Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Televizia
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič
16. apríla 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Súdne elity by mali komunikovať s médiami, myslí si šéf IVO

BRATISLAVA 20. apríla (WEBNOVINY) – Súdne elity by mali komunikovať s mediálnym prostredím. Povedal to na tlačovej konferencii v Bratislave Výkonný riaditeľ Inštitútu pre verejné otázky (IVO) Miroslav Kollár. Narážal tým na rozhodnutie sudkyne, že týždenník Plus 7 dní musí zverejniť 52-stranové ospravedlnenie bývalému poslancovi za SNS Štefanovi Zelníkovi za článok o ňom.

Tento rozsudok, ktorý opakovane potvrdili aj odvolacie súdy podľa Kollára len potvrdzuje nepochopiteľný prístup súdov k sporom medzi politickými elitami a médiami. Poukazuje podľa neho zároveň aj na profesionalitu sudcov, ktorí sú schopní rozhodovať bez zjavného poznania predmetu veci, o ktorej rozhodujú.

Zavážilo aj mapovanie prezidentských volieb

Tento rozsudok navyše podľa Kollára poškodzuje všetky tri strany. Vydavateľa zbytočnými nákladmi, sťažovateľa negatívnou publicitou a sudcu poškodením jeho profesionálneho mena. IVO hodnotil situáciu a činnosť médií v rámci projektu IVO Barometer, ktorý každý štvrťrok hodnotí kvalitu demokracie na Slovensku. Médiá sú jednou z piatich monitorovaných oblastí.

Rozhodujúcim faktorom pri posudzovaní médií v prvom štvrťroku 2014 bolo podľa IVO ich správanie sa počas prezidentských volieb. IVO konštatuje, že spôsobom spracovania volieb posunuli médiá mieru svojej profesionality dopredu, aj keď existovali výnimky, ktoré sa vyčleňovali. V tejto súvislosti spomenuli televíziu TA3, na ktorú bolo pred prvým aj druhým kolom prezidentských volieb najviac podaní na Radu pre vysielanie a retransmisiu, najmä v súvislosti s diskusiami kandidátov.

,Kotlebov’ mesačník BBSK

V mediálnej oblasti v prvom štvrťroku dominoval aj prípad banskobystrických župných novín Náš kraj, ktoré propagovali predsedu kraja Mariana Kotlebu a vojnový slovenský štát. Obsah mesačníka začala z vlastnej iniciatívy z trestnoprávneho hľadiska preverovať banskobystrická krajská prokuratúra. Banskobystrickí krajskí poslanci následne neschválili ďalšie financovanie mesačníka.

V prvom štvrťroku 2014 zhodnotil IVO vývoj v oblasti médií známkou 3, podobne ako v predošlých štyroch štvrťrokoch roku 2013. IVO Barometer monitoruje v rámci hodnotenia kvality demokracie na Slovensku päť oblastí: Demokratické inštitúcie a právny štát, Legislatíva, Ochrana a dodržiavanie ľudských a menšinových práv, Občianska spoločnosť a Nezávislé médiá a médiá verejnej služby. Hodnotenie sa pohybuje na škále 1,00 – 5,00.

Odporúčané články

Na špeciálnej prokuratúre je nezdravá klíma, tvrdí Žitňanská Časť súdnictva riadi justičná chobotnica, tvrdí poslanec Gál

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...