Súhrn 23. kola futbalovej Corgoň ligy

Slovan

BRATISLAVA 21. marca (WEBNOVINY) – Súhrn výsledkov víkendových stretnutí 23. kola najvyššej slovenskej futbalovej súťaže – Corgoň ligy:

ŠK Slovan Bratislava – FK Senica 2:0 (0:0)

Góly: 57. Breznaník, 62. Guédé, bez kariet, rozhodovali: Hracho – Chládek, Kubica, 2045 divákov

Slovan: Putnocký – Dobrotka, Saláta, Dosoudil, Had – Guédé – Štepanovský (53. Ivana), Grendel, Breznaník (77. Božič) – Masaryk, Sylvestr (89. M. Kuzma)

Senica: Kamesch – Merzič, Homola, Gajdošík, Čáp – Halama, Vlasko, Bajan (54. Piroska), Samb (66. Kante) – Hesek (79. Števko), Onome Sodje

Prvú gólovú príležitosť si vypracovali domáci už v 3. min. Center Masayrka z pravej strany si však na hranici malého vápna dlho spracovával Breznaník a jeho následnému zakončeniu chýbala razancia. Už o dve minúty neskôr centre Grendela z priameho kopu poslal tesne nad bránku domáci stopér Saláta. Po štvrťhodine hry sa odrazená lopta z rohového kopu dostala až ku Sylvestrovi stojacemu desať metrov za pokutovým územím, jeho volej presvišťal len ponad hornú žrď bránky hostí. Potom sa však futbal zo štadióna na Pasienkoch na dlhé minúty vytratil. Miernu prevahu mal síce Slovan, ale bez zranenej trojice opôr Obžera, Halenára, Slovák chýbala „belasým“ myšlienka a finálna prihrávka. Obe mužstvá nepresne kombinovali a nedokázali si vypracovať gólové príležitosti. Až v 42. min utiekol na ľavom krídle domáci kapitán Breznaník, poslal loptu strieľaným centrom do pokutového územia, no nepokrytý Masaryk ju netrafil. Následná hlavička Štepanovského nenarobila hosťujúcemu gólmanovi Kameschovi vážnejšie starosti. Prvá štyridsaťpäťminútovka sa skončila bezgólovou remízou.

Prvý gól stretnutia sa zrodil po výbornej práci Guédého v strede poľa. Ten v 57. min najprv vybojoval loptu, naviazal na seba až trojicu protihráčov, uvoľnil na pravom krídle Ivanu, ktorého center zužitkoval krásnym volejom ľavačkou Breznaník – 1:0. V 62. min sa na ľavom krídle individuálne presadil Masaryk, prihral neobsadenému Guédému stojacemu v strede pokutového územia a ten prudkou strelou pod brvno nedal šancu hosťujúcemu brankárovi. Seničania vyslali prvú strelu medzi tri žrde až v 72. min, keď presne do stredu bránky poslal svoj priamy kop striedajúci Piroska. V 74. min skúšal šťastie útočník „belasých“ Sylvestr, ale jeho pokus ľavačkou spoza pokutového územia preletel tesne ponad bránku. Desať minút pred koncom riadneho hracieho času vyskúšal pozornosť domáceho gólmana Putnockého prudkou strelou spoza šestnástky Kante. Jeho pokus však mieril len do stredu bránky. V 82. min našiel pasom z polovice ihriska Kante za obranou domácich nabiehajúceho ďalšieho legionára Sodjeho, tomu zabránil skórovať brankár Putnocký v spolupráci so svojou stopérskou dvojicou. Do konca zápasu sa už nič vážnejšie neudialo. Slovan zvíťazil 2:0 a v tabuľke sa dotiahol na vedúcu Žilinu na rozdiel jediného bodu.

Štefan Horný (tréner Slovana): „Vedeli sme, že nás nečaká ľahký zápas. Senica podľa svojej zostavy a rozostavenia hráčov prišla na Pasienky ofenzívne naladená. Najmä rýchle krídla nám robili značné problémy. V druhom dejstve sme sa dokázali presadiť, keď sa krásnym gólom prezentoval Breznaník a potom aj Karim Guédé. Ubránili sme sa aj črtajúcemu sa tlaku súpera a napokon sme získali veľmi potrebné tri body.“

Radim Nečas (tréner Senice): „Ťažko sa mi hodnotí tento zápas. Prehrali sme 0:2 a nesplnili sme cieľ, s ktorým sme cestovali do Bratislavy. V prvom polčase sme hrali pomerne dobre v defenzíve. Nerozhodný výsledok sme chceli udržať čo najdlhšie, čo sa nám nepodarilo. V druhom polčase sme urobili individuálne chyby, čo dokázal Slovan potrestať dvoma gólmi v krátkom slede. Snažil sme sa ešte striedaniami oživiť našu hru, ale neúspešne.“

MFK Košice – DAC 1904 Dunajská Streda 2:1 (2:0)

Góly: 7. Milinkovič, 12. Megias – 90. Marcin, ŽK: 57. Palla, 63. Michellini, 81. Seelaus, ČK: 75. Wau (všetci D. Streda), rozhodovali: Horváth – Brendza, Vorel, 1 050 divákov

Košice: Fernando López – Kolbas, I. Djokovič, R. Cicman, Pérez Stoeten – K. Kuzma, Vaščák, L. Janič (48. Paunovič) – Novák, Megias (85. Škutka), Milinkovič (68. Karaš)

D. Streda: Ján Novota – Helísek, Marcin, Nikolič, Elong Elong – Wau, Seelaus, Michellini, Palla – Koejoe (65. Vidakovič), N´Kendo

V Čermeli sa o osude stretnutia rozhodlo prakticky už v prvej štvrťhodine. V 7. min hosťujúci obrancovia podcenili dlhý aut a Milinkovič zblízka napálil loptu pod brvno – 1:0. Ubehlo len 5 minút, keď Megias vystihol zlú prihrávku obrancu DAC a rutinérsky povedľa Novotu zvýšil na 2:0. Hostia prvýkrát vážnejšie ohrozili domácu bránku v 17. min, keď N´Kendo zahrával priamy kop a López na dvakrát loptu chytil. V nasledujúcich minútach tempo hry upadlo, ale pribudli nepresnosti. Zaujala len strela Vaščáka po polhodine hry, ktorú Novota kryl. Na opačnej strane Michelliniho strelu z diaľky López vytiahol spod brvna. Po zmene strán mal v 59 min dobrú možnosť domáci Megias, no z otočky minul hosťujúcu bránku. V 75. min frustrovaný Wau fauloval Megiasa a musel predčasne pod sprchy. Hra v početnom oslabení však paradoxne hosťom pomohla, keď v 90. min Marcin zblízka skóroval do prázdnej bránky. Hostia strelili na jar svoj prvý gól, no na prvý bod naďalej čakajú. Naopak Košičania na jar ešte neprehrali.

Goran Milojevič (tréner MFK Košice): „Vyhrali sme zaslúžene. Využili sme dve chyby súpera. Proti Dubnici sme si vypracovali veľa šancí, no nepremieňali sme ich. Teraz hneď prvé dve strely skončili v sieti. Jediné negatívum tohto stretnutia je to, že sme v poslednej minúte inkasovali gól.“

Kurt Garger (tréner Dunajskej Stredy): „Od prvej do poslednej minúty bolo vidieť, že hrajú mužstvá, ktoré bojujú o existenciu v Corgoň lige. Prehrali sme, lebo sme urobili dve chyby, ktoré si v takejto situácii nemôžeme dovoliť. Škoda, že kontaktný gól prišiel neskoro.“

MFK Ružomberok – MFK Dubnica 1:0 (0:0)

Gól: 63. Piščur, ŽK: 42. Piščur (Ružomberok), rozhodovali: Pavlík – E. Weiss, Lieskovský, 1783 divákov

Ružomberok: Hrdlička – P. Maslo, J. Maslo, Kostelný, Gallo – P. Besta – Zošák, A. Sloboda (73. Š. Pekár), Ďubek (90. Higor de Sales Coimbra), J. Chovanec (85. Hoferica) – Piščur

Dubnica: P. Bajza – I. Obert, Chupáč, Nosek, M. Ondráš – J. Vavrík (83. H. Tubonemi), P. Poliaček, Bruško, Šulek (76. Augustíni) – Porázik, M. Filo ml. (59. Ľupták)

Už pred zápasom sa dalo predpokladať, že na mimoriadne ťažkom teréne to nebude pohľadný futbal. Od začiatku síce obe mužstvá hrali snaživo, dej sa však dlho dohrával len medzi šestnástkami. Prvý väčší vzruch prišiel až v 24. min, keď po centri Ďubeka z ľavej strany hlavičkoval Piščur len tesne vedľa bránky hostí. Krátko nato udrela Dubnica a takmer bol z toho gól. Šulek dlhým pasom poslal do behu Vavríka, ten obišiel neisto vybiehajúceho brankára domácich Hrdličku a jeho prízemnú strelu vykopával domáci obranca Gallo spred bránkovej čiary. V ďalších fázach dostala hra väčšie tempo i náboj. V 36. min sa zrodila rýchla akcia Ružomberka po osi Piščur – Sloboda – Chovanec, ktorá sa skončila prudkou strelou posledne menovaného. Brankár Bajza bol však pozorný. V 51. min mohli hostia ísť do vedenia. Šulek priťukol vo veľkom vápne domácich Filovi, ten obišiel aj Hrdličku, ale zblízka netrafil odkrytú bránku. Z gólu sa však onedlho radovali Ružomberčania. V 63. min Bošák zužitkoval hrúbku v obrane súpera, prihral Piščurovi, na jeho strelu z trinástich metrov si síce Bajza siahol, ale nezabránil tomu, aby skončila v sieti – 1:0. Potom Ďubek hľadal krížnym centrom Piščura, ale ukrajinský útočník v službách Liptákov na loptu na hranici malého obdĺžnika nedosiahol. V týchto momentoch boli domáci jasne lepším mužstvom, hostia sa zväčša len bránili. V záverečných minútach sa ešte Dubnica snažila o vyrovnanie, ale neúspešne.

Hlasy

František Straka (tréner Ružomberka): „Na tomto ´zemiakovom´ poli sa asi ťažko dá hrať iný futbal. Mali sme do činenia s mimoriadne zdatným a behavým súperom. Pre divákov to muselo byť zaujímavé stretnutie. Súhlasím, bol to zápas o jednom góle. Väčšinu stretnutia sme boli herne lepší, no boli aj fázy, v ktorých sa nám nedarilo. Získali sme veľmi cenné body. Z dvoch zápasov po sebe doma ich máme šesť, sme teda veľmi spokojní.“

Peter Gergely (tréner Dubnice): „Obe mužstvá išli na ťažkom teréne nadoraz, obaja chceli vyhrať. Vedeli sme, že to bude ťažký zápas, možno o jednom góle. Mali sme dve veľké šance, po jednej v každom polčase, ale gól sme nedali. Domáci mali možno menšie príležitosti, ale gól dali. Chlapcom za výkon dnešnom stretnutí nemám čo vyčítať.

MFK Petržalka – 1. FC Tatran Prešov 2:3 (1:2)

Góly: 11. Mikulič, 69. F. Kiss – 16. Hanek, 31. P. Katona, 58. Mariano Bernardo, ŽK: 56. F. Kiss, 80. Mikulič – 40. Papaj 68. Farbák, 90. M. Poliaček, ČK: 73. Farbák (Prešov) po druhej ŽK, rozhodujú: Vnuk – Cuninka, Petríček, 218 divákov

Petržalka: D. Kiss – Čikoš, Šedivý, M. Staško, Mikulíč (81. D. Pires) – Pavol Ďurica, F. Kiss, Hílek, P. Sedlák (60. Dos Santos), P. Fieber ml. – Szarka (69. Machovec)

Prešov: J. Diviš – Ščasný, Farbák, Čep (9. M. Poliaček), Tesák – Hanek, Piter-Bučko – Papaj, P. Katona, Vršajevič (89. Ižvolt) – Mariano Bernardo (78. P. Jurčo)

V tabuľkovom susedskom derby sa stretli mužstvá, ktoré potrebovali naplno bodovať. Vedenia sa ujali futbalisti Petržalky v 11. min, keď Mikulič sa preklučkoval až do šestnástky Prešova a nemal šancu na neho ani vybiehajúci brankár Diviš – 1:0. O päť minút sa radovali hostia z vyrovnávajúceho gólu, keď Papajov center Hanek hlavou umiestnil za chrbát Kissa. V 31. min sa tentokrát vedenia ujali Prešovčania, keď spred šestnástky vystrelil na bránku Petržalky Poliaček, lopta sa odrazila od brvna a hlavou zvýšil Katona na 2:1. Do prestávky sa síce domáci snažili o vyrovnanie, ale Diviša nedokázali prekonať Mikulič a Ďurica. V druhom polčase mali zo začiatku navrch hostia, ktorým sa aj v 58. min podarilo zvýšiť skóre na rozdiel dvoch gólov, keď odrazená lopta od brankára Kissa sa dostala na kopačku Bernarda a ten ju umiestnil do siete. Domácim futbalistom sa podarilo ešte v 69. min znížiť stav stretnutia na 2:3, keď Kiss zahrával priamy kop a peknou strelou umiestnil loptu do pravého horného rohu prešovskej bránky. Hráči MFK ešte v závere stretnutia mali snahu o vyrovnanie, ale Kiss a ani Ďurica sieť nerozvlnili. Z troch bodov sa radovali hostia z východu.

Peter Fieber st. (tréner Petržalky): „Veľmi ťažko sa mi hodnotí tento zápas, keďže išlo o šesťbodový duel. My sme na domácej pôde nezískali ani bod aj napriek tomu, že sme boli prví, ktorí skórovali. Nemôžeme urobiť v zápase také hrubé chyby, ako sme urobili dnes, čoho výsledkom boli tri inkasované góly. Hoci moji zverenci v závere bojovali o lepší výsledok, vyrovnať sa nám už nepodarilo.“

Roman Pivarník (tréner Prešova): „Pred zápasom som sa s kolegom Fieberom bavil o tom, že ide o šesťbodový zápas. Nakoľko sme potrebovali naplno bodovať, som rád, že nám to vyšlo premiérovo na jar a od Petržalky sme odskočili o ďalšie tri body. Našu hru poznačilo zranenie Čepa a vylúčenie Farbáka. Môžem povedať, že zápas sme dohrali v náš prospech. Aj keď Petržalka hrala dôrazne, dostali sme sa do vedenia a dokázali sme si ho udržať.“

FC Spartak Trnava – Dukla Banská Bystrica 2:0 (0:0)

Góly: 47. Doležaj (z pok. kopu), 77. Kone Koro, ŽK: 46. Pleva (Banská Bystrica), rozhodovali: Matúš – T. Somoláni, Jankovič, 4987 divákov

Trnava: Slovenčiak – Jakubička, Doležaj, Tiago Bernardini, Ľ. Hanzel – M. Juhász (41. M. Hruška), Kopúnek, Procházka, Kone Koro – Nascimento (86. Kožuch), Ľ. Bernáth (79. Gogolák)

B. Bystrica: Boroš – Turňa, Adámik, Chmelík, Savič – Pleva – M. Pančík ml., Seye (71. Uškovič), T. Hučko – V. Gajdoš (67. Pich), Michal Ďuriš (80. Považanec)

Po gólových hodoch s Dunajskou Stredou sa domáci od úvodných minút „zahryzli“ aj do favorita spod Urpína, ktorému nedávali veľa priestoru. Už v 40. sekunde po bleskovom útoku Juhász zbehol po ľavej strane, odcentroval do rozhodenej bystrickej obrany a Kone Koro strelou prinútil gólmana Boroša ísť k zemi. Pre Trnavčanov bol súboj s Banskou Bystricou aj motivačný, keďže im ešte v tejto sezóne nedali gól. Veľmi blízko k prvému gólu bol v 17. min domáci Kone, ktorý tiesnený Plevom a Chmelíkom vystrelil a lopta opečiatkovala pravú žrď bránky Boroša. O minútu na to Boroš vyrazil tvrdú strelu opäť pred Koneho, ktorý bez prípravy po zemi dostal loptu do siete, ale gól pre ofsajd arbiter neuznal.

Po obrátke Trnavčania pokračovali v tlaku, ktorý bol základom ich gólového úspechu. V 46. min po prieniku Nascimenta arbiter ukázal na biely bod, ku ktorému sa postavil stopér Doležaj a ten sa svojím ôsmym gólom v aktuálnej sezóne vyhupol na čelo trnavských strelcov. V 56. min po centri Ľ. Hanzela hlavou Bernardini tesne minul pravú žrď Borošovej svätyne. O minútu na to prišla gólová šanca Ďuriša, ktorý po centri Seyeho trafil dobre postaveného Doležaja. V 77. min Bystričania pykali opäť za chybu v rozohrávke, keď zlý odkop zachytil Bernáth, do uličky vysunul šprintujúceho Koneho, ktorý si rutinérsky poradil s Borošom a zaznamenal gólovú poistku – 2:0. „Spartakovci“ nakoniec dobrou hrou pokorili favorita a potvrdili útok na vyššie priečky v tabuľke.

Milan Malatinský (tréner Trnavy): „Po našom poslednom vysokom víťazstve veľa fanúšikov bolo zvedavých na dnešný priebeh zápasu proti skonsolidovanej Banskej Bystrici, ktorá bola favoritom. Od začiatku naša snaha dosiahnuť gól bola enormná, o čom svedčí nastrelená žrď a navyše neuznaný sporný gól. Po strelenom góle si mužstvo viac verilo, akcie boli krajšie, no nakoniec dvojgólové víťazstvo hovorí o našom úspechu. Víťazstvo si veľmi vážime.“

Jozef Jankech (tréner Banskej Bystrice): „V prvom polčase sme mohli vidieť vzájomné oťukávania, mali sme sľubné šance, ale nedotiahli sme ich do konca. Hra bola celkovo vyrovnaná. Po obrátke bol náš úmysel trochu iný, aká bola napokon skutočnosť. Dostali sme gól z jedenástky, ktorý nás zaskočil. Výmeny v zostave síce pomohli v hernom prejave, ale opäť sme pykali po hrubej chybe Uškoviča. Vpredu sme neboli dôrazní a finálna prihrávka ako i streľba viazli. Súperovi blahoželám k víťazstvu.“

MŠK Žilina – FC Nitra 0:1 (0:0)

Gól: 61. R. Valenta, ŽK: 13. S. Angelovič, 57. Lietava – 79. R. Valenta, 90.+ I. Hodúr, rozhodovali: Chmura – Sluk, Kubačka, 3865 divákov

Žilina: Dúbravka – S. Angelovič, Piaček, Šourek, V. Leitner – Guldan (68. Babatounde Bello) – D. Kobylík (61. Zlatkovič), Škvarka, Rilke – I. Lietava, T. Oravec (63. T. Majtán)

Nitra: M. Chudý – Kaspřák, Martin Tóth, M. Kolmokov, Burák – Šimončič, J. Leško (70. Rák) – R. Valenta (85. Igor Kotora), Kóňa, Kolár (57. I. Hodúr) – Šimonek

Nitra začala pod Dubňom aktívne, jej hráči napádali domácich v strede poľa, snažili sa vypracovať si gólové šance. V 7. min. po faule na nitrianskeho Valentu tesne pred pokutovým územím rozohrávali hostia z pravej strany štandardnú situáciu, prudký center zblízka do šestnástky však Leitner vyhlavičkoval do bezpečia.

Domáci pohrozili v 16. min, kedy sa dostal do šance obranca Piaček, jeho strelu však stačil tečovať do bezpečia zadák hostí Kolmokov. O tri minúty neskôr trafil po Leitnerovom rohovom kope zblízka do žrde Guldan, v tlačenici sa potom Žilinčanom nepodarilo dotlačiť odrazenú loptu za Chudého chrbát. Hra sa postupne vyrovnala, domáci sa začali viac tlačiť pred nitriansku bránu, hralo sa z jednej strany na druhú.

V 25. min vysunul Šourek dlhým pasom pred bránu Lietavu, ale tomu sa nepodarilo úspešne zakončiť. Ten istý žilinský útočník sa v 31. min uvoľnil na hranici „veľkého vápna“, podarilo sa mu vystreliť, ale jeden z obrancov hostí tečoval loptu mimo bránu. Hostia mohli skórovať v 35. min, po nakopnutej lopte do šestnástky pálil z voleja kapitán Nitry Kóňa, ale len vedľa pravej žrde domácej brány. Tesne pred prestávkou ešte mohol na druhej strane poslať Žilinu do vedenia Lietava, ale jeho strele asi z 15 m chýbala razancia a presnosť. Domáci tesne pred prestávkou zatlačili Nitru pred jej bránu, ale gól v prvom polčase nepadol.

Hneď po prestávke, hralo sa asi 20 sekúnd, Žilinčania spálili čistú šancu. Leitner vysunul na ľavej strane Rilkeho, ten potiahol k bráne, jeho strelu vyrazil brankár Chudý, dobiehajúci Kobylík mal pred sebou prázdnu bránu, ale trafil len do žrde. V 60. min. stratil v strede ihriska loptu domáci obranca Piaček, po ľavom krídle ušiel Leško, jeho strelu brankár Dúbravka vyrazil. Po následnom rohu sa pred bránou najlepšie zorientoval Valenta a poslal hostí do vedenia. S pribúdajúcimi minútami začali Žilinčania doslova búšiť na bránu hostí. Nebezpečne strieľal Lietava, ale aj Zlatkovič, Škvarka, Leitner a ďalší. V posledných minútach sa už hralo prakticky len na polovici Nitry, domáci podnikali jeden útok za druhým, ale akoby im vo finálnej fáze chýbal povestný kus šťastia. Do záverečného hvizdu už gól nepadol a tak sa Nitra stala prvým mužstvom, ktoré na jar zobralo Žilinčanom body.

Pavel Hapal (tréner Žiliny): „Je to naša prvá prehra na jar. Dnes bola brána súpera akoby zakliata, hrali sme jednoducho, možno trochu nervózne a nemohli sme dať gól. Asi nám to dnes nebolo súdené. Ideme však ďalej, dúfam, že hráči sa z toho rýchlo dostanú a zabodujú na Slovane. Je to sklamanie, ale ešte máme pred sebou kus cesty.“

Ivan Galád (tréner Nitry): „Víťazstvo nad Žilinou na jej ihrisku je veľmi cenné. Vyhrali sme u najlepšieho súpera na Slovensku. Hráči dodržali pokyny, ktoré som im cez týždeň dal, vyhrali sme ale trochu aj so šľastím. Želám našim mladým chlapcom, aby im to pomohlo v ich napredovaní.“

Viac k osobe František StrakaKarim GuédéMichal ĎurišMilan MalatinskýPavel HapalŠtefan Horný