól. Hráči si neboli vôbec ochotný ľahnúť do rany a keď už nechcú ani v play-off niektorí hokejisti plniť takéto príkazy, tak je to na počudovanie. Títo hráči si nezaslúžia nastupovať do duelov play-off. Mali sme však množstvo šancí, obrovskú snahu, no mali sme aj trochu smoly v hre dopredu. Súperovi zachytal veľmi dobre brankár, všetky strely vykryl, hoci niektoré so šťastím. V hre dozadu sme urobili pár hlúpostí, najmä pri prečíslení súpera a góle na 0:2. Pri treťom góle Slovana bolo už rozhodnuté, chceli sme skórovať aspoň pre divákov. Keď sa nám to podarilo, chceli sme hrať bez brankára, no opäť trestuhodne sme sa dopustili chyby, nevyhodili puk a prihrali súperovi. Potom bolo po zápase.“

Róbert Pukalovič (tréner Slovana Bratislava): „Diváci môžu byť s dnešným stretnutím spokojní. Hoci domáci prehrali, videli kvalitné stretnutie s množstvom vylúčených hráčov na obidvoch stranách. Myslím si, že sa to trochu vymykalo z rámcu zápasov play-off, to však patrí do bojovných duelov, ako to dnešné. Môžem pochváliť kompletne celý tím, hráči podali kvalitný a obetavý výkon od brankára Konráda až po posledného hráča, ktorí bol na ľade. Už sa začíname pripravovať na zajtrajší zápas.“