Sheila močila na korán, súd jej nariadil psychiatrické liečenie

SÚDY: Obvinenú Sheilu Sz. vzali do väzby
Foto: Archívne, SITA/Jozef Habočík

Samosudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku v stredu nariadil uloženie ochranného psychiatrického liečenia v prípade Sheily Sz. stíhanej pre extrémizmus. Ako pre agentúru SITA potvrdila Zuzana Zvalová z kancelárie predsedu ŠTS, Sheila Sz. voči rozhodnutiu podala sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd SR.

Stíhanie súvisí s videom

Sheila Sz. čelila trestnému stíhaniu pre trestné činy výroby a rozširovania extrémistického materiálu, hanobenia rasy, národa a presvedčenia, podnecovania k národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti a násilia proti skupine obyvateľov. Stíhanie voči nej súvisí s videom, na ktorom ešte v roku 2017 ukazovala knihu s nápisom The Quran, o ktorej opakovane tvrdila, že je to korán.

Na videu zverejnenom na internete z nej vytrhávala strany, hádzala ich na zem a potom ich zapálila. Jednou zo strán si pritom na videu utrela zadok a roztrhanú knihu pomočila. Zároveň vyzývala na boj proti moslimom.

Vyhrážala sa aj Čaputovej

Polícia Sheilu zadržala vo februári 2017, pričom v jej prípade navrhovali väzobné stíhanie. Najvyšší súd SR však v marci toho roku väzbu nahradil dohľadom probačného a mediačného úradníka. Obžalovaná bola opätovne zadržaná v októbri 2020.

Dôvodom boli obvinenia pre trestné činy hanobenia rasy a národa, prečin nebezpečného vyhrážania sa a iné skutky. Podľa medializovaných informácií sa totiž v ďalšom videu vyhrážala prezidentke Zuzane Čaputovej. Súd následne Sheilu Sz. vzal do väzby.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Sheila Sz.
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SRŠpecializovaný trestný súd SR