Súdna rada bude posielať sudcom návod, ako správne vyplniť majetkové priznanie

sudca
Foto: ilustračné, Getty Images

Súdna rada SR bude posielať sudcom návod na vyplnenie majetkového priznania. Návod na vypĺňanie majetkového priznania sudkýň, sudcov a ďalších osôb, u ktorých povinnosť na jeho podanie ustanovuje zákon, dnes schválila rada na svojom 4. zasadnutí.

Verejnosť môže mať pochybnosti

Ako zhodnotila súdna rada, správne a úplne podané majetkové priznanie je nielen splnením povinnosti sudcu a uchádzača, ale pomáha kontrolným komisiám rady v tom, aby mohli efektívne preveriť majetkové priznanie a korektne zistiť majetkový prírastok.

„Takto sa predchádza zbytočným výzvam a potrebe dodatočného doplňovania. Nepravdivé, ale aj neúplné či povrchne vyplnené majetkové priznanie môže vzbudzovať vo verejnosti pochybnosti o jeho pravdivosti,“ uviedla rada v materiáli.

Nové kompetencia súdnej rady

Od 1. januára 2021 nadobudol účinnosť ústavný zákon, ktorý pridal súdnej rade novú ústavnú kompetenciu, a to konať vo veciach majetkových pomerov sudcu. Preverovať majetkové pomery sudcu a tiež prijímať stanoviská k sudcovskej spôsobilosti môže súdna rada na základe vlastného konania a preverovania.

Súdna rada v tejto súvislosti prijala piatich zamestnancov do novovzniknutej sekcie vyhľadávania informácií a zriadila prvé trojčlenné kontrolné komisie z členov súdnej rady.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Súdna rada SR