Štyridsiate Bratislavské jazzové dni sú v plnom prúde

James Taylor Quartet
Frontman formácie James Taylor Quartet Foto: www.lovelincoln.co.uk

BRATISLAVA 24. októbra (WEBNOVINY) – V priestoroch bratislavskej Starej tržnice sa vo štvrtok začal 40. ročník Bratislavských jazzových dní. Prvý večer jubilejného podujatia priniesol oslavu slovenskej džezovej hudby a energickú šou formácie James Taylor Quartet.

O atmosféru večera sa ešte pred začatím Džezákov postarali pred budovou Starej tržnice Funny Fellows, ktorých tóny rozveseľovali celé námestie. Išlo však zjavne o zhodu okolností, pretože oficiálny program podujatia sa začal o niečo neskôr. V rámci spomínanej oslavy slovenského džezu sa na pódiu predstavilo dvanásť slovenských kapiel a projektov.

Boli medzi nimi Anton Jaro Projekt, Stanislav Počaji & Juraj Schweigert Duo, Hanka Gregušová Jazz Band, Simple Jazz Trio, Sisa Michalidesová, Pacora Trio, Milo Suchomel, Eugen Botoš Finally, Juraj Griglák & Company, Adriena Bartošová, Boris Cellar Trio a Lucia Lužinská a Peter Lipa so skupinou.

Nepretržitá hudobná šou

Každý z interpretov hral približne desať minút, pričom pódium organizátori dômyselne rozdelili na dve časti tak, aby počas vystúpenia jedného telesa sa na druhej časti mohli zvukári postarať o nástroje ďalšej kapely v poradí. Vznikla tak nepretržitá hudobná šou, ktorú moderoval Peter Lipa. Sedemdesiatjedenročný spevák počas krátkeho koncertu zahral skladby Večer vo vani, Ghost a Rozum. Texty slovenským piesňam napísal Milan Lasica, ktorého Lipa humorne nazval „taký malý s bielymi vlasmi“.

Po vystúpení Lipu nasledovala krátka prestávka, ktorú mnohí návštevníci a návštevníčky využili na občerstvenie alebo zohriatie sa pri plynových ohrievačoch, pretože chladné sychravé počasie bolo cítiť aj vo vnútri v tržnici. Prestávka však netrvala dlho a Peter Lipa opäť vystúpil na pódium, tentoraz preto, aby privítal headlinera večera.

Jazzové dni sa presunú do Incheby

V krátkom príhovore Lipa predstavil aj hudobný nástroj, ktorý sa objavil na pódiu. „Toto je hammond organ. Milujem každého, kto na takýto nástroj hrá,“ povedal Lipa a potom už prenechal stage britskej džez-funkovej kapele James Taylor Quartet. Tá odštartovala energickú šou a hoci návštevníci a návštevníčky pri prvej piesni ešte reagovali rezervovane, pri druhej sa odviazali a začali tlieskať hudobníkom do rytmu. Šou pokračovala plná energie, ktorú šíril nielen spomínaný hudobný nástroj ale aj samotný frontman formácie James Taylor.

Bratislavské jazzové dni pokračujú aj dnes, koncerty sa však uskutočnia v priestoroch výstaviska Incheba. Počas večera sa predstavia interpreti ako Robert Cray Band, Hugh Masekela, Djabe s Gullim Briemom, Maringotka či Mark Whitfield & AMC Trio. Na Pódiu mladých talentov Nadácie SPP vystúpia Cieľová skupina a Miloš Biháry Trio. Večer vyvrcholí na afterpárty v Nu Spirit Bare, kde zahrajú DJ Mad Mats zo Švédska a DJ Tahira z Brazílie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe adriena bartošováJuraj GriglákLucia LužinskáMilan LasicaPeter Lipa