Súdna rada má Procházkov list, vzdáva sa v ňom kandidatúry na post sudcu v Luxemburgu

Radoslav Procházka
Radoslav Procházka. Foto: archívne, SITA/Marko Erd.

BRATISLAVA 7. septembra (WebNoviny.sk) – Súdna rada už má k dispozícii list Radoslava Procházku, v ktorom sa vzdáva kandidatúry na post sudcu Všeobecného súdu EÚ v Luxemburgu. Agentúre SITA to potvrdili z kancelárie Súdnej rady SR.

Ako dodali, následne predsedníčka rady Lenka Praženková zaslala list na Úrad vlády SR. Informovala sa v ňom, či môže vyhlásiť novú voľbu na dodatočného sudcu. Odpoveď zatiaľ nedostala, preto ešte nevyhlásila novú voľbu.

O stanovisko, či je možné teraz vyhlásiť novú voľbu, požiadala Úrad vlády SR aj agentúra SITA. Kandidatúru Procházku vláda odobrila takmer pred rokom, 28. septembra. Súdu slovenský kandidát na dodatočného sudcu chýba.

Kandidatúru sprevádzala kritika

Hospodárske noviny koncom júla informovali, že Radoslav Procházka požiadal vládu Roberta Fica, aby stiahla jeho nomináciu na sudcu Všeobecného súdu EÚ. Tento krok odôvodnil tým, že „nedávne voľby do Súdnej rady Slovenskej republiky a jej zásadná obmena sú vhodnou príležitosťou uzavrieť jednu nominačnú kapitolu a umožniť najvyššiemu orgánu sudcovskej legitimity, aby v novom zložení do predmetnej funkcie zvolil nového kandidáta“.

Procházkova kandidatúra vzhľadom na jeho politickú minulosť a chyby, ktorých sa dopustil, sprevádzala kritika. Nikto nespochybňoval jeho odbornú pripravenosť, ale spochybňoval sa jeho morálny kredit. Ozvali sa aj hlasy, ktoré prípadný post sudcu v Luxemburgu pre Procházku označili za ,trafiku´, ktorú mal dostať na základe politických dohôd.

Vzdal sa poslaneckého mandátu

To však expolitik odmietol. Ešte pred rozhodovaním poradného výboru sa Procházka rozhodol k 31. októbru vzdať poslaneckého mandátu v Národnej rade SR, aj členstva v strane Sieť, ktorú zakladal. Poradný výbor nakoniec odmietol Procházkovu kandidatúru, a to „vzhľadom na obavy o integrite kandidáta, ktoré podľa výboru neboli rozptýlené“.

Doteraz sa nestalo, aby kandidát na post sudcu Všeobecného súdu EÚ, ktorý nezískal podporu poradného výboru, prešiel v pléne zástupcov členských štátov. Podporu poradného výboru nezískala ani prvá naša kandidátka na post dodatočného sudcu Mária Patakyová, ktorá neprešla výberom v marci 2016 pre neznalosť francúzštiny, pracovného jazyka súdu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lenka PraženkováMária PatakyováRadoslav Procházka
Firmy a inštitúcie Súdna rada SR