Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
muži, ženy
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, Getty Images

Sú muži lepšími politickými lídrami? Viac ako polovica žien nesúhlasí s výsledkami prieskumu

BRATISLAVA 25. marca (WebNoviny.sk) – S názorom, že ženy sú rovnako dobré politické líderky ako muži súhlasí polovica spoločnosti. Takmer dve tretiny mužov, 64 percent, je presvedčených, že sú lepšími politickými lídrami ako ženy, a 59 percent mužov súhlasí s tvrdením, že vedia lepšie riadiť firmy ako ženy.

Vplýva to z Výskumu európskych hodnôt (EVS), ktorý sa na Slovensku uskutočnil na jeseň v roku 2017. Súčasťou výskumu boli aj otázky o úlohe mužov a žien v spoločnosti, ako aj o ich schopnosti vykonávať niektoré funkcie. Na uvedené závery prieskumu pred druhým kolom prezidentských volieb poukazuje Alexandra Matejková zo Sociologického ústavu SAV.

Odlišné danosti pre výkon povolaní

Podľa Matejkovej z predchádzajúcich ale aj aktuálnych výsledkov výskumu EVS vidno, že slovenskí respondenti považujú rovnoprávnosť mužov a žien za druhý najvýraznejší znak demokracie po slobodných voľbách, ale rodové stereotypy a tradičné delenie rodových rolí si v slovenskej verejnosti stále udržiava vysokú podporu.

Kto dokáže podľa vás lepšie riadiť firmu a je schopnejším politickým lídrom?

„Pohľad na schopnosť mužov a žien zastávať určité funkcie je preto formovaný predstavou, podľa ktorej majú muži a ženy odlišné danosti pre výkon jednotlivých povolaní. Jednými z takto vnímaných povolaní sú posty politických lídrov či zastávanie riadiacich funkcií vo firmách,“ uviedla Matejková.

Podobne ako v prípade politického líderstva sa pohľad mužov a žien líši aj v názore na schopnosti žien a mužov zastávať top funkcie vo firmách. Podľa výskumu si 59 percent mužov myslí, že sú lepší vo vedúcich pozíciách vo firmách ako ženy.

Silnejšia podpora v štyroch štátoch

S týmto tvrdením však nesúhlasí 61 percent žien, pričom úplný nesúhlas vyjadruje štvrtina z nich. Matejková takisto uviedla, že o schopnostiach žien v riadiacich funkciách najviac pochybujú mladí muži vo veku od 25 do 34 rokov, pričom viac ako štvrtina z nich sa úplne stotožňuje s presvedčením, že muži sú lepší politici a riaditelia firiem.

Pokiaľ ide o názor, že muži sú lepší politickí lídri ako ženy sa Slovensko medzi 16 krajinami, kde sa výskum robil, umiestnilo na piatom mieste. Rovnaké umiestnenie sme dosiahli aj v pri názore, že muži vedia lepšie riadiť firmy ako ženy. Silnejšia podpora pre tvrdenie o lepších líderských schopnostiach mužov je už len v Arménsku, Gruzínsku, Rusku a Bulharsku.

„V ostatných porovnávaných krajinách má pohľad, ktorý nižšie hodnotí schopnosti žien zastávať a vykonávať politické a riadiace funkcie, menšiu podporu. Ak Slovensko porovnáme s Islandom, tak až desaťkrát viac obyvateľov Slovenska si myslí, že muži sú lepšími politickými lídrami a riaditeľmi firiem ako na Islande,“ povedala Matejková.

Názorový rozdiel s Nemeckom

Výskum EVS porovnával Slovensko, Českú republiku, Rakúsko, Nemecko, Švajčiarsko, Holandsko, Španielsko, Poľsko, Slovinsko, Chorvátsko, Bulharsko, Gruzínsko, Arménsko, Bielorusko, Rusko a Island.

„Z údajov tiež vyplýva, že ak porovnáme osem krajín, ktoré sa politicky a kultúrne zaraďujú medzi stredoeurópske štáty (Slovensko, Česká republika, Rakúsko, Nemecko, Švajčiarsko, Poľsko, Slovinsko a Chorvátsko), môžeme konštatovať, že na Slovensku majú názory, ktoré preferujú schopnosti mužov zastávať a vykonávať politické a riadiace funkcie najväčšiu podporu. Pre porovnanie – až päťkrát viac obyvateľov Slovenska si myslí, že muži sú lepšími politickými lídrami a riaditeľmi firiem, ako napríklad v Nemecku,“ podotkla Matejková.

Odporúčané články

Čaputová by bola prezidentkou, prieskum ukázal jej náskok pred Šefčovičom Zamestnávatelia očakávajú nárast pracujúcich Slovákov, pribudnú najmä v spracovateľskom priemysle

Neprehliadnite

Investigatívna novinárka McKeeová podľahla strelným zraneniam, polícia hovorí o teroristickom čine Kresák nevylúčil opätovnú kandidatúru na post ústavného sudcu, chce najmä očistiť svoje meno Video+foto: V Prešove mohli už deviatykrát vidieť živú krížovú cestu Volkswagen Slovakia má pred sebou kľúčový rok, v novom pláne sa sústredí na tri piliere Fedcupový súboj Slovensko – Brazília otvoria Cibulková a Alvesová Vianočný príspevok má dostať deväť z desiatich penzistov, maximálny bude vo výške 200 eur Na obnovu zhorenej katedrály Notre-Dame môžu prispieť aj Slováci Slováci majú napriek zdražovaniu bývanie naďalej cenovo dostupnejšie ako v minulosti

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Aktuálne správy

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.