Strop na platenie sociálnych odvodov sa má od januára zvýšiť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Socialna poistovna
Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 11. októbra (WebNoviny.sk) – Maximálny vymeriavací základ na platenie odvodov do Sociálnej poisťovne sa od začiatku budúceho roka zvýši zo súčasného 5-násobku na 7-násobok priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov. Tohtoročný maximálny vymeriavací základ na platenie sociálnych odvodov v sume 4 290 eur tak stúpne na 6 181 eur. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorú schválil parlament.

Zvýšenie stropu na platenie sociálnych odvodov majú lepšie zarábajúcim kompenzovať vyššie nemocenské dávky zo Sociálnej poisťovne, ako aj vyššia náhrada príjmu pri dočasnej práceneschopnosti (PN) zamestnanca, ktorú mu poskytuje zamestnávateľ počas prvých desiatich dní PN.

Zvýši sa aj základ na výpočet dávok pri PN

Maximálny vymeriavací základ na výpočet nemocenských dávok a náhrady príjmu pri PN má stúpnuť z 1,5-násobku na 2-násobok priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov. Najvyšší možný vymeriavací základ na výpočet týchto dávok tak pôjde nahor z tohtoročných 1 287 eur na 1 766 eur.

Maximálna výška náhrady príjmu pre zamestnanca, resp. nemocenskej dávky pre samostatne zárobkovo činnej osoby (SZČO) sa následkom toho počas prvých troch dní trvania PN zvýši z tohtoročných 10,58 eura na 14,51 eura. Od štvrtého dňa trvania PN najvyššia možná náhrada príjmu zamestnanca, resp. nemocenskej dávky pre SZČO stúpne z tohtoročných 23,27 eura na 31,93 eura. Na takéto maximálne sumy dávok budú mať nárok tí, ktorí v tomto roku zarábajú v hrubom najmenej 1 766 eur.

Miera solidarity sa má zachovať

Druhou kompenzáciou za zvýšenie stropu na platenie odvodov bude to, že od začiatku budúceho roka sa už nemá znižovať miera zásluhovosti pri výpočte najvyšších penzií. Tohtoročné krátenie hrubých príjmov presahujúcich 1,25-násobok priemernej mzdy na Slovensku až do trojnásobku priemernej mzdy na Slovensku sa má zachovať aj naďalej. Toto krátenie v tomto roku spočíva v tom, že z hrubej mzdy v rozmedzí od 1,25-násobku priemernej mzdy do 3-násobku priemernej mzdy štát v tomto roku uzná len 68 percent.

Ak by sa takéto krátenie nezachovalo, tak by štát v budúcom roku uznal už len 64 percent a od roku 2018 už len 60 percent zo zárobku v rozmedzí od 1,25-násobku do 3-násobku priemernej mzdy. Hrubú mzdu prevyšujúcu trojnásobok priemernej mzdy štát do úvahy pri výpočte dôchodkov vôbec neberie.

Takisto sa má však od začiatku budúceho roka zachovať súčasná miera solidarity pri výpočte najnižších dôchodkov. Ak budúci penzista zarába menej ako priemernú mzdu na Slovensku, tak mu štát v tomto roku pri výpočte dôchodku k jeho hrubej mzde pridá 20 percent zo sumy, ktorá mu chýba do priemernej mzdy. Takýto postup má platiť aj naďalej. Ak by parlament zachovanie miery solidarity neschválil, tak by štát v budúcom roku ľuďom s podpriemernou mzdou pri výpočte dôchodku pridal 21 percent a od ďalšieho roku 22 percent zo sumy, ktorá žiadateľovi o dôchodok chýba do priemerného zárobku na Slovensku.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikySociálna poisťovňa