Súd oslobodil bývalého arcibiskupa Wilsona, existujú pochybnosti o spáchaní činu

Philip Wilson
Bývalý arcibiskup z mesta Adelaide Philip Wilson pred budovou súdu v Newcastle. Foto: SITA/AP

NEWCASTLE 6. decembra (WebNoviny.sk) – Austrálsky odvolací súd zvrátil vo štvrtok rozhodnutie súdu nižšej inštancie, ktorý uznal bývalého arcibiskupa z mesta Adelaide Philipa Wilsona vinným z krytia sexuálneho zneužívania detí. Zároveň ho odsúdil na 12 mesiacov domáceho väzenia.

Neoznámil opakované zneužívanie

Okresný sudca Roy Ellis v meste Newcastle v štáte Nový Južný Wales vyhovel arcibiskupovmu odvolaniu voči tomuto rozsudku a uviedol, že existujú opodstatnené pochybnosti o tom, či zločin spáchal.

Súd v máji uznal arcibiskupa vinným z toho, že neoznámil polícii opakované zneužívanie dvoch miništrantov pedofilným kňazom v oblasti Hunter Valley severne od Sydney v 70. rokoch.

Z funkcie odmietal odstúpiť

Zároveň ho odsúdil na 12 mesiacov domáceho väzenia, z ktorých v ňom strávil už takmer štyri. Wilson sa vtedy stal najvyššie postaveným katolíckym duchovným odsúdeným za takýto čin.

Arcibiskup spočiatku odmietal odstúpiť, kým sa neskončí jeho odvolací proces. Premiér Malcolm Turnbull ale vyhlásil, že 68-ročnému duchovnému nemôže byť dovolené ostať arcibiskupom ani počas odvolacieho procesu a vyzval pápeža Františka, aby ho odvolal. Vatikán v júlovom stanovisku oznámil, že pápež Wilsonovu rezignáciu prijal.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Malcolm TurnbullPhilip Wilson