Štvornásobný šampión Federer nezaváhal, presvedčivo postúpil

Roger Federer - James Duckworth
Švajčiarsky tenista Roger Federer zvíťazil v stretnutí 1. kola dvojhry mužov nad domácim držiteľom voľnej karty Jamesom Duckworthom za 106 minút 6:4, 6:4, 6:2. Foto: SITA/AP

MELBOURNE 14. januára (WEBNOVINY) – Švajčiarsky tenista Roger Federer úspešne vstúpil do grandslamových Australian Open 2014 v Melbourne.

Niekdajší líder svetového rebríčka zvíťazil v utorňajšom stretnutí 1. kola dvojhry mužov v spaľujúcom teple na hlavnom dvorci Rod Laver Arena nad 21-ročným domácim držiteľom voľnej karty Jamesom Duckworthom, 133. v renkingu ATP, za 106 minút 6:4, 6:4, 6:2. Zužitkoval 4 zo 17 brejkbalov, sám odvrátil jedinú hrozbu straty podania, ktorej čelil.

Obrazom: Roger Federer presvedčivo zdolal Jamesa Duckwortha

Výkon Rogera Federara z lóže sledoval aj slávny Švéd Stefan Edberg. Foto: SITA/AP

Edberg v hľadisku

Výkon miestneho šampióna zo sezón 2004, 2006, 2007 a 2010 z lóže sledoval aj slávny Švéd Stefan Edberg, ktorý v medzisezónnom období pribudol do zázemia 32-ročného bazilejského rodáka. Finalista prípravného podujatia v Brisbane Federer nasadený ako šiesty si v 2. kole zmeria sily s 26-ročným Slovincom Blažom Kavčičom, 99. v hodnotení.

Slováci na AO:

V 3. kole tohto turnaja už je zo Sloveniek aj Daniela Hantuchová (v piatok vyzve líderku svetového rebríčka Serenu Williamsovú z USA), šancu ešte má spomenutá Rybáriková. V 2. kole sa v tento deň rozlúčila Karolína Schmiedlová, už v utorok v 1. kole Jana Čepelová.

Lacko si proti Djokovičovi hanbu nespravil, na AO však končí

„Súper hral veľmi dobre, jeden a pol setu ho držalo podanie. Podmienky boli náročné, do výmen sa príliš nešlo pre to veľké teplo, čiže mi chýbal rytmus. Nie je ľahké pripraviť sa na také teploty, lebo prakticky nikde na svete nie je teraz tak horúco ako v Austrálii. Ak sa však pýtate, či by som nechal zatvoriť strechu na Aréne Roda Lavera, moja odpoveď znie – nie. Čo sa týka Stefana Edberga v mojej lóži, občas som naňho mrkol, či tam naozaj je… Nie som zvyknutý na to, že sa na mňa díva naživo môj tréner. Po zápase pôjdeme spolu na večeru a budeme sa baviť o mojej hre či ďalšom súperovi. To všetko aj v spolupráci so Severinom Lüthim,“ uviedol na tlačovej konferencii po zápase Roger Federer.

Rekordný štart

Nik v tzv. otvorenej ére nedosiahol päť celkových triumfov na AO. Okrem Švajčiara teraz má takúto šancu aj Srb Novak Djokovič. Federer štartuje na južnej pologuli 15. raz. Stále platí, že nikdy neprehral v 1. kole. Na Majors zakopol hneď o úvodnú prekážku naposledy na parížskom Roland Garros 2003, keď ho prekonal Peruánec Luis Horna.

Sedemnásťnásobný šampión z úrovne veľkej štvorky Federer štartuje na 57. vrcholnom podujatí za sebou, čo je rekord. Dosiaľ sa o takýto primát delil s Juhoafričanom Waynom Ferreirom. „Určite je to výkon, na ktorý som hrdý. Na grandslamových podujatiach totiž niet skratiek, hrá sa na tri získané sety. Trvá to dva týždne a vracia sa počas celého roka, takže treba zostať bez zranení a zdravý. Ja som to dokázal trinásť rokov bez prerušenia,“ cituje Federera web ATP.