Súd zamietol žalobu záchraniek na ministerstvo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sanitka
Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 3. júna (WEBNOVINY) Krajský súd v Bratislave vo štvrtok zamietol žalobu ôsmich neúspešných uchádzačov v prvom kole tendra na záchranky na Ministerstvo zdravotníctva SR. Podľa súdu boli totiž rozhodnutia aj postupy rezortu v súlade so zákonom o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Konanie výberovej komisie v súťaži označil za nediskriminačné a transparentné. Rozhodnutie ešte nie je právoplatné, záchranky sa môžu odvolať do 15 dní na Najvyšší súd SR.

Súd pripustil, že každý výber sprevádza aj subjektívny prvok, ten však podľa neho preskúmať nedokáže. Samotný proces výberu ale podľa neho bol v poriadku. Problém nemal ani s rozšírením podmienok výberového konania nad rámec zákona. Zákon ich síce nepredpokladá, no podľa súdu nebolo ich použitie v rozpore so zákonom. Zároveň upozornil, že podmienky boli dobre známe, pre všetkých rovnaké a nikto proti nim nenamietal.

Súd použil v odôvodnení aj často opakované argumenty ministerstva zdravotníctva. Pripomenul totiž, že takmer rovnaké podmienky platili aj pri výberovom konaní v rokoch 2004 a 2005. Taktiež dodal, že vtedy sa pre ne žiadne žaloby nepodávali. Ako problém sa súdu nejavilo ani to, že uchádzačom nebolo umožnené nahliadnuť do úplného spisového materiálu. Podľa neho to nie je sporné, videl tam však priestor na istú polemiku.

Podľa konateľa jednej z neúspešných záchraniek Michala Bahelku je rozhodnutie súdu prejavom arogancie štátnej moci a dokazuje, že tender nebol transparentný. Právny zástupca žalobcov Marek Benedik dodal, že toto rozhodnutie nemalo so spravodlivosťou nič spoločné. „Spravodlivosť dnes utrpela porážku,“ skonštatoval. Podľa neho nie je veľa prípadov, keď je porušenie zákona také zrejmé ako v tejto súťaži.

Zároveň sa pýtal, ako môže štát žiadať od svojich občanov, aby dodržiavali zákony, keď to nerobí ani on sám. Benedik sa nechcel vyjadrovať k tomu, či môže rozhodnutie súdu súvisieť s blížiacimi sa voľbami. „Nech si každý urobí svoj názor, pre mňa je to úplne jasné,“ vyhlásil. Zároveň potvrdil, že voči rozhodnutiu súdu sa odvolajú. „Som presvedčený, že naša žaloba bola správna a že s ňou napokon uspejeme,“ uviedol na záver šéf ďalšej z neúspešných záchraniek Ján Hencel. Záchranky pritom okrem uvedenej žaloby na prvé kolo, už podali žalobu aj v súvislosti s druhým kolom a rovnako plánujú postupovať aj v rámci tretieho kola.

Právny zástupca záchraniek pritom ešte ráno požiadal súd, aby pokračoval v dokazovaní a predvolal ďalších dvoch svedkov. Vypočutí mali byť dvaja členovia hodnotiacej komisie. Podľa Benedika by ich výpovede mali vecný súvis s predmetom konania, hovoriť mali o okolnostiach postupu hodnotenia. Súd však tomuto návrhu nevyhovel.

Rezort zdravotníctva prijal rozhodnutie súdu s uspokojením a zadosťučinením. „Sme radi, že sa dokázalo, že celé výberové konanie prebehlo v súlade s platnou legislatívou,“ povedal vo štvrtok na krátkom brífingu minister Richard Raši.

Záchranky tvrdia, že rezort zdravotníctva od nich požadoval také doklady, ktoré v zmysle zákona požadovať nemal a zároveň rozšíril počet hodnotiacich kritérií nad rámec zákona. Upozornili aj na závažné procesné vady. Zároveň kritizujú fakt, že im nebolo umožnené nazrieť do úplného spisového materiálu a doteraz nevedia, prečo v tendri neuspeli. Ministerstvo totiž zverejnilo iba poradie uchádzačov a počet bodov, ktoré od komisie dostali.

Právny zástupca rezortu zdravotníctva ešte v stredu na pojednávaní všetky obvinenia odmietol a vyhlásil, že ministerstvo neporušilo žiadnu zákonnú normu. Zároveň dodal, že podľa ich názoru umožnili uchádzačom nahliadnuť do spisových materiálov, pričom záchranky mali počítať s možnosťou, že o licencií prídu, keďže boli prideľované iba na štyri roky. Žiadal žalobu zamietnuť v celom rozsahu.

Posledné trojkolové rozdeľovanie licencií na záchranky vyvolalo na Slovensku vlnu kritiky. Výhrady mala najmä Asociácia poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby. Nepozdávali sa jej kritériá súťaže, ako aj ich vyhodnocovanie. Ministra Richarda Rašiho preto ešte po prvom kole vyzvali, aby súťaž zrušil a neskôr aj na to, aby odstúpil. Ten však všetky pochybnosti odmietol. Neskôr členovia asociácie podali na ministerstvo žalobu a zároveň sa obrátili aj na Generálnu prokuratúru.

Vo všetkých troch kolách tendra sa rozdeľovalo 270 staníc. Najúspešnejšou spoločnosťou sa stala Falck Záchranná, a.s. Košice. Dohromady bude prevádzkovať 90 z nich. Druhou v poradí je štátna Záchranná a dopravná zdravotnícka služba Bratislava s 53 sídlami. Trojicu najúspešnejších uzatvára košická štátna záchranka. Tá dostala 38 ambulancií. K ďalším úspešným firmám patrí najmä LSE – Life Star Emergency, spol. s.r.o. Limbach (20) a ZaMED, s.r.o. Komárno (19). Ešte prvé kolo tendra spôsobilo rozbroje aj medzi samotnými poskytovateľmi, keď sa proti sebe postavili úspešní a neúspešní uchádzači. Situácia vyústila až do založenia novej asociácie záchraniek. Popri existujúcej Asociácie poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby si najúspešnejšie spoločnosti z prvého kola vytvorili Asociáciu záchrannej zdravotnej služby.

Ministerstvo pritom medzitým stihlo vyhlásiť aj ďalšie výberové konanie na vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancií pozemnej záchrannej zdravotnej služby, a to na tri stanice rýchlej zdravotníckej pomoci v Dechticiach, Medzeve a Uliči. Tender je dôsledkom novely výnosu o sídlach záchraniek, ktorá platí od 15. apríla. Tá totiž navýšila počet bodov z 270 na 273. Úpravy podľa rezortu vychádzajú z analýzy operačného strediska záchrannej zdravotnej služby.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Richard Raši
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SR