Súboj lídrov konferencií pre Boston

NBA

NEW YORK 6. januára (WEBNOVINY) – Basketbalisti Bostonu síce majú iba druhú najlepšiu bilanciu v celej NBA, ale po stredajšom zápase so San Antoniom sa môžu právom považovať za najlepší tím súťaže. Líder Východnej konferencie zdolal na vlastnej palubovke percentuálne najúspešnejšie mužstvo základnej časti po vyrovnanom priebehu rozdielom jedného koša 105:103. Rozohrávač hostí Manu Ginobili potreboval na svoj prvý kôš z hry 35 minút, v záverečnej štvrtine nastrieľal 20 zo svojich 24 bodov a v poslednej sekunde duelu mal na ruke aj vyrovnanie, ale jeho strelu zblokoval Paul Pierce. K lopte mal najbližšie Rajon Rondo, ktorý si tým pripísal desiaty doskok a skompletizoval triple-double s úctyhodnými 22 asistenciami. To všetko v treťom zápase od návratu po zranení členka. „Už sa cítim oveľa lepšie. Dostávam sa do správneho rytmu, členok môžem stále viac a viac zaťažovať,“ pochvaľoval si rozohrávač Bostonu. Tréner Celtics Doc Rivers si všimol zaujímavý jav: „Strieľali sme so 61-percentnou úspešnosťou a vyhrali sme iba o dva body. Strašidelné číslo svedčiace o tom, aké kvalitné tímy sa stretli.“ Riversov náprotivok Greg Popovich sa zase blysol doberaním najlepšieho strelca zápasu – 31-bodového Raya Allena. „Mal by trocha popracovať na streľbe. Trafil iba 13 zo 16 pokusov. Väčšina hráčov by to nedokázala ani na tréningu. On to predviedol v zápase. Dosť dobré.“

Houston sa presvedčil, že stávka na jedného hráča nemusí byť zárukou úspechu. Kevin Martin zaznamenal 45 bodov a stal sa najlepším strelcom večera, ale ani on nedokázal čeliť sústredenému tlaku Portlandu v záverečnej štvrtine, keď hostia zmazali 13-bodové manko a zdolali Houston aj druhý raz v priebehu štyroch dní – 103:100. „Veľmi ťažká prehra. Prvý polčas sme prehrali o deväť, potom v štvrtej štvrtine vedenie o 13 bodov a takto to dopadlo. Všetko ostatné nehrá žiadnu rolu,“ komentoval Martin.

Tréner Paul Silas pozná recept na basketbalový zázrak. Jeho Charlotte nastúpilo v Minnesote bez dvoch najlepších strelcov Geralda Wallacea a Stephena Jacksona, dlho sa nedarilo ani rozohrávačovi D.J. Augustinovi, a napriek tomu dokázali Bobcats vyhrať 108:105 po predĺžení. „Bola to zlá noc. Nie a nie trafiť, ale dostával som sa do dobrých pozícií a muška sa vrátila v správny čas,“ povedal Augustin, ktorý minul 11 z úvodných 12 pokusov, ale tucet zo svojich celkovo 16 bodov si nechal na štvrtú štvrtinu a predĺženie.

K prekvapeniam večera možno zaradiť aj víťazstvá Los Angeles Clippers nad Denverom, New Jersey nad Chicagom a Golden State v New Orleans. Toronto zase jednoznačným triumfom v Clevelande (120:105) potvrdilo, že mu Chris Bosh chýba menej ako LeBron James Cavaliers. V súboji druhého s prvým tímom Pacifickej divízie vyhrali Los Angeles Lakers na palubovke Phoenixu 99:95.