Súhrn výsledkov 38. kola Slovnaft extraligy

Hc košice_ hc martin

BRATISLAVA 22. januára (WEBNOVINY) – Súhrn výsledkov piatkových stretnutí 38. kola základnej časti najvyššej slovenskej hokejovej súťaže – Slovnaft extraligy 2009/2010:

HK 36 Skalica – MsHK Garmin Žilina 4:3 (1:1, 2:1, 1:1)

Góly: 2. Kutálek (Zálešák), 21. Hartmann (Pálffy), 33. Hranáč (Jendek), 55. Pálffy (Hranáč) – 3. M. Kokavec (Koložváry), 35. Kropáč (Koložváry, Bobček), 55. Kropáč (Turoň)

Vylúčení: 5:7 na 2 min, presilovky 2:1, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Kubuš – M. Valach, Bundil, 2314 divákov

Skalica: Kotvan – Gründling, Hranáč, Schnabel, Beňa, Škadra, Jendek, Privoznik, Gula – Pálffy, R. Jarolín, R. Hartmann – Lušňák, R. Školiak, T. Višňovský – Kutálek, Zálešák, D. Pašek – Kocák, F. Novák, Šátek

Žilina: Lipovský – Kolarz, Hriňa, Turoň, Horák, Rúfus, Nádašdi, Bobček, Hajnik – V. Nemec, Hreus, Kropáč – Škoda, Pleva, Vala – Drevenák, Palovčík, M. Gálik – Kubiš, Koložváry, M. Kokavec

Priaznivci domácich Skaličanov si prvý raz zakričali „gól!“ už v 2. min. Zálešák na modrej využil chybu Hriňu, zaviezol puk do útočnej tretiny a ideálnou prihrávkou našiel voľného Kutálka, ktorý sa nemýlil: 1:0. Žilinčania však veľmi rýchlo odpovedali, keď po zaváhaní defenzívy Záhorákov našiel Koložváry voľného Kokavca, pre ktorého už nebolo problémom vyrovnať. V 6. min. sa peknou individuálnou akciou blysol Pálffy – dokázal sa zbaviť všetkých protihráčov, ale netrafil prázdnu bránku. V 11. min. rovnaký hráč nepremenil ďalšiu vynikajúcu šancu. Vedenia sa mohli ujať aj hostia, Gálik však zazvonil na žŕdku. Potom mohol pridať svoj druhý gól Kutálek, strelci však v tejto fáze nemali šťastie.

Skaličania otvorili aj druhú tretinu gólom. Pálffy síce pri svojom pokuse nebol presný, ale puk sa vrátil od zadného mantinelu pred tohto domáceho útočníka, ktorý prihral Hartmannovi a ten dal na 2:1. V 33. min. boli vylúčení dvaja hosťujúci hráči a túto výhodu Skalica využila: na modrej čiare Jendek presne prihral Hranáčovi, ktorý nekompromisne vymietol „pavučinu“ Lipovského bránky. Žilinčania dosiahli kontaktný gól v 35. min, keď Gründling nechal priveľa priestoru Koložvárymu a ten precízne asistoval Kropáčovi.

Tretiu tretinu začali aktívnejšie hostia, ale do vážnejších šancí sa nedostávali. Gólom sa neskončila ani šikovná strela domáceho Lušňáka. V tejto fáze sa viac bojovalo, než hralo na hokejovú krásu. V 55. min išiel na trestnú lavicu Pleva za napadnutie Pálffyho a počas tejto presilovej hry Skaličanov si Lipovský zrazil strieľanú prihrávku do vlastnej bránky. Gól bol pripísaný Pálffymu. Dvojgólový náskok domácich platil len 26 sekúnd. Takisto v presilovke znížil z uhla Kropáč. Predčasne rozhodnúť mohol Zálešák, ale trafil len Lipovského. Žilinčanom sa však nepodarilo vyrovnať ani v záverečnej power-play.

Martin Pešout (tréner Skalice): „Vedeli sme, že nás čaká ťažké stretnutie, pretože zostupom ohrozené kluby predvádzajú iný hokej, než mužstvá z vrchu tabuľky. Doslova sme sa museli predierať cez žilinskú obranu, chýbala nám ľahkosť v koncovke. Som rád, že sme napokon zvíťazili.“

Róbert Rehák (asistent trénera Žiliny): „Prišli sme do Skalice s úmyslom získať body. V prvej tretine sa nám darilo, ale škoda druhej časti, v ktorej sme inkasovali v oslabení. V tretej tretine sme chceli aspoň vyrovnať, ale nepodarilo sa nám to. Chlapci nechali na ľade srdce, za čo im ďakujem.“

MHK 32 Liptovský Mikuláš – HC 05 Banská Bystrica 3:4 po sam. nájazdoch (0:0, 2:2, 1:1 – 0:0, 0:1)

Góly: 32. D. Devečka (V. Novák), 34. Roháč (Mikula), 47. Novák (Cibuľa, D. Devečka) – 26. Padělek (T. Sýkora), 37. Bulík (Tománek, Pardavý), 54. Bambúch (Ľ. Sabol), rozhodujúci sam. nájazd Pardavý

Vylúčení: 5:9 na 2 min, navyše: Miroslav Hlinka (Banská Bystrica) 5+ DKZ za hru zdvihnutou hokejkou, presilovky 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lauff – M. Korba, R. Bednár, 1480 divákov

Liptovský Mikuláš: Fikrt – M. Varga, Heš, Lištiak, Kumstát, D. Devečka, T. Devečka, Krsňák – Cibuľa, Valčák, V. Novák – M. Bartánus, Pohanka, Tomášek – Mikula, Kuric, Roháč – Durdiak, M. Oravec

B. Bystrica: Fedor – P. Frühauf, Biro, Kolba, Vantroba, Bambúch, Vizváry, J. Mocek, Kubka – Tománek, Bulík, Pardavý – Padělek, Miroslav Hlinka, T. Sýkora – M. Dian, Ľ. Sabol, Paľov – Rumpel, Češík, Kútny

Banská Bystrica začala veľkým tlakom. V úvodných dvoch minútach sa domáci hráči nedostali zo svojej obrannej tretiny. Nápor hostí umocnilo v 3. min vylúčenie Mikulu, Liptáci však toto oslabenie ustáli. Domáci, ktorí veľmi potrebovali bodovať, si prvú šancu vytvorili až v 6. min, ale nájazd dvoch na jedného nezvládli. Vyloženú šancu vyprodukovali v 7. min, ale Kuric netrafil prázdnu bránu. O minútu ani Bartánus nezvládol koncovku samostatnej akcie, a to už naznačilo, že sa Liptáci budú strelecky opäť trápiť. Obe mužstvá mali príležitosti, ale do konca vstupnej tretiny si brankári udržali čisté konto.

Začiatok druhej tretiny pre zmenu bol v znamení prevahy Liptákov, tí však stále nedokázali skórovať a vypomstilo sa im to. V 25. min ešte Fikrt predviedol dva fantastické zákroky, ale o minútu neskôr už nestačil na dorážku Paděleka. V 31. min bol vylúčený Mocek a Liptáci konečne uspeli, keď Dušan Devečka prekonal Fedora – 1:1. V 34. min uspel proti bystrickému gólmanovi aj Roháč a Liptáci dokonca išli do vedenia, čo bolo pre nich dočasným vyslobodením. V 37. min však už všetko bolo v starých koľajách, keď po chybe domácej defenzívy Bulík vyrovanal na 2:2.

Začiatok tretej tretine bol v znamení útočnej snahy Liptákov. Svoje šance však nedokázali premeniť a ich ofenzívna bezradnosť vyvrcholila v 44. min, keď pri vylúčení Kubku neskórovali ani do prázdnej bránky. Ďalšie vylúčenie hostí však už využili a opäť išli do vedenia. Zo strany domácich to však zároveň bolo všetko, lebo ďalší gól nedali a z brankára hostí Fedora urobili hrdinu. Keď v 54. min vyrovnal Bambúch, Liptáci sa dostali ešte pod väčší psychický tlak a záver stretnutia nezvládli, preto sa predlžovalo. V nadstavení gól nepadol, takže na rad prišli samostatné nájazdy. Až dovedna ôsmy premenil kapitán hostí Pardavý a rozhodol o víťazovi.

Ján Šterbák (trenér Liptovského Mikuláša): „Do stretnutia sme išli s úmyslom urobiť dobrý výsledok. V našej situácii nám nič iné nezostáva. Za stavu 3:2 som veril, že zápas už dokážeme dotiahnuť do víťazného konca. Urobili sme však chybu, čo súper využil. Má kvalitnejší káder a po samostatných nájazdoch sa radoval.“

Milan Staš (tréner Banskej Bystrice): „Po dvoch nepríjemných prehrách sme si chceli napraviť reputáciu. Začali sme dobre, ale potom sme stále museli doťahovať náskok súpera. O výsledku stretnutia rozhodol náš kapitán, ktorý svoj samostatný nájazd suverénne premenil.“

HKm Zvolen – HK Nitra 5:1 (1:1, 1:0, 3:0)

Góly: 13. J. Kopecký (V. Urban), 40. L. Čierny (Juraško, J. Kopecký), 42. P. Pucher (Michal Chovan), 53. P. Hraško (P. Pucher, Šimurda), 54. P. Barinka (Cebák, Otčenáš) – 15. Románek (Michal Novák, Šinkovič)

Vylúčení: 3:4 na 2 min, presilovky: 3:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: P. Grečko – Zvrškovec, Gašparík, 1682 divákov

Zvolen: J. Laco – L. Čierny, Juraško, P. Hraško, Pikkarainen, J. Valach, V. Urban, Cebák, J. Suchý – J. Kopecký, F. Turek, Zd. Nedvěd – Šimurda, P. Pucher, Michal Chovan – P. Barinka, P. Szabo, Marek Haščák – V. Baláž, Kóňa, Otčenáš

Nitra: Lakosil – Ďurkech, Špelda, V. Vlk, König, Širokovs, Jass, Michal Novák, Rais – Podstavek, T. Chrenko, S. Saliji – H. Ručkay, M. Slovák, M. Kováčik – Gráčik, E. Čaládi, Kmeč – Šinkovič, Grošaft, Románek

Vo Zvolene sa hral slabý hokej, diváci sledovali veľa nepresných prihrávok a niekoľko hluchých pasáží. Začiatok však bol svižný, a to najmä z domácej strany, keď sa už v trinástej sekunde sa dostal Turek pred Lakosila, ale neprekonal ho. vstupný tlak domácich gradoval v 4. a 5. min, presadiť sa mohol Barinka. V 7. min Kopecký posielal puk na nitrianskeho gólmana, Ďurkech tečoval a Lakosila takmer prekvapil. Gólový moment však prišiel až v presilovke domáceho HKm, keď v 13. min Kopecký z medzikružia vymietol ľavý horný roh nitrianskej bránky – 1:0. Zvolenčania sa z vedenia netešili dlho. O necelé dve minúty sa totiž presadil štvrtý nitriansky útok: Románek prešiel od mantinelu medzi kruhy a strelou po ľade prekonal Laca – 1:1.

V závere prvej tretiny ešte vyskúšal pozornosť Lakosila dobrou strelou Šimurda, ktorý na začiatku druhej časti poslal do šance Chovana, zvolenský útočník však mieril vedľa. Gól na hokejke mal opäť Šimurda v 26. min, ale zblízka v presilovke neprekonal hosťujúceho gólmana. Po nezáživných minútach prebrala Zvolenčanov nitrianska presilovka, v oslabení sa mohol presadiť v 35. min Kopecký a v 36. min neskončilo gólom ani sólo Šimurdu. Naopak, hostia išli do početnej výhody o dvoch hráčov a po strele Vlka a teči Salijiho bol Laco už prekonaný, zachránila ho však pravá žŕdka. Následne potom zahodili stopercentné šance v presilovke Nitrania Saliji a T. Chrenko, ktorí úplne voľní zblízka nedokázali prekonať Laca. Zvolenčania boli v závere druhého dejstva pri svojej presilovke efektívnejší. Nedovolený zákrok Ďurkecha potrestal už po šiestich sekundách tvrdou strelou spoza pravého kruhu Ladislav Čierny – 2:1. Zvolen išiel do vedenia iba 15 sekúnd pred koncom strednej časti.

Hneď na začiatku tretej tretiny ťažil z chyby nitrianskeho obrancu Vlka Peter Pucher: po 72 sekundách tejto časti prekonal Lakosila na upokojujúcich 3:1. Hostia potom hrozili v presilovke, v 43. min Kováčik našiel Ručkaya, ktorý sa však pred Lacom nepresadil a vzápätí Čaládi netrafil puk pred odkrytou zvolenskou bránkou. Domáci boli aktívnejší, v 50. min sa dostali do prečíslenia a Szabo našiel Barinku, ktorý však z vyloženej šance neskóroval. Podarilo sa to až v 53. min v presilovke Hraškovi, ktorý dostal peknú prihrávku spoza bránky od Petra Puchera. O víťazovi bolo v tej chvíli prakticky rozhodnuté, v 54. min sa ešte po Cebákovej strele zblízka presadil nový zvolenský hráč Barinka.

Ernest Bokroš (tréner Zvolena): „Prvýkrát od môjho príchodu môžem všetkých hráčov pochváliť – výkon brankára, ale aj defenzívy i ofenzívy. Dobre sme hrali v presilovkách a predviedli sme asi najlepší výkon na vlastnom ľade. S pribúdajúcimi gólmi z nás padala nervozita, predvádzali sme okulahodiaci hokej a diváci nám mohli tlieskať. Som spokojný a rád, že sa aj v tabuľke posúvame stále vyššie.“

Peter Oremus (tréner Nitry): „K spokojnosti je z mojej strany ďaleko. Musíme hrať hokej, na aký sme zvyknutí: agresívny a tvrdý. V sobotu si tento zápas rozoberieme. Aktéri na ľade si musia uvedomiť, že sa od nich očakáva viac. Nie som spokojný s prístupom hráčov, najmä tých, ktorí majú rozhodovať zápasy.“

MHC Martin – HC Košice 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)

Gól: 10. P. Bartoš (Húževka), 48. S. Gron (P. Bartoš), 54. Rudolf Huna (Andrašovský, M. Grman)

Vylúčení: 4:6 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Rudý – Horínek, M. Orolin, 4000 divákov

Martin: Križan – J. Polák, P. Klepáč, Pozník, Drgoň, Velebný, I. Ďatelinka – Uram, Jabrocký, M. Beran – Appel, L. Říha, I. Dornič – Trokan, Markovič, Galamboš, od 21. Dvořák, od 29. Škumát, od 41. Važan, od 56. Matejka

Košice: Hudáček – J. Tabaček, Huba, P. Mikuš, Šeda, M. Grman, M. Gajdoš – P. Bartoš, Húževka, Tomík – Rudolf Huna, S. Gron, Andrašovský – Dravecký, Šachl, Vorel – Juraj Sýkora, Mertel, Jenčík, od 21. Deyl

Zápas v Turci sľuboval zaujímavý hokej, lebo domáci sa chceli vrátiť na tretie miesto a hostia z Košíc hodlali skoncovať so svojou hernou krízou. V úvode duelu prevládala na ľade opatrnosť, hlavným motívom bolo neurobiť chybu. V 6. min sa Uram namiesto strely rozhodol pre zbytočnú prihrávku do šírky. O dve minúty neskôr vystrašil Martinčanov Gron, po ktorého strele zazvonila žŕdka MHC. Toto varovanie domáci nezobrali vážne a v 10. min pykali po prieniku Bartoša. Zdalo sa, že jeho blafák Križan zneškodnil, ale puk sa predsa dostal za bránkovú čiaru. Úvodný gól odobril aj videorozhodca. „Oceliari“ boli potom pri chuti, ale v prvej tretine už viac nevyužili „hluché“ obdobie domácich. Na opačnej strane Jabrocký trafil iba Hudáčka.

V prvých sekundách druhej tretiny mohol Martin vyrovnať: Uram našiel Jabrockého, ktorého strelu Hudáček vyrazil a Klepáčova dorážka bola nedôrazná. Modro-bieli vycítili šancu a zvýšili agresivitu, ale hosťujúcu sieť nerozvlnila ani Ďatelinkova šikovná zmena smeru puku. O čosi neskôr prišli strhujúce okamihy na oboch stranách. Najskôr Uram trafil iba do žŕdky prázdnej súperovej bránky a z protiútoku nezakončil presne ani Tabaček, ktorý sa sám rútil na Križana. Títo protagonisti si úlohy zopakovali o dve minúty neskôr a tentoraz po bombe košického obrancu zasvietil „semafor“ martinského brankára. V 38. min si to Gron nasmeroval pred Križana, ale Ďatelinka včas zatiahol „záchrannú brzdu“. Gregorovci v závere druhej časti vyvinuli veľké úsilie, ale vyrovnať sa im nepodarilo. Najmä Uramova ďalšia tutovka, keď niekoľko sekúnd pred druhou sirénou zasiahol jednou strelou obe žŕdky Hudáčkovej bránky, volala po góle.

Dušan Gregor (tréner Martina): „Nebol to dobrý zápas, som veľmi sklamaný z prístupu našich hráčov. Najmä v prvej tretine sme si počínali laxne a nesústredene, pričom Košice vstúpili do stretnutia s veľkým rešpektom, aký nebýva u nich zvykom. V druhej tretine sme sa snažili o obrat, ale gól sme nedali. V tretej časti sme znovu nemali optimálnu túžbu po víťazstve.“

Rostislav Čada (tréner Košíc): „Podľa mňa to bolo veľmi dobré stretnutie. Hrali sme s dobrým nasadeným a boli sme takticky na výške. Mali sme dobrú hernú disciplínu a dostatok trpezlivosti. Najťažšie mi bolo v závere druhej tretiny pri tlaku Martina, ale podržal nás brankár Hudáček. Až ďalšie zápasy však ukážu, či sme z toho najhoršieho už vonku.“

HC Slovan Bratislava – Dukla Trenčín 6:4 (2:1, 2:1, 2:2)

Góly: 11. Hujsa (Richard Huna, Kuľha), 14. Kuľha (J. Kováčik, Richard Huna), 23. Richard Huna (L. Hudáček), 38. Lažo (Lipiansky, Vaic), 50. Turunen (Vaic, Lipiansky), 59. Vaic (Lipiansky, Richard Huna) – 18. Jánoš (Sekeráš, Hlavačka), 24. M. Filo (O. Ďuriš, Gábriš), 49. Hlavačka (Šimíček, T. Radulay), 58. Hlavačka (Sekeráš, Šimíček)

Vylúčení: 6:6 na 2 min, presilovky: 3:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Konc – M. Novák, Stano, 3380 divákov

Slovan: Rybár – J. Kováčik, Sersen, Tesařík, Tulupov, Štajnoch, Turunen, Bohunický – Kuľha, Hujsa, Demel – L. Hudáček, Richard Huna, Róbert Huna – Lažo, Lipiansky, Vaic – A. Bezák, O. Rusnák, M. Bakoš

Trenčín: Hiadlovský – Trefný, Sekeráš, Gábriš, M. Hruška, Jarábek, M. Hlavačka – Gašparovič, Jánoš, Tybor – Dubec, A. Kollár, T. Radulay – P. Kopecký, O. Ďuriš, M. Filo – Klíma, Troliga, Šimíček

V prvej tretine sa hral vlažný hokej, domáci mali prevahu, ale gólovo ju dokázali vyjadriť len v presilovkách. Najprv za 23 sekúnd potrestal vylúčenie Dubca Hujsa po bleskurýchlej kombinácii Kuľhu a Richarda Hunu. O tri minúty neskôr stačilo Slovanu len 17 sekúnd pri vylúčení Gábriša, keď si na modrej čiare vymenili puk Richard Huna s Jozefom Kováčikom a jeho strelu pred bránkou tečoval Kuľha – 2:0. Trenčania znížili pri presilovke o dvoch hráčov v 18. min počas vylúčení Sersena a Turunena, keď na konci gólovej akcie bol Jánoš.

Domáci hokejisti sa však dokázali presadiť aj pri hre 5 na 5, a to v 23. min, keď po ľavej strane prenikol L. Hudáček a jeho strelu, ktorá sa odrazila od žŕdky Hiadlovského bránky usmernil do siete Richard Huna- zaznamenal už svoj tretí bod v tomto zápase. Chvíľkovú stratu koncentrácie „belasých“ využil už o minútu po zdanlivo nevinnej akcii Dukly Filo na zníženie na 2:3. V tejto fáze videli diváci rýchly a dôrazný hokej z oboch strán. V závere druhej tretiny odišiel na trestnú lavicu Filo a Slovan opäť trestal po presnej strele Laža k pravej žŕdke Hiadlovského bránky – 4:2.

V kvalitnej záverečnej tretine vykresal iskričku nádeje pre Trenčín strelou od modrej čiary v 49. min Šimíček, ale slovanisti odpovedali už o 14 sekúnd, keď prekonal bez hokejky bezmocného Hiadlovského Turunen. Trenčania sa znova dokázali dotiahnuť na jednogólový rozdiel, keď ich presilovku využil v 58. min Hlavačka. Pri hre hostí bez brankára dal gólovú bodku za stretnutím Vaic.

Antonín Stavjaňa (tréner Slovana Bratislava): „Zdôrazňoval som hráčom, že treba začať razantne ako so Žilinou, ale hráči si chceli zápas užiť. My tréneri sme si ho však vďaka hráčom neužili. Bolo tam veľa negatív. Pri videorozbore im to dáme ´vyžrať´.“

Vladimír Kýhos (asistent trénera Dukly Trenčín): „Začiatok zápasu nám vyšiel, boli sme aktívnejší. Na presilovkách Slovana sme však ´zhoreli´, po dvoch fauloch sme prehrávali 0:2. Znížili sme na 1:2 a mali sme šance na vyrovnanie Ďurišom, ale domáci išli do vedenia 3:1. Nedokázali sme potom udržať stav 3:4 dlhšie a vyrovnať, neskúsenosť sa prejavila aj pri našej power-play. Body na záchranu budeme musieť vybojovať najmä u našich bezprostredných tabuľkových súperov.“

Viac k osobe Antonín StavjaňaDušan GregorErnest BokrošMichal ChovanMiroslav HlinkaPeter OremusPeter PucherRichard HunaRóbert HunaRostislav ČadaRudolf Huna