Po streľbe v ostravskej nemocnici je šesť mŕtvych, útočník spáchal samovraždu

Streľba, nemocnica, Ostrava
Foto: twitter.com.
  • aktualizované 10. decembra 16:38

V ostravskej nemocnici sa v utorok ráno strieľalo. Česká polícia na sociálnej sieti Twitter najprv informovala, že zahynuli štyria ľudia a dve osoby sú ťažko zranené.

Premiér Andrej Babiš neskôr pre spravodajskú ČT24 uviedol, že streľbu neprežili aj dvaja ťažko zranení a obetí je teda šesť. „Som v kontakte s ministrom vnútra, policajným prezidentom aj riaditeľom nemocnice. Zrušil som program a vydám sa na miesto,“ doplnil.

Streľba v čakárni

Ako píše polícia na Twitteri, oznámenie o streľbe prijali o siedmej hodine a 19 minúte a prvá hliadka prišla na miesto o pár minút neskôr.

„Prišiel do čakárne a začal strieľať na ľudí, ktorí tam čakali pred ordináciou. Keď vystrieľal zásobník, pištoľ si nabil a strieľal znovu. Údajne sa chcel zastreliť aj on sám, ale keď chcel vystreliť zbraň proti sebe, mal už prázdny zásobník. Potom z miesta utiekol,“ opísali incident svedkovia pre TV Nova.

Český minister vnútra Jiří Hamáček na Twitteri napísal, že na mieste po streľbe zasahovala krajská zásahová jednotka, vrátane Útvaru rýchleho nasadenia aj vrtuľník. „Je to obrovská tragédia, chcel by som vyjadriť úprimnú sústrasť príbuzným obetí,“ dodal.

Páchateľ unikal na Renaulte

Polícia na Twitteri zverejnila aj fotografiu páchateľa, ktorú však neskôr stiahla.

V súvislosti so streľbou pátrame po nebezpečnom ozbrojenom páchateľovi, ktorý sa pohybuje v šedom Renaulte Laguna s poznávacou značkou 9T57401. Je nebezpečný, pravdepodobne ozbrojený, prosíme, nepokúšajte sa ho zadržať a volajte ihneď linku 158,“ napísala polícia po desiatej ráno na Twitteri.


O polhodinu neskôr polícia informovala, že hľadané vozidlo vypátrala a z miesta nálezu sa ozvala streľba. „Chytili sme páchateľa, 42-ročný muž sa pred zásahom polície strelil do hlavy,“ opísali zásah muži zákona. Minister Hamáček pre ČT24 dodal, že bol prevezený do nemocnice, kde zraneniam podľahol.


„Podozrivého sme identifikovali vďaka kamerovému systému nemocnice a jeho vozidlo potom vypátrali pomocou vrtuľníka,“ povedal pre ČT24 riaditeľ krajského riaditeľstva polície Moravskoslezského kraje Tomáš Kužel s tým, že polícia nemá informácie, že by mal útočník komplica a takisto uviedol, že medzi obeťami streľby nie sú deti. Zahynuli štyri muži a dve ženy.

Zriadená krízová linka

Fakultná nemocnica v Ostrave zriadila aj krízovú linku. Ministerstvo zahraničných vecí SR nemá informáciu, že by medzi obeťami boli Slováci.

Sústrasť vyjadril aj slovenský premiér Peter Pellegrini. Agentúru SITA o tom informoval tlačový odbor Úradu vlády SR. „Slovensko cíti s pozostalými obetí tohto útoku. Zraneným želá celá krajina čo najskoršie uzdravenie a čo najrýchlejší návrat do plnohodnotného života. Táto tragédia je pre nás všetkých mementom, že otázky bezpečnosti sú kľúčové pre každodenný život ľudí a musíme robiť všetko, čo je v našich silách, aby sme ich čo najviac chránili,“ uviedol Pellegrini.

Prezidentka Zuzana Čaputová poslala sústrastný telegram českému prezidentovi Milošovi Zemanovi. Agentúru SITA o tom informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec. „Vážený pán prezident, v mene občanov Slovenskej republiky, ako aj v mene svojom, vyjadrujem Vám, rodinám a blízkym obetí úprimnú sústrasť a zraneným skoré uzdravenie,“ uviedla slovenská prezidentka. Podotkla, že správu o tragickej a nezmyselnej streľbe prijala s hlbokým zármutkom.

>>> SPRÁVU AKTUALIZUJEME

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom