Súd odložil Cosbyho výpoveď ohľadom znásilnenia modelky

Cosby
Foto: SITA/ AP

BRATISLAVA 13. novembra (WebNoviny.sk) – Losangeleský odvolací súd odložil plánovanú výpoveď amerického herca Billa Cosbyho a jeho bývalého právnika Martina Singera v súvislosti so žalobou za urážku na cti, ktorú na 78-ročného predstaviteľa Cliffa Huxtabla zo sitkomu Show Billa Cosbyho (1984 – 1992) podala modelka Janice Dickinson. Tá vlani obvinila Cosbyho zo znásilnenia, ku ktorému malo dôjsť v roku 1982.

Dickinson tvrdí, že komik ju v roku 1982 pozval do svojho domu pri jazere Tahoe, aby prediskutovali jej účinkovanie v Show Billa Cosbyho. Podľa Dickinson ju však komik namiesto toho nadrogoval a znásilnil. Cosby a Singer tieto obvinenia odmietli a modelku označili za klamárku, ktorá má problémy s návykovými látkami. Dickinson preto v máji tohto roka podala na herca žalobu za urážku na cti, v ktorej okrem iného tvrdí, že o znásilnení chcela napísať vo svojej autobiografii No Lifeguard on Duty: The Accidental Life of the World’s First Supermodel (2002), no právne oddelenie jej vydavateľstva jej v tom zabránilo. Začiatkom novembra losangeleský vyšší súd rozhodol, že Cosby aj Singer musia absolvovať výpoveď najneskôr do 25. novembra. Cosby sa však odvolal, pričom odvolací súd zatiaľ výpoveď odložil na neurčito. „Veríme, že keď si odvolací súd vypočuje všetky argumenty, tak umožní, aby pán Cosby a jeho bývalý právnik museli vypovedať,“ uviedla Lisa Bloom, ktorá zastupuje Dickinson.

Cosby v súčasnosti čelí viac než 50 obvineniam zo sexuálneho zneužitia, pričom niektoré zo žien naňho podali aj žaloby. Ako prvá tak spravila Judy Huth, ktorú vraj herec obťažoval v roku 1974, keď mala 15 rokov. Prokuratúra herca v tomto prípade neobvinila, pretože prípad sa stal príliš dávno, čím prekročil premlčaciu lehotu pre zločin aj priestupok. Huth však aj tak naňho podala žalobu za sexuálne obťažovanie, pričom uviedla, že incident, na ktorý si spomenula pred troma rokmi, jej spôsobil úzkosť a značné životné problémy. Cosby v tomto prípade svedčil v októbri, pričom sudca by mal do 22. decembra rozhodnúť, ktoré časti výpovede zverejnia.

William Henry Cosby Jr. účinkoval okrem spomínaného sitkomu Show Billa Cosbyho aj v seriáli I Spy (1965 – 1968), v prvých dvoch sezónach projektu The Electric Company (1971 – 1977), v Cosbyho prípadoch (1994 – 1995), sitkome Cosby (1996 – 2000) či v snímke Otec je duch (1990). Venuje sa aj hudbe, na konte má albumy ako napríklad Silver Throat: Bill Cosby Sings (1967), At Last Bill Cosby Really Sings (1974) či Bill Cosby Presents The Cosnarati: State Of Emergency (2009).

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bill Cosby