SÚDY: Poisťovne nemusia vracať zisk do zdravotníctva

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ústavný súd
Plénum Ústavného súdu SR Foto: SITA/Ivan Fleischer

KOŠICE 26. januára (WEBNOVINY) – Zdravotné poisťovne nemusia vracať vytvorený zisk do poskytovania zdravotníckych služieb. O jeho použití môžu rozhodovať autonómne. Rozhodlo o tom dnes plénum Ústavného súdu (ÚS) SR, ktoré posudzovalo sťažnosť poslancov NR SR na neústavnosť niektorých ustanovení zákona o zdravotných poisťovniach. Ústavný súd konštatoval, že napadnuté ustanovenia nie sú v súlade s Ústavou SR a ďalšími medzinárodnými predpismi a dohovormi.

Ústavný súd v odôvodnení dospel k záveru, že došlo k zásadnému obmedzeniu majetkových práv zdravotných poisťovní resp. ich akcionárov a aj k zásadnej modifikácii legislatívnych úprav, ktorá je zjavne neprimeraná. ÚS dospel k záveru, že zásah do práva poisťovní podnikať v zdravotnom poistení formou odňatia možnosti autonómne rozhodovať o použití zisku je ústavne neakceptovateľný. Podľa ÚS išlo o neoprávnený zásah do princípu právnej istoty a právneho štátu.

Ústavný súd SR rozhodol o návrhu na preskúmanie obmedzenia použitia zisku zdravotných poisťovní, ktorý presadila vláda na čele s Robertom Ficom koncom februára 2008. Na ÚS sa v októbri 2008 obrátila skupina 49 poslancov NR SR. Podľa poslancov je novelizovaný zákon v rozpore s Ústavou SR i smernicami EÚ a ďalších medzinárodných dohovorov pre retroaktivitu, porušením princípov právneho štátu ako aj hrubým zásahom do vlastníckych práv. Novelu označili za diskriminačnú voči súkromným poisťovniam a upozornili aj na hrozbu hospodárskej škody v dôsledku arbitrážnych sporov so zahraničnými akcionármi poisťovní. ÚS pri prijatí návrhu zamietol žiadosť o vydanie opatrenia na pozastavenie účinnosti napadnutých ustanovení, kým nerozhodne vo veci samej.

Sudca spravodajca Ladislav Orosz informoval, že spoločnosť sídliaca na Cypre sa žalobou domáha náhrady škody na Okresnom súde Bratislava I, ktorý sa tiež obrátil so sťažnosťou na ústavný súd. Ústavný súd spojil obe sťažnosti do jedného konania.

Právny zástupca sťažovateľov advokát Ján Ondruš uviedol, že trvajú na podaní a podľa ich názoru zákonodarca vychádzal pri tvorbe novely z nesprávneho predpokladu, že zdravotné poisťovne spravujú len verejné prostriedky, čo nie je pravda. Na pojednávaní bol prítomný aj zástupca NR SR Milan Galanda. Povedal, že NR SR trvá na rovnakom stanovisku ako pred časom ústavnému súdu zaslal vtedajší predseda parlamentu Pavol Paška a nič v tomto smere nezmenil ani terajší predseda Richard Sulík.

Vo vzťahu k ďalšej odmietnutej časti podania ÚS SR uviedol, že ide o prechodné ustanovenie, ktoré malo platnosť len do 31. decembra 2009 a teraz už žiaden praktický význam nemá. Proti rozhodnutiu ÚS nie je možné podať odvolanie. Národná rada SR má povinnosť do šiestich mesiacov od zverejnenia nálezu uviesť napadnuté ustanovenia do súladu s Ústavou SR a medzinárodnými predpismi, ak tak neurobia, napadnuté ustanovenia stratia platnosť.

Slovensko v tejto súvislosti čelí trom medzinárodným arbitrážam. Rozhodli sa pre ne akcionári poisťovní Apollo, Dôvera a Union. Okrem toho sa napadnutými ustanoveniami zaoberá aj komisia Európskej únie, no zatiaľ jej závery nie sú známe. Nová vláda však v programovom vyhlásení avizovala zmeny. Poisťovne budú pravdepodobne môcť v budúcnosti za presne stanovených podmienok opäť vytvárať zisk.

MIKLOŠ: Vláda víta rozhodnutia Ústavného súdu SR

Vláda Ivety Radičovej víta dve dnešné rozhodnutia Ústavného súdu (ÚS) SR, podľa ktorých zákaz zisku zdravotným poisťovniam a stavanie diaľnic na cudzích pozemkoch je protiústavné. „Jasne to dokazuje, že kroky bývalej vlády v tejto oblasti boli nezodpovedné,“ povedal na tlačovej besede po rokovaní vlády minister financií Ivan Mikloš. Bývalú vládu Roberta Fica pritom podľa neho vtedajšia opozícia aj odborníci upozorňovali, že tieto legislatívne opatrenia môžu výrazne poškodiť občanov Slovenska ako aj samotnú Slovenskú republiku.

Ak podľa Mikloša v súvislosti s tzv. vyvlastňovacím zákonom pri výstavbe diaľnic vznikli občanom nejaké škody, štát ich bude nútený zaplatiť. „Je to jednoznačne účet za nezodpovednú, populistickú politiku Roberta Fica a jeho bývalej vlády,“ zdôraznil. Protiústavné legislatívne opatrenia bývalej vlády chce súčasný kabinet podľa Mikloša odstrániť čo najskôr. „Tieto nálezy Ústavného súdu rešpektujeme a, nakoniec, podania sme dávali, keď sme boli v opozícii, čiže aj vecne s tými rozhodnutiami súhlasíme,“ dodal.

ÚS rozhodol, že dočasné mimoriadne opatrenia pri výstavbe diaľnic a ciest pre motorové vozidlá sú v rozpore s Ústavou SR a medzinárodnými dohovormi. Z rozhodnutia vyplýva, že ani štát či iný subjekt nemôže stavať diaľnice a cesty na pozemkoch, ktoré mu nepatria. Ako odôvodnil súd, právna úprava umožňuje vznik situácie, keď vlastníci nemôžu svoj majetok de facto užívať. Vytvára aj neprimeraný tlak na všetkých vlastníkov a porušuje aj právo na pokojné užívanie vlastníctva.

Plénum ÚS tiež rozhodlo že zdravotné poisťovne nemusia vracať vytvorený zisk do poskytovania zdravotníckych služieb. O jeho použití môžu rozhodovať autonómne. Ústavný súd konštatoval, že napadnuté ustanovenia nie sú v súlade s Ústavou SR a ďalšími medzinárodnými predpismi a dohovormi. Právna úprava totiž podľa ÚS zásadne obmedzuje majetkové práva zdravotných poisťovní resp. ich akcionárov. Súd dospel k záveru, že zásah do práva poisťovní podnikať v zdravotnom poistení formou odňatia možnosti autonómne rozhodovať o použití zisku je ústavne neakceptovateľný. Podľa ÚS išlo o neoprávnený zásah do princípu právnej istoty a právneho štátu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan MiklošPavol PaškaRichard Sulík
Firmy a inštitúcie Ústavný súd SR