SÚDNA RADA: Petríková dočasne pridelená na NS SR

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Petríková
Foto: Ilustračné foto SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 15. júna (WEBNOVINY) – Ministerka spravodlivosti Viera Petríková (nominantka ĽS-HZDS) a štátny tajomník Daniel Hudák (nominant SNS) dostali od Súdnej rady SR zelenú na dočasné pridelenie na Najvyšší súd SR. „Na obdobie jedného roka,“ uviedol hovorca súdnej rady Juraj Sopoliga a spresnil, že to platí pre obdobie od 1. júla 2010 do 30. júna 2011. Súdna rada vyhovela návrhu predsedu NS SR a zároveň súdnej rady Štefana Harabina.

Podľa Sopoligu sa pri rozhodovaní o dočasnom pridelení nezohľadňuje, či taký človek je alebo nie je v politickej funkcii, pretože aj keď má prerušený výkon funkcie sudcu, podľa ústavy mu táto funkcia stále zostáva. Dočasné pridelenie je podľa neho bežným postupom, keď chcú zabezpečiť, aby sudca získal ďalšie odborné skúsenosti na inom type súdu. „Potom sa zváži, či vôbec po absolvovaní, má šancu sa dostať na súd vyššieho stupňa,“ konštatoval Sopoliga. Podľa Sopoligu nemohla byť Petríková priamo preložená na NS SR, lebo to prichádza do úvahy až po úspešnom absolvovaní výberového konania, keďže je to súd vyššieho stupňa ako ten, na ktorom pred vládnou funkciou pôsobila. Pred vymenovaním za ministerku zastávala post predsedníčky Okresného súdu vo Vranove nad Topľou.

Advokát a nastávajúci poslanec za KDH Radoslav Procházka tvrdí, že zákon neumožňuje, aby ministerka Petríková a štátny tajomník Hudák po skončení vládnej funkcie, počas ktorej mali prerušený výkon funkcie sudcu, hneď nastúpili na Najvyšší súd SR. Upozorňuje na ustanovenie zákona o sudcoch, podľa ktorého môže sudca, ktorý mal prerušený výkon funkcie sudcu, nastúpiť buď na ten súd, na ktorom pôsobil pred prerušením alebo na súd, na ktorý bol súdnou radou preložený. „Zákon sudcovi neumožňuje, aby po prerušení výkonu funkcie sudcu nastúpil na súd, na ktorý bol počas prerušenia dočasne pridelený,“ tvrdí Procházka.

Situácia, na ktorej možnosť upozorňuje Procházka, by mohla nastať, ak by napríklad vláda podala demisiu na konci tohto mesiaca a Petríková s Hudákom by 1. júla odišli na dočasné pridelenie na NS SR bez toho, aby sa medzi tým vrátili na svoj domovský súd. Sopoliga sa nechcel vyjadriť k tomu, či by to bol zákonný postup. „Tu vystupujem ako hovorca, hovorím o rozhodnutí súdnej rady,“ uviedol Sopoliga. Podľa neho súdna rada konštatovala, že boli splnené podmienky upravujúceho okolnosti na dočasné pridelenie. „Nebolo zistené, že by boli nejaké procesné prekážky,“ uviedol Sopoliga.

Hovorca rezortu spravodlivosti Michal Jurči argumentuje, že „v súčasnosti nie je známe žiadne konkrétne ustanovenie, ktoré by to explicitne vylučovalo, že človek, ktorý pôsobí v exekutíve, nemôže byť pridelený na stáž na súd vyššieho stupňa“. Podľa neho Petríková bude vykonávať funkciu ministerky až do času, kým súčasný premiér a s ním aj vláda nepodá demisiu. „Nie je možné, aby ministerka ešte ako ministerka priamo zasadla na pozíciu sudcu na stáži na najvyššom súde,“ dodal.

SITA

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel HudákRadoslav ProcházkaViera Petríková
Firmy a inštitúcie Súdna rada SR