Súdružky a súdruhovia, február nebol víťazný, povedal Zeman komunistom

Miloš Zeman
Český prezident Miloš Zeman. Foto: archívne, SITA/Jozef Jakubčo.

PRAHA 21. apríla (WebNoviny.sk) – Český prezident Miloš Zeman vystúpil v sobotu na zjazde Komunistickej strany Čiech a Moravy (KSČM).

Súdruhovia a súdružky,“ pozdravil delegátov a povedal im, že ich zdraví tradičným sociálnodemokratickým oslovením a že nemajú premárniť príležitosť na ľavicovú vládu. Ide pritom o prvý prípad od pádu komunizmu v roku 1989, keď český prezident zavítal na zjazd nereformovaných komunistov. Ani Václav Havel, ani Václav Klaus tak nikdy nespravili, podotýka portál iDNES.cz.

To, čomu hovoríte Víťazný február, bol prehraný február,“ povedal komunistom Zeman. „A viete prečo? Pretože vytvoril monopol moci. A podobne ako v ekonómii, akýkoľvek monopol vedie k degenerácii,“ prehlásil prezident.

Hovoril aj o zločinoch po februári 1948 a o justičných vraždách, ktorých sa komunistický režim dopustil na Milade Horákovej, Heliodorovi Pikovi a ďalších. „To neboli chyby, to boli zločiny,“ vytkol komunistom.

Poďakoval im naopak za podporu v prezidentských voľbách. Povedal im, že sa opäť rysuje šanca na ľavicovú vládu. „Nepremárnite príležitosť,“ povedal. Vyhlásil tiež, že je stúpencom socializmu, a zaznel potlesk delegátov. Zeman ale zdôraznil, že je stúpencom demokratického socializmu, teda iného, než aký bol v Československu pred rokom 1989.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miloš ZemanVáclav HavelVáclav Klaus